Et Beni Neden Çıkar

Et Beni Neden Çıkar

Yüzde yada vücuttaki bazı bölümlerde kırmızı ya da kahverenginde kimi zaman et beni çıkmaktadır.  

Nedenleri

 • Boyun kısmında boğazlı kazak, kravat gibi giysilerin sürtünme yolu ile et benleri çıkabilir.
 • Hamilelik dönemlerinde hormonların etkisiyle çıkabilmektedir.
 • Genetik nedenlerden dolayı riskler olmaktadır.
 • Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber şeker hastalarında sıkça et beni oluşabilmektedir.
 • Eğer et beni yeni çıkıyor ise aşamasındaysa güneş ışınlarına direk maruz kalmamaya özen gösterin. Daha çok büyümesine neden olmaktadır.

Bazı kişilerde doğuştan et benleri, bazılarında ergenlik döneminde ve ya yaşlılıkla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Ergenlik dönemlerinde insanlar da hormon salgılanmasının fazla olması, vücutta metabolizmada düzensizlik yaratabilmektedir. Yaşlılık dönemlerinde ise, hormonlar daha etkisiz kalacağından et beni bir sorun haline geleblmektedi.r

Et Beni Oluşumu Bitkisel Yöntemle Engellenebilmekte midir?

Bu konuda denenmiş olan bir tane bitkisel karışım bulunmaktadır. Çakal eriği çiçeği ve kantoron çiçeğinden birer çorba kaşığı alarak 1 bardak sıcak suyun içerisinde 10 ila 15 dakika içerisinde demleyin. Bu karışımı sabah akşam birer bardak içerek, et beni oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bayır turpu da yardımcı olabilmektedir. Bayır turpunun suyunu çıkarın ve yarım bardak bayır turpu suyunun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesini koyun. 2 ila 3 saat güneşte bırakın. Daha sonra et beni bulunan bölgeye sürün.

Vücutta ve yüzden çıkan rengi kahverengi ya da kırmızı olursa olsun et benlerini koparmak, sıkmak çoğu zaman tehlikelidir. Doktor kontrolünde yapılan kurutma tedavileri sayesinde kendi kendine kurumaya bırakarak et beni düşer ve zamanla o bölgede izler de geçmektedir.

Et beni genellikle zararlı etkilere neden olmamaktadır. Ancak estetik olarak hoş olmayan bir görünüme neden olur ve bu durumda kişi rahatsız olmasına neden olur. Çok nadiren et beninin rengi koyulaştığında, kanserleşme etkisi görülür. Ebatları 1 mm’den, 5 ila 10 cm’ye kadar et benleri çıkmaktadır. Ağrıya neden olmamaktadır. Et beninin yüzeyi pütürlü olmaz, genel olarak düzgün bir yüzeye sahiptirler. Bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. Vücudun her yerinde görülebilmektedir. Vücuda ince bir sapla bağlı bulunmaktadırlar. Et beni tedavisi resmi kurumlarda, özel sağlık kuruluşlarında uygulanabilmektedir. Kişiler için ağrıya neden olmayan tedaviler kısmına girmektedir.

YORUMLAR

 1. blank Ömer dedi ki:

  Sarmısak kürü gerçekten işe yaradı çok tşk ederim.

 2. blank Saliha dedi ki:

  Bende fayda etmedi ne yapmalıyım ?