Kimyon Çayının Faydaları ve Zararları

Kimyon Çayının Faydaları ve Zararları

Kimyon çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle kimyon çayı nedir, kimyon çayının faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca kimyon çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır.

Kimyon Nedir?

Kimyon, pek çok yemek içerisinde bol bol kullanılan ve yemeklere lezzetli bir tat katan baharat çeşididir. Kimyon, atince ismi cuminum cyminum olarak bilinmiş olan, apiaceae ailesine aittir. Genellikle Hint Yarımadası’nda kullanılmaya başlaması ile beraber soframıza kadar süre gelen bir çeşni çeşididir. Kimyon, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin mutfak uygulamalarında, annelerimizin yemeklerde kullanmış olması gibi kullanılmaktadır.

Kimyon içerisinde bulunan besin kaynakları sayesinde pek çok hastalık için oldukça faydalı olabilmektedir. Genel sağlık için oldukça destekçi bir baharat çeşidi olduğu düşünülmektedir. Gün içerisinde yemiş olduğunuz yemeklerin içerisine bir miktar ekleyerek hem gerekli besin kaynaklarını
alabilir hem de yemeğinizi daha lezzetli bir tat almasını sağlayabilirsiniz.

Kimyon Çayı Nedir?

Kimyon çeşnisi yalnızca yemeklerde baharat olarak değil aynı zaman da bitki çayı olarak da tüketilmekte ve yine aynı şekilde içerisinde ki besin kaynakları sayesinde oldukça sağlıklı bir çay olmaktadır. Kimyon çayı kimyon adı verilen küçük tohumlardan ya da meyvelerden yapılmaktadır.

Kimyon eski çağlardan beri süre gelmektedir ve tıbbi amaçlar için kullanılmakta ve pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir oldukça eski ve sağlıklı bir bitkidir. Bu bitkinin meyveleri hem çok hoş hem de ayırt edici keskin ve güzel bir kokuya sahiptir. Kimyon çayı aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü, tonik ve antiseptiktir. Bunların yanı sıra kimyon çayı pek çok amaç için de kullanılmaktadır.

Binlerce yıldır kullanılmış olan kimyon bir çay olarak kullanıldığında hem oldukça lezzetli bir içecek olmakta hem de oldukça faydalı bir besin olmuş olduğundan pek çok sağlık probleminin önüne geçmektedir.

Kimyon çayı içerisinde vitamin A, C ve vitamin E barındırdığı gibi antioksidanlar ve mineraller açısında da oldukça zengindir. A ve E vitamini yağ içerisinde çözünerek vücudun pek çok ihtiyaç gereksinimini karşılamak için kullanılmaktadır. Vitamin eksikliği yaşayan kişiler tarafından oldukça faydalı bir bitki çayı olacaktır.

Kimyon Çayının Faydaları

Kimyon çayının faydaları nelerdir, kimyon çayı nelere iyi gelir, neye yarar, faydaları nelerdir sıralayacak olursak.

 • Sindirim sistemine yardımcı olur

Sindirim sisteminde görev alan pek çok organ vardır. Bu mükemmel sistemde yaşanan problemlerden en fazla rastlananı ve neredeyse en sıkıntılı olanı gaz ağrıları sebebi ile meydana gelen rahatsızlıklardır. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber gaz ağrıları hafifi olmuş olabileceği kadar dayanılmaz derecelerde de olabilmektedir. Gaz ağrılarından kurtulmak için kullanılan ve faydalı olduğu düşünülen pek çok ilaç kişiler de gaz ağrısını hafifletirken yan etkilere de sebep olabilmektedir. Bu yan etkiler sebebi ile pek çok insan sindirim sisteminde yaşanan sağlık
problemleri için doğal yöntemler seçmektedir. Kimyon çayı da bilinen doğal yöntemlerin başında gelmektedir.

Kimyon çayı, sağlık açısından gaz problemlerine iyi geldiği gibi bir diğer sindirim sistemin problemleri için de mükemmel bir seçenektir. Bir fincan kimyon çayı ağrı ve rahatsızlığı gidererek tüm sindirim sistemi sağlığına destek olabilmektedir. Kimyon çayı gazı giderdiği gibi aynı zamanda ishal ve bulantının yanı sıra zaman zaman yaşanan hazımsızlığa da iyi gelerek hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Pek çok kişi soğuk algınlığı rahatsızlığı ve boğaz ağrısı ya da bronşit gibi daha ciddi solunum yolu problemleri için kimyon çayına başvurmakta ve bu çayın sağlıkmaçısından faydalarına güvenerek gönül rahatlığı ile tüketmektedir. Bu faydalı çay soğuk algınlığı sorunlarına iyi gelmiş olmasının yanı sıra oluşabilecek belirtileri de azaltmaktadır, diğer bir yandan ise astım gibi uzun vadeli solunum yolu sorunları iyileştirmek amacı için de yararlı olabilmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kimyon çayı gün içerisinde tüketildiği takdir de mükemmel bir sağlık toniği olarak değerlendirilmektedir. Gün içerisinde bir bardak kimyon çayı sadece metabolizmayı artırmakla kalmaz aynı zamanda bağışıklık sistemi fonksiyonlarını da artırarak meydana gelen enfeksiyonlu hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Yapılmış olan araştırmalarda, kimyon çayının artrit ve astım gibi hastalıkların başlangıç aşamasında tedavi etmekte oldukça etkili olabileceği de ortaya çıkmıştır.

 • Anemi ve yorgunlukla mücadele eder

Kimyon bitkisinde demir oldukça bol miktarda olmuş olduğu için sık sık anemi hastalığı yaşayan insanlara tedavi aşamasında kullanılması tavsiye edilmektedir. Anemi hastalığı için oldukça etkili ve yararlı olabilmektedir. Bağışıklık fonksiyonunu artırmakta olan kimyon çayı aynı zamanda vücut yorgunluğuyla da savaşmaktadır. Gün içerisinde yorgunluk yaşıyorsanız bu çayı tüketebilirsiniz. Kimyon çayının bir başka terapotik avantajı ise idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili olmasıdır.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Kimyon çayı içerisinde bol miktarda demir içeriğine sahip bir besindir aynı zamanda hem de baharatlı bir içecektir. Bu ikisi de metabolizmayı hızlandırmak amacı için oldukça etkilidir. Demir diyete eklendiğin de ise çok daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile metabolizma için oldukça önemlidir. Bu nedenle kimyon çayı tüketerek çok daha kolay ve çok daha fazla kalori yakar ve kilo verirsiniz. Ayrıca, kimyon içerisinde ki antioksidanlar ve fitosteroller kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Tüm bunlar kişiler açısından çok daha
kolay kilo vermek için destekçidir.

 • Kanseri önler

Kimyon içerisin de ki aktif bir bileşen olmuş olan kuminaldehit varlığı tümör hücrelerinin büyümesini büyük ölçüde önlemektedir. Ayrıca, kimyon pek çok anti-kanserojen maddeler ile doludur. Bunlar timol, thymoquinone, thymohydroquinone ve dithymoquinone olarak sıralanmaktadır. Böylece kimyon meme ve kolon kanseri tedavisine de yardımcı olabilmektedir.

 • Kan basıncını dengeler

Kimyon vücut içerisinde ki elektroliti dengelemek amacı için gerekli temel mineral olan potasyum açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu mineral vücutta yeni hücre üretimine yardımcı olmuş olduğu gibi kan basıncını da ayarlayarak düzenlemektedir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olmak amacı için gün içerisinde bir fincan kimyon çayını aç karnına içmek tavsiye edilmektedir. Bu çayı sabah ya da akşam yemeklerinden önce aç karnına rahatlıkla içebilirsiniz.

 • Kabızlığa iyi gelir

Kimyon mide bağırsak sistemi enzimlerinin salgılanması amacı için kullanılabilmektedir çünkü kimyon içerisinde yüksek lif içeriği vardır ve bu lif kimyon sayesinde vücuda oldukça fazla alınmakta ve vücut için pek çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca kimyonun müshil olma özelliği taşıdığına inanılmaktadır. Bu sebep ile sık sık meydana gelebilen kabızlık gibi ciddi sağlık sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Yani yudumladığınız kimyon çayı ya da kavrulmuş kimyon tozu bal ile tüketilince kabızlık problemi için oldukça fazla etkili olabilmektedir.

 • El ve ayakların üzerinde ki yanma hissine oldukça iyi gelir

Kimyon çayı içmek el (avuç içi) ve ayak tabanlarında oluşan yanma hissini oldukça rahatlatmaktadır. Dört litre kaynar su içerisine eklemiş olduğunuz, yaklaşık bir kaşık kimyon tohumu birkaç saat dinlendikten sonra gün içerisinde bir ya da iki kez içilmesiyle bu tür rahatsızlıklara yardımcı edebilmektedir.

 • Adet düzensizliğe iyi gelir

Herhangi bir biçimde kimyonu düzenli bir şekilde tüketmek adet döngüsünde ki dengesizlikleri belli bir düzene sokmak amacı için oldukça faydalı olabilmektedir. Kimyonun bu faydası yapılmış olan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

 • Kan şekeri düzeylerine etki eder

Kimyon çayı kan şekeri seviyelerini stabilize etmek amacı için oldukça yardımcı olabilmektedir. Bu çay tip 2 diyabetli kişilerde glisemik kontrolünü iyileştirmek için etkili bir özeliğe de sahiptir. Fakat, şeker hastaları kimyon çayını içtikten sonra dikkatli olmalı ve kan şekerlerindeki değişimleri mutlaka kontrol etmelidirler. Eğer yüksek değerler çıkıyorsa ölçüm yaptığınız da ara vererek içmelisiniz ya da bir doktora danışarak fikir almalısınız.

 • İdrar söktürür

Kimyon çayı mide bulantısı, gaz ve hazımsızlık, bağırsak spazmları, asitlik, mide ekşimesi ve sıvı retansiyonu gibi durumlar için rahatlama sağlamasının yanı sıra bir de idrar söktürücü olma özelliği de taşımaktadır. Kimyon çayı idrar akışını artırmaya yardımcı olur, bu şekilde vücutta oluşmuş olan şişkinliği de rahatlatır.

 • Vücudu temizler

Kimyon çayı detoksifikasyon yeteneğine sahiptir. Bu sebep ile böbrek ve mesane için bitkisel bir temizleyici görevi görmektedir. Bu çayın etkisini artırmak amacı için bir çay kaşığı limon suyu eklediğinizde kanı arındırmak ve akne, egzama gibi problemleri önlemek için oldukça etkili bir çeşni olabilmektedir.

Kimyon Çayının Faydaları / Kimyon Çayı Nasıl Yapılır? Prof İbrahim Saraçoğlu

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

Kimyon çayı nasıl yapılır tarifi: Kimyon çayı nasıl hazırlanır işte birkaç özel tarif. Kimyon çayı nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu bu konuda çeşitli tavsiyelerde bulunmuştur.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
 • 250 ml içme suyu

Hazırlanışı:

 • Bir kaba 1 çay kaşığı olan kimyon tohumlarını alın.
 • Yaklaşık 5 saniye kadar kısık ateşte biraz ısıtın.
 • Sonrasında içme suyunu ekleyin ve kaynamaya bırakın.
 • Kaynadıktan sonra yaklaşık 5 dakika boyunca kabağı kapalı bir şekilde demleye bırakın.
 • Çayı süzdükten sonra henüz sıcakken tadını çıkarın.
 • Zevkinize göre dilerseniz bal ya da bir tutam tuz ekleyebilirsiniz.

Rezene ve Kişnişli Kimyon Çayı Tarifi

Bu bitkisel çayın bazı faydaları şöyle sıralanmıştır:

 • Bu çay tarifinde kullanılan baharatlar sindirim sistemiyle ilişkili gazı gidermeye yardımcı
  olmaktadır.
 • Yapılan ön çalışmalarla beraber bu çay tarifi kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.

Malzemeler:

 • ½ tatlı kaşığı dolusu kuru rezene tohumu
 • ½ tatlı kaşığı dolusu kuru kişniş tohumu
 • ¼ ya da ½ tatlı kaşığı dolusu kuru kimyon tohumu
 • 3 bardak su

Hazırlanışı:

 • Lezzetini artırmak için tohumları ateşte 5-8 dakika kadar döndürün. Bu isteğe bağlıdır fakat
  lezzete – oldukça katkısı vardır.
 • Bu tohumları sonrasında bir değirmende ya da havanda dövün.
 • Küçük bir tencerede su ve toz karışımını bir taşım kaynatın. 5 dakika kadar pişirin ve
  sonrasında ateşten alın. Dilerseniz tarçın ya da zencefil ekleyebilirsiniz.
 • Bal eklemek isterseniz birazcık soğumasını bekleyin.
 • Sonrasında bir süzgeç yardımıyla çayınızı süzün ve servis edin.

Zerdeçallı Kimyon Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1/4 çay kaşığı kimyon
 • 1/4 çay kaşığı zerdeçal

Hazırlanışı:

 • En iyi sonuçlar için, baharatları bir değirmen ya da tokmak yardımıyla ezin ve çay bardağına yerleştirin.
 • Sıcak suyun yarısını üzerine ekledikten sonra 30 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Suyun geri kalanını da ekleyin ve oda sıcaklığına geldiğinde ya da soğuduğunda tüketin.

Kimyon Çayının Zararları

Her besinde olduğu gibi kimyon çayının da fazlası tüketildiği zaman bir takım sıkıntılara sebep olabilir. Fakat kimyon çayının bilinmiş olan önemli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bunun ile birlikte, oluşabilecek potansiyel sağlık problemleri için henüz başındayken tüketiminin bırakılması önerilmektedir. Aynı zamanda eğer hamileyseniz kimyon çayını bol miktarda kullanmaktan kaçınmalısınız. Hatta kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok daha etkili olabilir. Dikkat edilmesi gerekilen bazı durumlar şöyle sıralanmıştır:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi

Kimyonun hamilelik ve emzirme döneminde rapor edilen bir yan etkisi henüz yoktur. Fakat güvenli tarafta kalmak istiyorsanız kimyon tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

 • Cerrahi durumlar

Kimyon kan şekeri seviyelerinin düşmesine sebep olmuş olabilir. Bu sebep ile, bazı uzmanlar cerrahi müdahale ve sonrasında kimyon tüketimini önermemektedir. Belirlenen cerrahi müdahale zamanından yaklaşık 2 hafta önce kimyon tüketimi bırakmakta fayda vardır.

Tavsiyeler

 • Kimyon çayı günde ne kadar içilir: Gün içerisinde 1 bardak içilen kimyon çayı sağlığa oldukça faydalıdır.
 • Kimyon çayı içmek: Hindistan’da kimyon çayını soğuk içmek bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Kimyon çayı ne zaman içilir: Kimyon çayının genelde uyumadan önce içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Kimyon çayı yorgunluğa iyi gelir mi: Yorgun bir günün ardından içeceğiniz kimyon çayı zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltmaktadır.
 • Kimyon çayı kabızlık yapar mı: Kimyon çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İdrar akışına yardımcı olarak şişkinliği giderir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.