Cilt Bakımı

Alındaki Kırışıklıklar için Maske

Alındaki Kırışıklıklar için Maske

Kırışıklıklar yaş ilerledikçe karşı koyamayacaklarınızın başında gelmektedir. 20 yaşını geçen herkes de er ya da geç bu kırışıklıklarla karşılaşacağı kesindir. Daha genç ve dinamik bir yüze sahip olmak herkesin arzuladığı bir şeydir. Bunu yapabilmek içinde bazı şeylerden kurtulmanız gerekmektedir. Bu noktada da kırışıklıklar bu noktaya gelmeden önce ne kadar çok geciktirebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Yapmanız Gerekenler

  • Kırışıklıkların derinin kullanımında paralel olarak artacağını asla unutmamalısınız. Katlanan ve kıvrılan derilerde sık kullanıma bağlı olarak da kalıcı çizgiler meydana gelmektedir. Okurken gözlerin kısılmaması, sürekli gülmek ve mimik hareketleri bunlara örnektir.
  • Vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız. Yaşamın vazgeçilmezi olan su ise iyi bir nemlendiricidir. İnsan bedeninin %60-70’i su ile doludur. Vücudunuz susuz kalmamalı fakat yüzü çok sık yıkamamalısınız. Cilt kendi kendini yağlama mekanizmasına bağlıdır. Bu yağ cilt içerisinde adı ise doğal bakım olarak geçmektedir. Sık yüz yıkamalarında bu yağın uzaklaştırılmasını ve yüzde kırışıklıkların oluşumuna da neden olmaktadır. Yüzünüzü yıkarken temizleyici sabun kullanın nemlendirici olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Stresli bir hayatınız varsa direk uzaklaşmalısınız. İmkanınız varsa stresten her zaman uzak durun.
  • Sigara içmemelisiniz. Sigara kırışıklıkların dostudur. Cildin erken pörsümesine de yol açmaktadır.
  • Güneşte çok fazla kalmamalısınız. Dermatologlar güneşin yıpratıcı etkisi olduğunu savunmaktadırlar. Güneşte çalışıyorsanız uygun bir güneş kremi kullanmalısınız. Açık renk cilt rengine sahip olan kişiler güneşe karşı daha hassas olmaktadır. Ayrıca güneşe gözlerin kısılmasına sebep olduğundan dolayı sürekli tekrarlanan hareket daha fazla kırışıklıklara yol açmaktadır.

Alın Kırışıklıkları için Bakım

C Vitamini

Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini deri dostu olarak bilinmektedir. C vitamini güneşin zararlı etkilerini kapatmaya yardımcı olan bir vitamin grubu olarak bilinir. C vitaminiyle beraber meyvelerde Alfa Hidroxy Asitler bulunmaktadır. Bu bileşimler ölü olan deri hücrelerini bedenden uzaklaştırır. Bundan dolayı ölü deri hücrelerinin kırışıklıklara zemin hazırladığı düşünülse de meyvelerin doğal peeling yaptığını da belirtmemiz de bir sakınca görmemekteyiz.

Yüz Egzersizi

Yüz egzersizleri yüzde bulunan kasların ve buna bağlı olarak da derinin çalıştırılmasını da amaç edinmektedir. Bu çalıştırmalarda deriye daha fazla kan taşınmaktadır. Kanın besin ve oksijen taşıdığını göz önüne alırsak doğrudan derinin bakımının yapıldığını da söyleyebiliriz. Yüz egzersizleriyle cildin sıkılaştığını göreceksiniz.

Cilt Nemlendiricileri

Su kullanımının dışında da cildi nemsiz bırakmamalısınız. Uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

Kakao

Dilerseniz çikolata veya içimlik kakao ciltler için son derece faydalıdır. Kakao, deri hücrelerinin bakımını yapar ve derinin kadifemsi yapıya bürünmesini sağlar.

Sırt Üstü Uyumak

Etkisi diğerlerine göre daha az olsa bile tamamen etkisiniz olduğunu söylememiz doğru olmaz. Yanlış yatış pozisyonu uyku izlerine yol açmaktadır. Yüz üst yattığınız da yanak, çene ve alın bölgelerinde zaman ile kırışıklıklar oluşmaktadır. Yatış pozisyonunda boyun bölgesinin hafif bir şekilde gergin olması ve boyun çukurunun bir yatsak ve ya katlanmış olan bir bez yardımıyla doldurulması gerekmektedir.

loading...


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ