Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint yağının cilde faydaları olduğu kadar saça faydaları da vardır. Derin bir araştırma neticesinde sizlere hint yağının cilde ve saça faydaları hakkında bolca bilgi toplayıp, paylaşmak istedim.

Hint Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Hint yağı, hint tohumundan elde edilmektedir. Soluk beyaz veya sarı renkte olup hoş bir kokusu yoktur. Hint yağı tüm dünyada geleneksel olarak saç maskeleri ve cilt bakım maskeleri içerisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında bir çok cilt bakım ürünleri ve saç bakım ürünleri içerisinde de bulunur.

Hint yağı içerisinde bulunan doymamış omega-9 yağ asidi, hidroksil asit, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde güzellik ürünleri içerisinde kullanıldığı açıktır. Bunların dışında içerisinde E vitamini, mineraller, proteinler, saç ve saç derisi için son derece yararlı bileşenler içerir.

Hint yağı satın alırken kesin organik olduğunu ve soğuk pres ile imal edildiğinden emin olmanız çok iyi olur. Ancak tropikal hint yağı kullanmak bazı bünyelere ağır gelebilir. Bu nedenle alerjik reaksiyon olasılığı için kolun arka kısmında denemekte fayda var.

Hint Yağının Cilde Faydaları

1. Kuru Cildi Besler

Hint yağının cilde faydaları arasında en çok bilineni cildi derinlemesine nemlendirmesidir. Hint yağı, kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Cilde derinlemesine nüfuz ederek pul pul olan deriyi tedavi eder. İçerdiği yüksek yağ asidi ile sağlıklı ve parlak bir cilt meydana getirir. Ayrıca kuru cilde neden olan dermatit deri hastalığının iyileşmesine yardımcı olur.

Bunun dışında hint yağı kolajen üretimini teşvik eden bir yağdır. Yaşlanmayı geciktirici ve genç görünümü destekleyici mucize bir yağdır.

 • Hint yağı ve hindistan cevizini eşit miktarda bir kase içerisine koyun. Kuru olan cildinize bu karışım ile masaj yapın. Masaj sonrasında 20 ila 30 dakika arasında bekleyin ve ardından duş alın. Günde 1 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Akşam yatmadan önce ve makyajınızı temizledikten sonra hatta yüzünüzü de yıkadıktan sonra yüzünüze bir kaç damla hint yağı uygulayın. Uygulama esnasında masaj yapmayı unutmayın. Ertesi sabah kalktığınızda cildiniz tazelenmiş bir görünüme sahip olacaktır.

2. Kırışıklıkları Azaltır

Hint yağı doğal bir yumuşatıcı olmakla beraber ciltteki ince kırışıklıkları, göz kenarındaki kaz ayaklarını ve ince çizgileri azaltır.

Hint yağı cilde sürüldükten sonra kesinlikle gözenekleri tıkamaz. Bunun neticesinde düzenli uygulandığında cildi besler ve derinlemesine nüfuz eder. Ayrıca cilt lekeleri ve leke izlerini azaltmaya da yardımcı olur.

3. Gebelik Çatlaklarına Hint Yağı

Gebelik sırasında kullanıldığı taktirde kırışıklıkların oluşumunu engeller. Temel olarak cildinizin nemini korumak ve elastikiyetini korumak amacıyla cildi derinlemesine nemlendirecek ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyecektir.

Bununla beraber içerdiği yağ asitleri sayesinde cildi güçlendirir ve cilt dokusunu geliştirir. Ciltteki dokuları yeniden oluşturmak yani hücre yenilemek için mükemmel bir performans sergiler.

 • 2 tatlı kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı hint yağı karışımını çatlaklar üzerine veya çatlakların oluşabileceği bölgeye masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika boyunca uygulayacağınız bu masaj ile çatlaklara elveda diyebilirsiniz. Her gün tekrarlanması gerekir.
 • Sadece saf hint yağını çatlaklar üzerine uygularsanız, çatlakları solgunlaştırmaya ve uzun dönemde yok etmeye yarayacaktır.

4. Nasır Yumuşatıcı Hint Yağı

Hint yağı, nasırları yumuşatmak için bire bir bitkisel yağlardan birisidir. Aynı zamanda etkilenen bölgenin tekrardan nemlenmesini sağlar.

Ayrıca anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrı ve şişliği alır. Bunun dışında hint yağı çatlak topuk tedavisinde kullanılan etkili bir bitkisel yağdır.

 • Topuk çatlakları için 10 dakika boyunca ayaklarınızı ılık suda ıslatın.
 • Bir ponza taşı kullanarak sertleşmiş ve kalınlaşmış deri bölgesini fırçalayın.
 • Ayaklarınızı yıkayın ve kurutun.
 • Ardından hint yağını bölgeye uygulayın.
 • Bu şekilde bir kaç saat beklediyin. Gerekirse hint yağının ayağınızda kurumasını sağlayın.
 • Sonuçtan memnun olana kadar her gün bu uygulamayı tekrarlayın.

Hint Yağının Saça Faydaları

1. Hızlı Saç Uzatma

Hint yağı saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Bunun dışında saç tellerinizin daha kalın daha parlak olmasını istiyorsanız saçlarınıza Hint yağı kullanabilirsiniz.

Hint yağı içerisinde bulunan risinoleik asit sayesinde kafa derisindeki pH seviyesinin dengelenmesi sağlanır. Aynı zamanda kepeği yok eder ve saç kırılmasını azaltır.

 • Yatmadan önce saç diplerine sıcak Hint yağı ile masaj yapın. Bunun için Hint yağını mikro dalgada 15-20 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır. Gece uygulamasından sonra o şekilde bırakıp, sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Haftada iki defa yaparsanız saçlarınızdaki farkı gözlerinizle göreceksiniz.
 • Yağlı saçlara sahip olan kişilerde hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı ile hint yağını karıştırarak mucize bir saç bakım maskesi oluşturabilir.

2. Kaş ve Kirpik Dolgunlaştırma

Eğer kaş ve kirpiklerinizi daha dolgunlaştırmak istiyorsanız çözüm hint yağıdır. Folikülleri uyarıcı ve besleyici özelliği ile saç, kaş ve kirpik tellerini kalınlaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği protein ile besler ve büyümesini sağlar.

 • Bir parça pamuğu Hint yağına batırın ve yatmadan hemen önce kaşlarınıza sürüp, yatın. Kaşlar istenilen kalınlığa gelene kadar her gün yapabilirsiniz.
 • Aynı şekilde yatmadan önce yukarıdaki işlemi kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Sizlere hint yağının cilde faydaları ve hint yağının saça faydaları hakkında bilinen tüm faydalarını saydık. Umarım yazımız hoşunuza gitmiştir. Eğer bildiğiniz diğer faydaları varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından bizleri ve okuyucularımızı bilgilendirin.

YORUMLAR

 1. blank Melis dedi ki:

  Hint yağı kadar kakao yağının faydaları çoktur…