Cilt Bakımı

Cilt Neden Kurur?

Cilt Neden Kurur?

Cilt kuruluğu , bir çok nedenden dolayı oluşabilir. Bunların içinde yanlış kullanılan makyaj malzemelerinden , çeşitli cilt hastalıklarına kadar sebepler olabilir. Bu nedenle sizlere Cilt Neden Kurur? ve cildin kurumaması için yapılan maskeler ile kuruyan ciltleri nemlendirmek için tarifler vereceğiz.

Kuru Cilt

Cilt Neden Kurur?

Sizlere cilt kuruluğuna neden olacak etkenleri sıralayalım. Önce cildinizin veya cildin neden kuru kaldığını görelim ve cilt kuruluğuna önlem alalım.

Cildin kurumasının nedenleri

 • Zaman kimseye acımaz. Bu nedenle zaman içerisinde vücut deformasyona uğrar ve yaş ilerledikçe cilt pullanmaya başlar ve ciltteki yağ salgısı azalır. Bu nedenle yağsız kalan cilt kurumaya başlar.
 • Cilt kuruması , çeşitli hastalık ve rahatsızlıklardan dolayı olabilir. Özellikle sedef , egzama ve çeşitli cilt hastalıkları nedeniyle ciltte kuruma olur.
 • Cilt kurumasının diğer bir nedeni de çok aşırı ve sık yüz yıkamaktır. Yüzünüzü fazla yıkamak cilt kuruluğuna neden olur. Özellikle sıcak su ile cildinizi yıkamanız durumunda cilt kuruması daha hızlı bir şekilde olur.
 • Tiroid bezlerinde sorun yaşayanlarda cilt kuruması yaşanır.
 • Rüzgarlı havalarda dışarıda olmanız ve devamlı soğuk ve rüzgara maruz kalmanız durumunda cildinizde kuruma olur.
 • Aşırı makyaj , yatmadan önce temizlenmeyen makyaj gibi gözenekleri devamlı tıkayan durumlarda cilt kuruluğu yaşanır.
 • Soğuk havaların cilt kuruluğu yaptığı gibi , sıcak havalarda güneşte cilt kuruluğu yapar.
 • Kadınlarda özellikle menopoz dönemlerinde cildin nem oranı düşer ve cilt kuruluğu oluşur.
 • Vücuttan su atmak için kullanılan bazı ilaçlar cilt kuruluğuna neden olmaktadır.
 • Yüzme ile uğraşan sporcularda , havuzda bulunan klordan dolayı cilt kuruması görülebilir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Cilt kuruluğunun nasıl anlaşılacağı aslında çok basittir. Eğer cildinizde bir pullanma ve sertlik neticesinde doku yumuşaklığını kaybediyorsa , cildinizde kuruluk oluşumu vardır.

Eğer yukarıda yazdığımız nedenlerden birine sahipseniz ve cilt kuruluğunu bir türlü geçiremiyorsanız, önce sizlere aşağıda verdiğimiz cilt kuruluğu için maske tarifimizi uygulayabilir. Eğer hala geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuz size bu cilt kuruluğunun ne zaman başladığını ve herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını ardından da bazı testler ile sorununuzu çözmeye çalışacaktır.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Nemlendirici Kullanın : Nemlendirici kullanmak , cilt kuruluğuna en iyi gelecektir. Aynı zamanda nemlendirici kullanıldığında cildi rahatlatacak ve cildi yumuşatacaktır. Nemlendiricinizi , eczane ve kozmetik reyonlarından temin edebilirsiniz.

Su ile Teması Azaltın : Gün içerisinde bolca su ile temas ettiğinizde cilt kuruluğu oluşur. Bunun nedeni her cilt yapısında yağ vardır. Fazla su , bu yağı aşındırır ve yağ oranının azalmasına neden olur. Azalan yağ sonucunda ciltte kuruma olur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Sıcak Su Kullanmayın : Ellerinizi yıkarken , duş alırken devamlı ılık suyu tercih edin. Sıcak su cildin kurumasını hızlandırır.

Makyajınızı Temizleyin : Makyaj temizlemeden yatmak , makyajı iyi temizlememek cildinizdeki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması sonucunda ciltte kuruma ve pul pul dökülme oluşur.

Fazla Suda Kalmak : Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi fazla su ile temas etmek cilt kuruluğuna neden olur. Mümkün olduğu kadar duşta 10 dakikadan fazla kalmamaya çalışın.

Cildinizi Soğuktan Koruyun : Cildinizin daha da kurumamasını istiyorsanız, cildinizi soğuktan koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havalar cildinizin kurumasına neden olur.

Su Tüketin : Günde 2 Lt. den az su içmemeye çalışın. Bol bol su tüketin. Fazla su içmenin hiç bir zararı yoktur.

Cilt Kuruluğu için Maske

Malzemeler

 • Yulaf ( 1 tatlı kaşığı ve çekilmiş )
 • Bal ( 2 tatlı kaşığı )
 • Yoğurt ( 3 tatlı kaşığı )
 • Çilek ( 3 tane ezilmiş )

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Malzemelerin hepsini bir kase içerisine alın ve ezebildiğinizce malzemeleri ezin ve karıştırın. Cildinize masaj yaparak uygulayın ve yaklaşık 15 dakika sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Daha sonra cildinize nemlendirici veya bir krem sürün. Kuru ciltler için kullanacağınız maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ