Cilt Bakımı

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt Alt Tonu Nedir?

 

Cildin daha sağlıklık bir şekilde ve daha canlı görünebilmesi için cilt alt tonunu bilmek ve saç rengi, kıyafet ve kozmetik ürünlerin seçimini bu tona göre yapmanız gerekmektedir. Kendinize uygun renkleri seçebilmeniz için cilt alt tonunuzu ve bu tona uygun sıcak ve soğuk renkleri bilmek de size yardımcı olacaktır.

Cilt alt tonları üç gruba ayrılmaktadır. Warm, cool ve nötr olarak sınıflandırılmaktadır. Buradaki cool, soğuk alt ton, warm, sıcak alt ton, nötr ise nötr alt ton olarak bilinmektedir. Cilt alt tonu sarışın veya esmer olmak ile alakalı değildir. Sarışın olan bir kişi cool alt tonlu olabileceği gibi esmer olan bir kişi de warm alt tonuna sahip olabilmektedir.

Tespit Yöntemleri

Damar Testi

Işıklandırılmış olan bir ortamda bileklerinizdeki ya da şakaklarınızdaki damarların rengine baktığınız zaman eğer damarlarınızı yeşil renkte görebiliyorsanız warm alt tona sahipsinizdir. Eğer damar rengi hakkında yorum yapamıyor iseniz muhtemelen cilt alt tonunuz nötrdür. Güneş ışığında denemeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü güneş ışığı en iyisidir.

Altın ve Gümüş Testi

Altın kolye ya da yüzüğü taktığınızda cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünümdeyse warm alt tona sahipsinizdir. Gümüş yüzük veya kolye taktığınız zaman daha sağlıklı ve parlak bir görünüm elde ediyor iseniz cool alt tona sahipsinizdir. Bu yöntemi daha anlaşılır yapabilmeniz için sağ ve sol ellerinizin birine gümüş birine ise altın yüzük takarak yapabilirsiniz. Warm alt tona sahip iseniz altın yüzük cildinizi  parlak gösterirken gümüş yüzük cildinizi donuk gösterir. Cool alt ton ise gümüş yüzük cildinizi daha parlak ve sağlıklı gösterecektir.

 

  • Mavi ve mor gibi soğuk renkler kendinize en çok yakışan renkler olduğunu düşünüyor iseniz cool cilt alt tonuna sahipsinizdir. Kendinize yakışan renkler sarı, turuncu, kırmızı gibi renkler ise warm cilt alt tonuna sahipsinizdir. Bunları belirlerken moda uzmanlarının tercih ettiği bir yöntem olarak ayna karşısında mavi ve sarı renkli fuarları takarak daha iyi bir şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Kağıt Testi

Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve ayna karşısında yüzünüze bir beyaz A4 kağıdı tutun. Eğer cildinizde kağıdı yaklaştırıp daha sonra yüzünüz sarımsı ya da kırmızımsı görünüyor ise warm alt tonuna sahipsinizdir. Yüzünüz pembemsi bir görünüm elde ettiyse alt tonludur.

Bu yöntemler ile cilt alt tonunuzu belirleyemediyseniz nötr alt tonuna sahipsinizdir. Nötr alt ton iki ton aralarında bir tondur.

Cilt Alt Tonu Ne İşe Yaramaktadır?

Cilt alt tonuna göre yapılan bir makyaj oldukça tutarlı olacaktır. Aksi takdir de ise cilt alt tonuna uuygun olmayan kozmetik ürünler yüzü sağlıksız gösterilmektedir. Bu noktada ne kadar kaliteli kozmetik ürünler bulunsa da cilt alt tonuna uymadığı sürece de söz konusu kozmetik ürünleri yüzde gerekli etkileri göstermeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ