Cilt Bakımı

Yüz Beyazlatma

Yüz Beyazlatma

Yazın kadınlar ciltlerini bronzlaştırmak için tonlarca para vermektedir. Sahil de güneşlenen ve solaryum merkezlerine giderek para verip bronzlaşanların tersine ten beyazlatmak isteyen bayanlar da bulunmaktadır. Normal bir cilt tonunu taşıyan kadınlar da cilt rengini açmak için uğraşmaktadırlar.

Yüz ve ciltte uygulanan yüz beyazlatma kremleri ve buna benzer ürünlerin cilde zararlı olduğu ve çok bir etkisinin olup olmadığı bilinememektedir. Fakat bunların sağlıklı olup olmadığı bilinmediğinden doğal yöntemlere başvurmak en iyi yoldur.

Doğal Yöntemler

1 limonu ortadan keserek yüzünüze limonu iyice yedirin. Genellikle gece yatmadan önce yapmaya özen gösterin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü ılık su ile bolca yıkayın. Limon yüzünüzü beyazlatmanız için yardımcı olacaktır. Kararan diz, dirsek gibi bölgelere de limon suyunu sürerek faydalı olabilirsiniz.

Diğer doğal bir yöntem ise yoğurt ile cildinizi ovalayarak uygulayın. 20 dakika bekleterek yüzünüzü süt ile durulayın. Ardından ılık bir suyla yıkayabilirsiniz.

Birer kaşık bal ve limon suyunu beraber iyice karıştırın. Bu doğal yollar ile hazırlamış olduğunuz uygulamayı yüzünüze masaj yapar gibi sürünüz. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Dilerseniz limon suyu yerine salatalık suyu da yapabilirsiniz.

Cildin Beyazlaması için Pirinç Maskesi

Asyalı kadınların tarihçesine dayanan bir maskedir. Asyalı kadınlar su bulamadıkları zaman ektikleri pirinç tarlasındaki suyu kullanırlarmış. Pirinç suyuyla yıkanan kadınların cildi ise güneşin altında kararmak yerine daha da beyaz olurmuş.

Bu doğal yöntem yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından uygulanmaktadır. Pirincin içerisinde bulunan bir çok madde yüzü beyazlatmak adına oldukça iyidir. İçerisinde bulanan aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeler cildi güneşten gelen zararlı ışınları ya da etkilerine karşı korumaktadır.

Malzemeler

  • 1 Avuç Pirinç
  • 1 Çay Bardağı Süt
  • Ufak Yüz Fırçası

Hazırlanışı

Pirinç ununu tabağa yavaş bir şekilde koyun ve ardından 1 çay bardağı kadar olan sütü ilave ederek karıştırın. Maske kıvamına gelene kadar iyice karıştırmaya devam edin. Kıvama gelen maskeyi yüz fırçası ile yüzünüze sürün. 20 ila 30 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. Hafta da 2 ila 3 kez yaptığınız da yüzünüzün beyazladığını göreceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ