Yağlı Cilde Ne İyi Gelir?

Yağlı Cilde Ne İyi Gelir?

Yağlı ciltler de sık sık bazı sorunlara neden olmaktadır. Özellikle de sivilce ve siyah nokta oluşumlarında çok sık rastlanmaktadır. Bir taraftan da kurumadığı için avantaj da sayılmaktadır. Tek yapılması gerekense ciltteki yağ dengesini korumaktır. Cildin altında üretilen sebum miktarı fazla olduğu zaman sivilce oluşumu da artmaktadır. Yağlı ciltler de bitkisel ve doğal çözümler daha doğru bir seçenek olmaktadır.

Yağlı Ciltlere Yumurta Akı Maskesi

blank

Yüksek miktarlarda A vitamini olan yumurta akı cilt lekelerinde oldukça etki göstermektedir. Cildin yağ dengesini de normale çevirmektedir. Bir yumurta akını sert bir şekilde çırpın ve cildinize uygulayın. Kurumasını beklettikten sonra suyla yıkayın. Haftada 2 defa yapabilirsiniz.

Yumurta akını çırptıktan sonra içine yarım limon suyunu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin. Ilık su ile cildinizi temizleyin. Cildinizin sıkılaşmasını sağlayacak ve aşırı yağ emilimini sağlayacaktır.

Yağlı Ciltlere Limon Suyu

blank

Limon suyunun sitrik asit gibi bir büzücü özelliği olduğundan cilt lekelerini hafifleterek pH dengesini korur. Bir çay kaşığı taze limon suyuyla yarım çay kaşığı arıtılmış suyla karıştırılır. Bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Limon suyu cildi kurutacağından uygulamanızın ardından yağsız bir nemlendirici kullanın. Günde bir defa yapılmalıdır.

Bir çorba kaşığı limon suyuyla yarım çorba kaşığı bal ile bir çorba kaşığı sütü karıştırın. Karıştırma bittikten sonra kurumasını bekleyin. 10 ila 15 dakika bekletip soğuk su ile yıkayın. Günde bir defa yapıldığında bir hafta içinde olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yağlı Ciltlere için Yoğurt Maskesi

blank

Yoğurt içinde laktik asitle aşırı yağı adsorbe ederek cildin elastikiyetini korumasını sağlamaktadır. Bir çorba kaşığı yoğurdu yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi günde 1 defa tekrarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak ise birer çorba kaşığı organik yoğurt ile ince öğütülen yulaf ezmesi karıştırılmaktadır. Daha sonrasında ise bir çay kaşığı sıcak bal ilave edin ve karışımı yüzünüze uygulayın. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Cildinizden fazla yağı almanız için hızlı ve etkili çözüm ise kurutma kağıtları kullanmaktır. Kurutma kağıtların da ciltteki yağ üretimini durdurmamaktadır. Bundan dolayı da etkili bir sonuç elde edilmektedir. Kesinlikle temizlik rejimi ile eşleştirilmiş olması gerekmektedir.

Kurutma kağıtlarıyla cildinizi ovalamadığınız emin olmalısınız. Bunu yaptığınız takdir de kirin yayılmasına ve tahrişe neden olabilirsiniz. Kağıdı cildinizin üzerinde ovalamak yerine sadece hafifçe bastırarak 15 ila 20 saniye boyunca üzerinde tutun.

Gündüzleri ise yağsız ve mineral tozlu makyaj uygulamalısınız. Krem ürünleri yerine ise pudra olanları tercih etmelisiniz. Yüzdeki fazla yağı almanız için uygulanan kurutma uygulamalarından sonra günde 2 ila 3 defa saydam pudralar kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.