Sarı Akıntı Nedir, Sarı Akıntı Neden Olur, Sarı Akıntı Nasıl Geçer?

Sarı Akıntı Nedir, Sarı Akıntı Neden Olur, Sarı Akıntı Nasıl Geçer?

Sarı akıntı nedir, kadınlarda hormonal duruma ve bazı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan akıntılar vardır. Bu akıntıların kimisi normal, kimisi ise anormal akıntılardır. Gebelikte, adet öncesinde, ovulasyon yani yumurtlama öncesinde meydana gelen akıntılar normal kabul edilir.

Herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmayan akıntılar çoğunlukla renksiz ve kokusuzdur. Ama iltihap, kist ve buna benzer bir rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkan akıntılar, koyu renkli ve ağır kokulu akıntılardır.

Rahim ağzı ve vajina duvarlarında bulunan bezler, vajinada doğal bir akıntı salgılarlar. Vajina, bu salgılar yardımıyla nemli kalır, iltihaplara karşı korunur. Doğal akıntı rengi yumurta akına benzer. Yumurtlama, cinsel uyarılma, emzirme gibi durumlarda miktarı da kıvamı da artar.  Renk bazen de süt beyazı olabilir.

Kadınlarda görülen akıntılardan birisi de sarı akıntıdır. Vajinal salgıların çeşitli renkleri vardır. Bu renkler pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Kullanılan antibiyotik, vitamin ve benzeri ilaçlar, yetersiz sıvı tüketimi ve değişik diğer etkenler vajinal sıvının rengini de belirler.

Vajinal salgının kıvamı ve kokusu da belirleyici etkendir. Vajinal salgı pütürlü, yahut kaygan yahut yapışkan olabilmektedir. Vajina salgılarında kötü bir koku mevcutsa vakit geçirmeden ve ihmal etmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek gerekir.

Kadınlarda meydana gelen vajinal akıntıların sarı, kahverengi yahut yeşil olması da birtakım sorunlara işaret eder. Vajinadan gelen sarı renkli akıntılar çoğunlukla bir enfeksiyona işaret eder. Kötü koku, kaşıntı ve alt karın bölgesinde ağrı gibi problemleri de beraberinde getirir.

Üreme çağına giren kadınlarda az milyarda vajinal akıntı olması normaldir. Fizyolojik akıntı olarak da adlandırılan bu akıntı, vajina iç  kısmındaki bakterilerin ve eski hücrelerin dışarı tahliyesini sağlamaktadır. Rengi ise şeffaf yahut beyazdır. Ama bu akıntı çökelek benzeri akıntılarla karıştırılmamalıdır. Bu durum vajinanın boşalmasını ve temiz tutulmasını sağlayan bir nevi hijyenik bir durumdur.

Vajinal akıntıyı rahim, rahim boynu ve vajina üretir. Açık renk yahut beyazımsı olan akıntı, kuruduğu zaman sarımsı bir renk alabilir. Vajinal akıntının kokusunda ve renginde meydana gelen değişimi normal olarak kabul etmek mümkün değildir. Vajinal akıntıya eşlik eden kaşıntı, yanma ve tahriş gibi şikayetler de normal kabul edilmez. Eğer vajinal akıntınız sarı renkli ve kötü kokuluysa bu durum bir enfeksiyona işaret edebilir.

Sarı Akıntı Neden Olur?

Sarı renkli, kalın dokulu ve kötü kokulu akıntı çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sarı akıntı kokusuz bir akıntı olmakla birlikte bazen kıvamı ve kokusu ağır olabilmektedir.

Hiç cinsel deneyimi olmayan kadınlarda da kokulu vajinal akıntı olabilmektedir. Bunun sebebi çoğunlukla enfeksiyondur. Böyle bir durum yaşadıklarında kadınların çoğu muayeneden korktukları ve çekindikleri için hekime gitmekten vazgeçmektedirler.  Fakat vajinal muayenenin kızlık zarına herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.

Ve eğer acil müdahale gerektiren bir durum söz konusuysa vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlanıldığı için ciddi bir rahatsızlığın da baştan engellenmesi söz konusu olacaktır. Bu sebeple normal olmayan ve kokulu akıntılar mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmayı gerektirecektir.

Vajinada meydana gelen akıntılar her zaman kötüye işaret etmez. Ama bu akıntılar koyu renkli olmaya başladıysa ve koku hissediliyorsa ciddi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Sarı akıntı takip gerektiren mühim bir durum olabilir. Sürekli hale gelmişse mutlaka bir hekime görünmek ve tıbbi tedavi almak gerekir.

Sarı akıntı hamilelik sürecinde de karşılaşılan bir akıntı şeklidir. Hamileliğin altıncı ayına kadar sarı akıntı normal kabul edilir. Östrojen hormonundaki artış da sarı akıntı sebebi olarak gösterilebilir. Gebelikte sarı akıntıyla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken bir kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır.

  • Sarı akıntı strese, sinirsel ve ruhsal problemlere bağlı olarak gelişebilir. Böyle bir durumda çoğunlukla tedavi gerekmez.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sarı renkli akıntı yapabilir. En yaygını bel soğukluğu olan bu hastalıklar eğer tedavi edilmezse doğurganlığı dahi etkileyebilir. Bu sebeple sarı akıntı sürekli hale geldiyse mutlaka dikkate alınmalıdır.
  • Umumi tuvaletlerde yeterli önlem alınmaması, hijyene ve çamaşır temizliğine dikkat edilmemesi de sarı akıntı sebepleri arasında sayılabilir.
  • Her ne kadar belirti vermesi zor da olsa rahim ağzı kanseri de erken evrede sarı akıntıyla belirti verebilir. Rahim ağzındaki iltihaplanma sarı renkli akıntı yapabilir. İlerleyen zamanda sarı akıntıyla birlikte kanama da meydana gelebilir.
  • Sarı akıntı basit bir sebebe bağlı olarak da oluşabilir dedik. Ama eğer sarı akıntıya kaşıntı, kızarıklık, bariz sarı renk, kötü koku, idrar yaparken yanma, ağrılı cinsel ilişki ve yüksek ateş eşlik ediyorsa, sarı akıntının bir hastalığa bağlı olarak geliştiği düşünülebilir. Ve böyle bir durumda rota derhal uzman hekimi işaret eder.
  • Vajinanın doğal dengesini sağlayan bir florası vardır. Bu florada yararlı bakteriler mevcuttur. Bu florada virüslerin, bakterilerin, parazitlerin ve bunun gibi mikropların sayısı artarsa vajina iltihabı ortaya çıkar ve sarı akıntı oluşur.

Kimyasal tahriş ve alerji de vajinada sarı akıntıya sebep olabilir. Sabunlar, spreyle, parfüm, prezervatif, vajinal doğum kontrol yöntemleri de kimyasal tahriş ve alerjiye sebep olabilmektedir.

  • Sarı akıntıda ilk akla gelen maya iltihabıdır. Bakteriyel vajinoz çoğunlukla gri renkte, kokusu balık kokusuna benzeyen akıntılara yol açar.
  • Korunmasız cinsel ilişki ve gebelik gibi süreçler de sarı akıntıya sebep olabilmektedir.
  • Kadınlar sarı akıntı abdest bozar mı sorusunu da sıklıkla sorar. Akıntı sürekliyse gusletmeyi gerektirmediği söylenmektedir. Ama içinizin rahat olması açısından her namaz öncesinde namaz abdesti almak iyi olacaktır.

Peki sarı akıntı yumurtlama göstergesi midir? Yumurtlama günlerinde genellikle çok kıvamlı olmayan, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı oluşur. Sarı akıntının yumurtlama göstergesi olduğu pek söylenemez.

Sarı Akıntı Nasıl Geçer?

Sarı akıntının sebebi araştırılıp hekim tarafından teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavinin süresi, seyri, şekli ve çapı, akıntının oluşum nedenine göre değişir.  Eğer rahatsızlık Trichomonas vajiniti denilen bir enfeksiyon şekliyse yaygın şekliyle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Sarı akıntının neye bağlı olarak ortaya çıktığı ve geliştiğini anlayabilmek adına bir uzman hekime müracaat etmek gerekecektir.

Bunun yanı sıra günde 8-10 su bardağı su içmek, sağlıklı beslenmek, her gün mutlaka 1-2 kase yoğurt yemek, günde 2-3 bardak şekersiz kızılcık suyu içmek de sarı akıntıyı önleyebilecek çözümlerdendir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.