Cilt Bakımı

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı nasıl geçer? Evet, bu sorun herkesin ortak sorunudur. Peki ya çözüm ? İşte bu yazımızda sizi tırnak mantarını tedavi etmede yardımcı bilgiler vereceğiz. Tırnak mantarı hiç kimsenin başına gelmesini istemeyeceği bir hastalıktır. Bu hastalığın ne denli kötü olduğunu biliyoruz ve tırnak mantarı hakkında ilaçlar, bitkisel çözüm, belirtileri ve neden olduğu hakkında bildiğimiz her şeyi sizlere aktarmak istiyoruz.

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı oluşumu genel olarak “kullanıcı hatası” denilen ve tırnak sahibinin yaptığı hatalardan dolayı oluşur. Tırnak mantarının olmasının nedeni genel olarak;

  • Ayak tırnaklarının üzerine sert bir cismin bastırması
  • Sivri uçlu topuklu ayakkabılar veya tırnağı sıkıştıracak ayakkabılar giymek
  • Tırnakları şekilsiz ve dipten kesmek
  • Tırnağın şiddetli bir şekilde darbe alması veya zedelenmesi
  • Tırnak mantarı enfeksiyonu denilen bakterinin bulaşması
  • Ayakların sürekli terlemesine bağlı olarak tırnakların kendi kendine mantar oluşumuna uygun zemin hazırlaması

Yukarıdaki sonuçlardan bazıları kullanıcı hatası olurken bazıları ise istemsizce oluşabilecek durumlardır. Ancak tırnak mantarı olduysanız tedavisi için aşağıdaki yöntemleri uygulamanızda fayda var. Ayrıca tırnak mantarı neden olur sorusuna cevap olarak aşağıdaki video size çok iyi bilgilendirme yapacaktır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı tedavisi için bir kaç yöntem ve uygulama vardır. Bu yöntemler arasında öncelikle tırnak bakımı çok iyi şekilde yapılmakla beraber tırnak mantarına bitkisel çözüm , tırnak mantarı ilacı veya tırnak mantarı ilaçları yapılarak tedavi edilir.

Tırnak mantarı tedavisi için uygulayabileceğiniz bu yöntemleri sizlere detaylı bir şekilde anlatmak için başlıklar halinde ve açıklayıcı bir şekilde yazacağız.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı sadece ayaklarda oluşan bir şey değil ve ayak mantarı dışında, nadir durumlarda elde bulunan tırnak mantarları ile de karşılaşabilirsiniz.

Ayak mantarı için başlangıcında bir belirti göremezsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda tırnakta kalınlaşma, şekil bozukluğu, tırnak rengi değişimi ve tırnakta ağrı ile tırnak mantarı belirtileri başlar. Bununla beraber tırnağı kesmek de zorlaşacaktır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak mantarı tedavisi için bitkisel çözüm arayanlara çay ağacı yağı tavsiye edilir. Hem antiseptik hemde antifungal olan bu bitkisel yağ, enfeksiyon sonucu oluşan tırnak mantarını olağan üstü hızlı tedavi eder ve çok iyi sonuçlar çıkartır.

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: 

Yukarıdaki malzemeleri bir fincan içerisinde karıştırın. Sonra bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve tırnak mantarı bulunan bölgeye sürün. Bu şekilde 10 dakika kadar pamuğu mantarlı bölgede bekletin.

Bekleme süresi sonunda pamuğu alın ve bölgeyi bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kere tekrarlayın. Ancak bu uygulamaya başlamadan önce tırnaklarınızın kısa olmasına özen gösterin.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Doğal Çözüm

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı beyaz sirke
  • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri bir fincanda karıştırın ve mantar olan bölgeye uygulayın. Sonrasında bölgeyi bir bandaj ile sarın ve en az 2 saat bekleyin. Eğer mümkünse bu uygulamayı gece yatmadan yapın ve o şekilde sabaha kadar kalmasını sağlayın. Tırnak mantarı geçene kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Tırnak Mantarı

Ayak Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı ilacı , tırnak mantarı tedavisinde uygulanan yöntemler içerisindedir. Tırnak mantarına bitkisel çözümler ile sonuç getiremezseniz tırnak mantarı ilaçları kullanarak tedavi edebilirsiniz.

Scholl Tırnak Mantarı Tedavisi Kalemi

Tırnak mantarının %99.9’unu geçiren bir tırnak mantarı ilacı olan Scholl tırnak mantarı kalemi, tırnak mantarını geçirdiği gibi aynı zamanda tırnak üzerindeki renk değişimi seviyesini de azaltmaktadır.

Scholl Tırnak Mantarı Tedavisi Kalemi

Yaklaşık olarak 4 hafta boyunca günde 1 defa tırnak mantarı üzerine uyguladığınızda çok etkili sonuçlar alabilirsiniz. 4. haftadan sonra uygulamaya devam ettiğinizde renk değişimini de alacaktır. Piyasada yaklaşık olarak 50 TL civarında satılmaktadır.

Tırnak mantarına diğer bir çözüm ise sizlerle daha önce paylaştığımız tırnak mantarına çözüm yolu adlı yazımız yol gösterecektir.

Bu yazımızda bulunan bazı cümleler http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/home/ovc-20342467 adresinden kaynak alınmıştır.

Son güncelleme: 02.01.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ