Cilt Bakımı

Türbanlı Bayanlar için Makyaj Çeşitleri

Türbanlı Bayanlar için Makyaj Çeşitleri

Türban kullanan bayanların, kullanmayan bayanlara göre makyaj tercihleri farklı olmak zorundadır. Başını kapatmayan bayanlar genel olarak saç şekli veya rengine göre makyaj seçimi yaparken, türbanlı bayanlar makyaj seçimlerini türbanın rengine göre yapmaları durumunda doğru makyaj tercihini yapmış olurlar.

Sadece türban rengi ile sınırlı da değildir tabiki. Bunu etkileyen diğer faktörler yüz şekli, giydiği elbise de olabilir. Türbanlı bayanlar için makyaj seçimi gerçekten dikkatli yapılmadı gerekir.

Tesettür Makyajı Nedir?

Tesettür makyajı, kapalı bayanların tercih ettiği ve türban rengine göre cildine yaptıkları makyaj uygulamasına tesettür makyajı denir. Örnek verecek olursak, türbanda bulunan renkler üzerinde yoğunlaşarak, cilde yapılan makyaj türban rengiyle hoş gidecek renk tercihleridir.

Tesettürlü Bayanlar Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Türbanlı bayanların en dikkat etmesi gereken şey, tesettür makyajından önce türbanı ile elbisesinin uyum içerisinde olması gerekmektedir. Eğer türban ayrı elbise ayrı olursa çok hoş bir görüntü ortaya çıkmaz. Makyaj yapılsa dahi görüntü çirkin olur.

Bu nedenle tesettürlü bayanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta elbise , türban ve makyaj seçiminin birbirine uymasıdır.

Tesettüre Uygun Makyaj

 

Mesela yukarıdaki “Tesettüre Uygun Makyaj” resmindeki  bayanın tesettür rengi ile dudaklarına sürdüğü renkler çok uyumlu olmuş. Aynı zamanda Bordo ve Uçuk Pembe renkleri gözlerini daha da ortaya çıkartmış. İşte bahsettiğimiz tesettür makyajı da tam olarak bu. Tesettür ile cilt renginiz ve makyajınızın uyumlu olması gerekmektedir. Aksi taktirde çirkin bir görüntüye bulanırsınız.

Tesettüre Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

 • Türban kullanan bayanların kıyafet , türban ve makyaj seçimleri birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Aksi taktirde itici gözükür.
 • Tesettürlü bayanlar makyaj yaparken uçuk renkli ve canlı renkleri seçmelidir. Bu şekilde yüz hatları ve çekiciliği daha da artacaktır.
 • Özellikle türbanın desenleri ve yüz şekli tesettür makyajında çok önemlidir. Bu nedenle yüzünüzü daha canlı ve sıkı gözükmesi için seçeceğiniz makyaj renklerini bulmanız gerekiyor.
 • Tesettürlü bayanların kuru makyaj denilen su gibi katkı maddeleri içermeyen ürünleri kullanması daha verimli sonuçlar doğurmaktadır.
 • Tesettürlü bayanların makyaj sonrası temizleme işlemleri son derece önemlidir. Bunun nedeni sadece yüz kısmı gözüktüğü için çok dikkat edilmelidir.

Yeri geldiğinde Buhar Maskesi yapmalı ve Makyaj Temizleme işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Türban ile Uyumlu Makyaj Renkleri

Türban ile uyumlu makyaj renkleri için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Önemli olan renk uyumunu tutturmaktır. Türbanınıza uyumlu renkleri seçmek için genel olarak pastel renkleri kullanmayı tercih edin. Renkler tam olarak türban renkleri ile uyumlu olmasa da türban desen ve renklerine en uygun tonları kullanabilirsiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken önemli nokta su bazlı makyaj ürünlerini kullanmamanızdır. Bununla beraber allık ve fondoten renklerinizi cildinizin rengini kapatmayacak renkleri seçerseniz çok daha etkili olacaktır.

Aşağıda sizlere Tesettür – Türban ile uyumlu makyaj tercihi yapan bayan resimlerini göstermek istiyorum.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. tesetturlu dedi ki:

  yani el insaf

  Tesettürlü bayanlar makyaj yaparken uçuk renkli ve canlı renkleri seçmelidir. Bu şekilde yüz hatları ve çekiciliği daha da artacaktır.

  tesettürlü bayanlar çekicimi olmak zorunda

  1. sadmin dedi ki:

   Merhaba, çok haklısınız. Bu şekilde ifade kullanmak hiç hoş değil. Yazıyı yayınlayan editöre gerekli uyarı yapılacaktır.

BİR YORUM YAZ