Siyah Çillerin Sık Görülen Nedenleri Nelerdir?

Siyah Çillerin Sık Görülen Nedenleri Nelerdir?

Ciltte meydana gelen lekelerden en yaygın olanlarından bir tanesi çillerdir. Genç ve yaşlı fark etmeksizin pek çok bireyde görülebilen çiller ise oluşma durumlarına ve sürelere göre farklılık gösterebilirler. Açık renkteki çiller daha kısa süre de geçebilen ve kontrol altına alınabilen sorunlar olmak ile birlikte siyah çiller ile bireyler açısından son derece zararlıdır. Siyah çillerin sık görülen nedenleri nelerdir? Diye araştırma yapan bireylerin, öncesinde bir uzmandan yardım alarak detaylı bir cilt analizi yaptırmalarında fayda vardır.

Güneş Işınları

Genç yaştaki kişilerin yanında, yaşlı bireylerde de sıklıkla görülen çiller genel olarak güneş ışınlarının zararlı nedenleri sebebiyle oluşabilirler. Özellikle siyah çiller, hassas cilt yapısına sahip bireylerin güneşin etkilerinden korunmamaları durumunda oluşabilir. Bu nedenle denize ya da havuza girmeden önce iyi bir güneş kremi ile korunmak son derece önemlidir. Üstelik yalnızca deniz konusunda değil, yaz kış fark etmeden güneşin olduğu tüm günlerde, koruma faktörlü bir krem kullanmadan dışarı çıkmamakta fayda vardır. Siyah çiller, birden oluşan lekeler olmamak ile birlikte,

  • Çıkan çillerin tedavi edilmemesi,
  • Cildin korunmaması,

Sonrasında mevcut çillerin ve lekelerin görünümü daha da koyu hale gelebilmektedir. Böyle bir sorun yaşanmaması için olabildiğince dikkat etmek de fayda vardır.

Genetik Faktörler

Siyah çiller ya da açık renklerdeki lekeler, yukarıda sayılan sebebin yanında aynı zamanda genetik faktörlere bağlı olarak da oluşabilirler. Her ne kadar bazı uzmanlar sonradan ortaya çıktığını iddia etse de bazı uzmanlar ise lekelerin kalıtsal olarak aktarıldığını belirmektedirler.

  • Hassas ciltlerde,
  • Beyaz ve açık renkli tenlerde,

Daha fazla görülen çillerde ise siyah olmadan ve rengi koyulaşmadan, önlem almaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde daha sonrasında tedavi süreci daha da uzun sürebilmektedir. Siyah çillerin sık görülen nedenleri nedir diye sorulduğunda, genetik faktörler rahatlıkla belirtilebilir. Bazı bireyler çillerinden memnun olsa da bazı kişiler ise çil görünümünden kurtulmak adına farklı yöntemleri deneme ihtiyacı duymaktadırlar.

blank

Tedavi Edilmesi Zor

Öncelikli olarak belirtilmelidir ki siyah çiller, daha doğrusu koyu renkli çiller, tedavi edilmesi en zor cilt kusurları arasında bilinirler. Yeni oluşan ve rengi açık olan lekeler günümüzde kullanılan pek çok farklı lazer ya da ışın tedavisi ile yok edilebilirler. Ancak siyah çiller renkleri koyulaştığı ve deri altına işlediği için uzun zaman geçse de ancak renkleri açılabilmekte, tamamen yok olmamaktadırlar. Bu nedenle,

  • Güneş kremi kullanmak,
  • Cildin korunmasına özen göstermek,
  • Düzenli bir şekilde bakım yaptırmak,

Son derece önemlidir. Aksi takdirde tedavi sürecinde kişiler daha fazla rahatsızlık ve problem ile baş etmek zorunda kalabilirler.

Uzman Yardımı Önemli

Siyah çiller ve diğer tüm cilt kusurlarında, uzman yardımı almak son derece önemlidir.

  • Lekelerin daha kalıcı hale gelmemesi,
  • Cildin zarar görmemesi,
  • Bireylerin cilt rahatsızlıklarının oluşmaması,

Açısından uzman bir dermatolog ya da cildiye doktorundan yardım almak gereklidir. Bu noktada güzellik uzmanlarında da yardım istemek doğru bir tercih değildir. Siyah çillerin sık görülen nedenleri nelerdir diye merak eden ve araştıran hastaların, tedavi aşamasında bulundukları bölgede yer alan en iyi uzmandan yardım almaları faydalı olacaktır. Aksi takdirde çil görünümü geçmek yerine beraberinde farklı sorunları da getirebilir. Uzmanlar, siyah çillerin ve diğer lekelerin geçmesi konusunda son derece titiz bir tedavi sürecini yönetebilirler. Bu sayede profesyonel tedavi ile birlikte kalıcı sonuçların alınması ve leke durumunun bir daha tekrarlamaması da mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.