Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri

Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri

Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Çantanızın bir köşesinden çıkan göz kalemini veya kapalı halde duran bir ruju seneler sonra kullanıyorsanız durum biraz sıkıntılı demektir.

Makyaj malzemelerinin kullanım süreleri

Markete gidip bir ürün aldığınızda nasıl ki bir tüketim tarihi varsa makyaj malzemelerinin de kullanım süreleri var. Yapılan araştırmalar sonucunda her 4 kadından 1 tanesi makyaj malzemelerinin kullanım süreleri hakkında bilgisi yok ve bu makyaj malzemelerini kullanmaya devam ediyor.

Makyaj Malzemelerinin Kullanım Süresi

Normalde bir göz farının kullanım süresi tam 1 yıldır. Ancak bir çok kadın göz farını 6 yıl bile kullanıyor. Bu durum oldukça tehlikeli ve sağlığınızı bozuyor. Ünlü kozmetik firmaları “kadınlar makyaj malzemelerini atmaya kıyamıyor” diyor.

Makyaj Malzemesinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir makyaj malzemesinin bozulup, bozulmadığını anlamak için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Rimel: Eğer rimel kurur ve zor sürülür hale gelirse büyük ihtimalle bozulmuş ve tarihi geçmiş demektir. Kadınlar genel olarak kurumuş olan rimeli sulandırarak kullanmaya devam ederler. Eğer göz sağlığınızı düşünüyorsanız kesinlikle kurumuş olan rimeli sulandırarak kullanmayın.

Fondöten: İlk kullanımdaki rengi ile tarihi geçtikten sonraki rengi çok farklıdır. Bozulmuş olan fondötenin rengi çok daha koyudur. Hatta cildinize uygularken ciltte ufak tefek pütürtüler bırakır. Eğer fondötenin uzun ömürlü olmasını isterseniz mutlaka ağzını sıkıca kapatmalı ve her kullanımdan sonra ağzını silmelisiniz.

Ruj: Bir rujun bozulduğunu renginden, kokusundan anlayabilirsiniz. Bunun dışında yumuşar ve yağlanır. Rujun daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız çok sıcak veya soğuk ortamlardan uzak tutmalısınız.

Oje: Genel olarak oje akışkanlığını kaybeder. Hatta ojeye renk veren madde şişenin dibine doğru çöker ve rengi değişir. Ojenin kullanım süresini uzatmak için her kullanım sonrasında şişenin ağzını aseton ile temizlemeniz gerekmektedir.

Tavsiyeler

  • Makyaj fırçalarınızı en az haftada 2 defa yıkayın.
  • Makyaj süngerlerini ise her kullanımdan sonra yıkayın.
  • Kullandığınız hiç bir makyaj malzemesinin kapağını açık bırakmayın.
  • Makyaj fırçalarını nemli alanlardan uzak tutun.
  • Makyaj malzemeleri kesinlikle aşırı sıcağa maruz kalmamalıdır.
  • Göz kalemleri düzenli olarak kalemtıraş ile açılmalı ve bakterilerden uzak tutulmalıdır.
  • Kozmetik malzemelerini kullanmadan önce ellerinizi yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz.
  • Kozmetik malzemeleri kesinlikle başka biriyle paylaşılmamalı
  • Eğer renginde, kokusunda herhangi bir terslik sezilirse hemen atılmalı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım