Cilt Bakımı

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Bir çok insanın başlıca dertlerinden birisi olan saç dökülmesinin sebeplerini sizlerle paylaşmak istedik. Uzmanlar, günde 50 veya 100 tel saçın dökülmesinin normal olduğunu ancak 50 veya yüzden fazla saç dökülmesinde problemlerin olduğunu söylüyorlar.

Saç Dökülmesinde Ruh Hali

Saç dökülmesi yaşayan kişiler kendilerini strese sokarlar. Aslında stres saç dökülmesinin daha da artmasını sağlar. Saçı dökülen bir bir kişi hem fiziksel hemde ruhsal olarak kendini zayıf görür. Günümüz teknolojisinde saç dökülmesinin tam olarak neden olduğu henüz bilinemiyor ancak saç dökülmesinin çözümü var.

Sağlıklı bir insanın saçlarının %90’ı devamlı uzama halindedir. %10’u ise daha uzun süre içerisinde uzama evresini tamamlar. Biz buna saç döngüsü de diyebiliriz. Uzun süre içerisinde çıkan saçların bir kısmında dökülme meydana gelir. Dökülen saçların yerine yenileri çıkar.

Saç dökülmesinin başlıca nedenleri

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerini şöyle bir sıralayacak olursak;

  • Uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı
  • Saçlarınızı yıpratacak saç bakım ürünlerinin kullanımı
  • Boya, düzleştirme, perma, renk açma gibi işlemler saçınızı dökecektir.
  • Saçınızı çekecek toka veya saç şekillerinden kaynaklı (at kuyruğu gibi) saç şekilleri

Saç dökülmesi için tedbirler

  • Saçınızın dökülmesini istemiyorsanız, alacağınız tedbirlerden en başta fırça yerine geniş ağızlı veya düz uçlu taraklar kullanın.
  • Saçlarınızı şampuanladıktan sonra taramayı ihmal etmeyin. Saçın en iyi besleneceği zaman o zamandır.
  • Saçlarınızı kuruturken havlu ile bastıra bastıra kurulmayın.
  • Herkesin önerdiği şampuan veya kozmetik ürünleri kullanmayın!

Irsi saç dökülmesi

Aileden dolayı (baba, anne, dede, babaanne, anneanne,) gibi ırsi saç dökülmeleri de olabiliyor. Bu durum saç dökülmesinde yaşanan en sık olaylardan birisidir. Irsi saç dökülmesinde kadınlarda tam olarak kellik olmasa da erkeklerde bu durum kelliğe kadar gidebiliyor.

Peki ırsi saç dökülmesinin çaresi yokmu? Tabiki var ancak bunu en başta doktora sormanızda yarar var. Irsi saç dökülmesi genellikle 20 li yaşlarda başlayıp 30 yaşlara doğru daha çok artmaktadır.

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç Dökülme Şekilleri

Alopesi AreataAlopesi Areata : Bu saç dökülme şeklinde resimde de gördüğünüz gibi yuvarlak bir halka şeklinde dökülmeler meydana geliyor ve saçın bir kısmı dökülüyor. Bu tip saç dökülmesinin nedeni bilinmemekle beraber bazı aloğesi areata saç dökülmesi vakalarında saç daha sonradan da çıkabiliyor.

 

 

Doğum sonrası saç dökülmesi : Gebe olan bayanların saçları büyüme evresini biraz daha seri tamamlar. Bu nedenle hızla büyüyen saçlar doğum sonrasında bir duraksama dönemine girer ve bu duraksama döneminde doğum sonrası saç dökülmesi yaşanır. Özellikle doğumdan 1 ay ile 3 ay sonrası saç dökülmesi daha sık yaşanır.

Troid hastası saç dökülmesi : Uzmanlar, troid hastalığı olanların, troid bezlerinin fazla veya az çalışmasından dolayı yani normal çalışamaması sonucu saçların döküldüğünü belirtiyorlar.

Protein eksikliği ve saç dökülmesi : Bildiğiniz gibi saçların beslenmesi ve sağlıklı olabilmesi için protein şarttır. Saçın beslendiği maddelerin arasında protein çok önem taşır. Uzmanlar, vücudunuzdaki protein oranını dengelemediğiniz zamanlarda saç dökülmelerinin yaşanacağını belirtiyor. Aynı zamanda yeterli miktarda protein alındığında saçlarınızın eski haline geleceğini söylüyorlar.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani): Çocuklar ve bazen erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebiliyor ve bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını öneriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ