Cilt Bakımı

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi; diş eti hastalıklarının genel adı Periodontal olarak  adlandırılır. Diş eti çekilmeleri genel olarak yanlış fırçalamadan veya kalıtımsal diş eti hastalığından dolayı kaynaklanır. Diş etlerinin çekilmesi, diş eti kanamaları gibi etkileri olduğunda, dişlerinizi erken kaybedebilirsiniz.

Diş eti çekilmeleri ve diş eti hastalığı olan kişilerde, diş fırçalama esnasında en ufak bir darbe bile olsa kanamalar meydana gelir.

Diş Eti Tedavisi ve Önlemi

Diş Temizliği : Diş eti hastalığı olanların çoğunluğu diş temizliğine önem vermemekten kaynaklanır. Açıkçası dişlerini düzenlemeyen kişilerde diş eti hastalığı meydana gelir. Yediğimiz besinlerden arta kalanlar diş aralarına girer ve zamanla bakteri oluşturur ve dişlerimizi düzenli fırçalamazsak, diş eti hastalığı başlar. Bu nedenle diş eti tedavisinde öncelikle düzenli ve doğru şekilde fırçalamalıyız.

Diş Taşı Temizliği : Diş taşları zamanla diş etlerinin çekilmesine neden olur. Bundan dolayı diş kliniklerinde, senede yada 6 ayda bir olmak üzere 2 seans olarak diş taşlarımızı temizletmeliyiz. Dikkat etmemiz gereken husus, sadece diş fırçalamayla diş eti hastalığı geçmez.

Diş ipi Kullanımı : Diş ipi kullanan kişilerde, diş eti hastalığı çok nadir görülür. Yemeklerden kalan artıklar, dişlerimizi fırçalasakta, diş aralarına girerek bakteri oluşturur. Bu nedenle diş ipi kullanarak, bakterileri  ne kadar uzaklaştırırsak, dişlerimiz ve diş etlerimiz o kadar sağlıklı kalacaktır.

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi nasıl yapılır?

Eğer diş eti hastalığınız çok ileri safhada ise diş doktorları cerrahi müdahale önerir. Bu cerrahi müdahale öncesinde bölgesel olarak anestezi uygulanır ve diş etleri kesilerek havaya kaldırılır ve altındaki bakteri plakları temizlenip, tekrar yerine oturtulur.

Ardından diş etlerine dikiş atılır. Bu dikişler alınır ve yaklaşık olarak 2 ay içerisinde her şey normale döner. Tabiki bu müdahaleler bazen sonuç vermeyebilir. Önemli olan diş eti hastalığı olan kişilerin bu müdahaleden sonra diş ve diş etine çok iyi bakması gerekmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ