Cilt Bakımı

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları

İlk 3 ay yaşanan bulantı ve kusmalar 20. Haftadan sonra karın büyümesi ile gelişen bel ve kasık ağrıları bunlara sadece birer örnektir. Oysa ki sağlıklı spor ve düzenli beslenme ile bu sorunları aşmak oldukça mümkündür.

Spor yapan anne adayları yapmayan kişilere göre 7 kilo daha az kilo almaktadır. Kuvvetli karın kasları ve güçlü pelvik taban ile normal doğumdaki ağrılara annenin itici gücü de eklendiğinde rahat normal doğum kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Amerika da yapılan araştırmaya göre spor yapan kadınlarda yapmayanlara oran ile normal doğum oranı yüzde 58 daha fazla olarak bilinmektedir. 28 ila 40 hafta arasında rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi riskler taşıyarak gebelik şekeri riski spor yapanlar da %27 daha azdır. Daha az kabızlık anne adaylarında gebelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi nedeni ile kabızlık ve buna bağlı gelişen hemoroitlerden şikayet etmektedirler. Düzenli yapılan egzersiz ve sıvı tüketimi bu şikayetleri oldukça büyük ölçüde azaltmaktadır.

Gebelik boyunca çizgi film izlerken bile ağlayan anne adaylarına çok sık karşılaşırız. Düzenli yapılan spor ile anne adaylarının psikolojisi üzerinde olumlu bir şekilde etki yapmaktadır. Düzenli yapılan yoga, pilates ve esneme egzersizleri pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon aracılığı ile gevşetilir ve bu sayede de sezaryen doğum olasılığı da azaltılmaktadır. Hamileliğin son dönemlerinde vücutta dolaşımda gelişen bir takım hormonal etkilerden dolayı bacaklarda şişmeler görülür. Düzenli egzersizle bu durum önlenebilmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde gelişen uykusuzluğa da düzenli spor birebir tedavi edicidir. Gebelikte artan kilolar, karın kaslarının ayrılması, şişen bacakları ve tüm bunlar görsel anlam olarak anne adayını mutsuz etmektedir. Düzenli egzersiz ile bu durumların gelişilmesi de engellenebilir.

Hangi Egzersizler

Egzersiz seçiminde hamileleri hamilelik öncesi spor yapan ve yapmayan anne adaylar olmak üzere gruba ayrılmaktadır. Yapılan çalışmalar gebelik öncesinde aktif spor hayatı olan kişilerin gebeliklerinde var olan bir risk olmadığı sürece rutin egzersizlerine devam etmesinde bir sakınca görülmemektedir. Gebelik dönemlerinde spor yapmaya başlayacak anne adayları ise yürüyüş, gebelik pilates, fitness, yüzme ve yoga gibi egzersizler yapabilmektedir. Fakat bunların hepsini deneyimli ve kişiselantrenör takibinde beraber yapılmalıdır. Bütün bu antrenmanlar için gebeliğe özel durumlar ve hareket bulunmaktadır.

Gebelikte Sporun Faydaları

  • Bel ve sırt ağrılarını azaltmaktadır.
  • Uyku problemini çözer.
  • Anne adayının hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.
  • Gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltmakta yardımcı olur.
  • Normal doğumu kolaylaştırır, sancıyı azaltarak kısalaştırır.
  • Doğum sonrasında vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlamaktadır.
  • Anne adayının kendine güveni daha çok artar.
  • Annenin daha uygun bir şekilde almasını sağlar.
  • Gebelikte oluşan şişlik ve ödemleri de oldukça azaltmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ