Çilek Yağının Faydaları ve Zararları

Çilek Yağının Faydaları ve Zararları

Çilek yağının faydaları ve zararları nelerdir? Çileğin özünden elde edilen bu yağ sayesinde kişilerin sağlık problemleri ortadan kalkabilir. Ayrıca çilek yağının oldukça fazla kullanım alanı vardır. Bunlardan bazıları ise cildin bakımında, kişisel bakımda, hastalıkların giderilmesinde ve diğer kalp rahatsızlıklarında, damar daralmalarında, damar kasılmalarında, böbrek rahatsızlıklarında zihinsel işlevlerde gibi daha birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Çilek yağının genel itibarıyla dengeleyici bir özelliği vardır. Bu özelliğinden sık sık faydalanılır. Özellikle bu yağın diğer bir faydası ise konsantre sorununu ortadan kaldırıyor olmasıdır. Bu yağın kişiler tarafından kullanımı sürekli olarak artan yağlardan biridir ve gelecekte de artmaya devam edecektir. Çünkü bu yağın herhangi bir yan etkisinin bulunmamasının yanında sürekli yeni faydaları açıklanmaktadır.

Çilek Yağı Nedir?

Çilek yağı nedir sorusuna verilecek en güzel cevap çilekten üretilebilen ancak oldukça gelişmiş teknolojilerle üretilmeyecek olan bir yağdır cevabı verilebilir. Çilek kişilerin her mevsimde sağlık problemlerini ortadan kaldırabilecek bir meyvedir ve bundan elde edilen yağ da bir bu kadar faydalıdır. Aynı zamanda yağın  içerisinde birçok farklı boyutlarda bulunan asitler ve vitaminler yer almaktadır.

Bunun yanında yağın genel itibarıyla etrafı saran güzel bir kokusu vardır. Yağdaki birçok koruyucu sayesinde bakteriye karşı da bir koruyucu görevi görür. Günümüzde birçok hastalık ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılırken bazen başarısız olunur. Ancak çilek yağında böyle bir durum söz konusu değildir genel itibariyle %100 başarı elde edilebilmektedir. Bu sayede çilek yağ en çok tüketilen yağlar arasındadır.

Çilek Yağı Ne İşe Yarar?

Genel itibariyle çilek yağı vücudun tamamında etkilidir. Ancak bölgesel olarak kullanıldığında cilt problemlerinin önüne geçer. 

  • Bazı Hastalıkların Tedavisinde Destek İçin Kullanılır

Böbrek rahatsızlıklarının, eklem rahatsızlıklarının, romatizmanın, basurun, bağırsak sıkıntılarının, diş problemlerinin çoğunda çilek yağının birçok özelliğinden faydalanılır.

  • Kozmetik Sektöründe Kullanılır

Kozmetikte bu çilek yağına yer verilmektedir. Aynı zamanda çilek yağının kişilerin üzerinde farklı bir enerji veriyor olması sayesinde kişiler çilek yağının sayesinde başarılması zor durumların da altından rahatlıkla kalkar.

  • Dikkati Arttırmada Kullanılır

Özellikle eğitim öğretim dönemlerinde en büyük sorun konsantre sıkıntısıdır. Çilek yağı bunu tamamen ortadan kaldırır. Çocukların bileklerine çilek yağı kullandığınızda ders çalışırken konsantreleri daha fazla artacak ve başarıyı da beraberinde getirecektir.

Çilek yağının bu faydası sayesinde öğrenim daha da kolay bir hale gelebilmektedir. Çilek yağı görüldüğü üzere eğitim alanında da oldukça faydalı bir yağdır. Bunun yanında çilek yağı çocuklarda kullanıldığında onların enerjik olmalarını sağlayarak ders çalıştıkları dönemde tempoya ayak uydurmalarında kolaylaştırır.

  • Çilek Yağının Sinir Sistemi Üzerindeki Etkileri

Çilek yağı içerisinde katkı maddesi bulundurmayan gayet doğal yağlardan biri olduğu için hemen hemen her alanda kullanılabilir. O yüzden çilek yağı ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevap her işe yarar cevabıdır. Bunun yanında sıvı sabunların da bile çilek yağı kullanıma uygundur. Çünkü Çilek yağının içerisinde bulunan bazı özellikleri sayesinde anti bakteriyel bir yağ özelliği vardır.

Bunun yanında çilek yağı kalp rahatsızlıkların giderilmesi konusunda büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda kişisel bakımlarının tümünü kapsar ve kişilerin psikolojik durumlarına destek sağlar. Diğer bir sorun olan uyku probleminin ortadan kalkmasını sağlar ve düzene sokar. Yine çilek yağı sinir sistemini kontrol edebilen ve yumuşatan bir yağ özelliğinde olduğu için gayet faydalıdır.
 
Sinir sistemi bozuklukları nedeniyle kişiler sürekli kasılmak da ve psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde yaşarlar. Ancak bunların ortadan kaldırılabilmesi için çilek yağı kullanılmalıdır. Özellikle küçük yaşta sinir stresi olan çocukların üzerinde çilek yağı az kullanımı olsa da yine de faydalı olması durumunda kullanılabilir. Bu sayede çocuklar veya yetişkinler sinir sistemlerinin kontrol altında tutulmasını sağlayarak kasılmalarının önüne ve bundan doğacak rahatsızlıkları da erkenden gidermiş olur.

Çilek Yağı Nasıl Kullanılır?

Çilek yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak ise başta kullanılacak alan belirlendikten sonra oraya sürülerek kullanılabilir. Çilek yağı suyun içerisine koyularak buharından nefes yoluyla alınmak suretiyle de yararlanılabilir. Bunun yanında sadece ağrılı bölgede ağrıyı geçirmek amaçlı kullanılabilmesi de mümkündür.

Sadece sivilce ve sivilcelerin üzerine sürülerek de çilek yağı kullanımı gerçekleşir. Çilek yağının diğer bir kullanım alanı ise genel itibariyle kaşlardır. Kaş sorunu problemi yaşayan ve kirpikleri uzamayan kişiler çilek yağını bu gibi durumlarda da kullanabilirler. Aynı zamanda çilek yağı saç diplerinde de, saç uçlarında da ve vücudun tamamından nemlendirici ya da masaj amaçlı kullanılır.

Çilek Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Çilek yağı saç ve kaşlar için kullanılmasına karşın yüzde ve ciltte uygulandığında tüylenme yaptığına dair bilgi bulunmamaktadır.

Çilek Yağı Yüze Sürülür Mü?

Çilek yağı yüzde kullanıma uygundur. Etkisini artırmak için zeytinyağı ve aloe vera ile karıştırılabilir. Yaklaşık 20-30 dakika problemli bölgeye masaj yaparak uygulayın ve sonrasında ılık suyla yıkayın.

Çilek Yağı Faydaları Nelerdir?

Çilek yağı faydaları nelerdir konusunda açıklanacak ilk şey çilek yağının kişiler üzerinde oldukça fazla faydasının bulunduğudur. Çünkü çilek yağı genel itibariyle saf yağlardan biridir. O yüzden kullanım alanı da oldukça farklı alanlarda gerçekleşmektedir. Kişiler çilek yağını vücutlarında kullandıklarında vücudun genel itibarıyla mikroplara karşı korunmasını sağlar.

Bunun yanında kıyafetlerinin arasında kullanılması durumunda güzel kokusundan faydalanılır. Baş ağrısını alması ile bilinen çilek yağı yine vücudun belli bölgelerinde enfeksiyonun önlenmesinde de kullanılabilir. Genel itibariyle çilek yağının diğer cilt rahatsızlıklarında ya da organ rahatsızlıklarında da tedavi yöntemi olarak kullanıldığı bilinir.

  • Çilek Yağı Kişileri Mikroplardan Korur

Çilek yağı kişileri mikroplardan koruyan özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kıyafetlerinize ya da parfümünüzün içine bir iki damla damlattığınızda çilek yağı genel itibariyle güzel kokusu sayesinde mikropların kırılmasını sağlayacaktır. Çilek yağının ayakkabılar içerisinde bir iki damla damlatılması durumunda ayakkabının içerisinde ki mikropları kırıp daha güzel bir koku yayılmasını sağlayacaktır

  • Çilek Yağı Uyku Sorununu Ortadan Kaldırır

Genel itibariyle sinirden ve stresten kaynaklanan uyku problemlerini ortadan kaldırma özelliği vardır. Aynı zamanda küçük çocuklardaki uyku problemlerini de odaya bırakılan çilek yağı kokusu sayesinde kaldırmak mümkündür. Çünkü çilek yağı genel itibariyle sinir ve stresi yumuşatarak kişilerin daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Bu sayede uyku problemi yaşayıp günlerce uyuyamayan ve uykusuz kalan güne yorgun başlayan kişiler çilek yağının oldukça iyi bir şekilde faydalanabilirler.

  • Çilek Yağının Enerji Vermesi

Çilek yağının enerji vermesi durumu ise içerisinde bulundurduğu vitaminlerden kaynaklanır. Bol sayıdaki vitaminler kişilerin vücudunda canlılık ve enerji sağlayacaktır. Bu sayede işe giden ve bir sınava katılacak olan kişiler yanına çilek yağını alabilirler. Çünkü gün boyunca onlara oldukça büyük yardımcı olacaktır

  • Çilek Yağının Güzel Kokusu

Çilek yağının oldukça güzel bir kokusu vardır. Güzel kokusunun yanına virüsten koruyor olması yani anti bakteriyel özellikte bulunuyor olması da eklendiğinde toplu alanlarda kullanılabilmesini cazip kılmaktadır. Çünkü ortamdaki hem mikropları kırar hem de herkesin sakin bir şekilde rahat etmesini sağlar.

Çilek Yağının Cilde Faydaları

İnsan cildinde aklınıza gelemeyecek derecede fazla zararlı malzemeler vardır. Bunların çoğu çilek yağı cilde faydası sayesinde dışarı atılabilir. Bu sayede cildiniz daha temiz, parlak ve dolgun bir cilt görünümüne sahip olacaktır. Aynı zamanda kişiler çilek yağını genellikle makyajlardan sonra da kullanabilirler. Makyajın vermiş olduğu zarar bir nebze de olsa azaltılır.

Çilek yağı kullanılırken kesinlikle aşırıya kaçırılmamalıdır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar yaşamanız kaçınılmazdır. O yüzden cilt kısımlarında genellikle hassas olmayacak şekilde su ile azaltılarak kullanılabilir.

Çilek Yağı Göğüs Büyütür Mü?

Düzenli kullanımlarda çilek yağı ile masj yapmak göğüs büyütmeye yardımcı olmaktadır. Etkisi denemeler sonucunda kanıtlanmış yöntemlerden bir tanesi de çilek yağı ve çörek otu karışımını düzenli olarak göğüslere masaj yapmaktır.

Çilek Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Çilek yağı cilt lekeleri ve güneş lekeleri için kullanılmaktadır. Çilek yağı lekeli bölgelere sürülerek görünümü azaltılmaktadır.

Çilek Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Hamilelik çatlakları ve cilt çatlaklarını yok etmek için çilek yağı, badem yağı ve limon suyu karıştırılarak uygulamak yeterli olacaktır. Düzenli kullanımlarda çatlaklarda gözle görülür azalma gerçekleşmektedir.

Çilek Yağı Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Cilde uygulandığında cildin kendini yenilemesini ve canlanmasını sağlayan çilek yağı ayrıca yağlı cildin yağ oranını dengeleyerek nemli bir yapıya sahip olmasını sağlar. Var olan sivilceleri yok etmede başarılı olmamasına karşın sivilce oluşumunu önlemede etkilidir.

Çilek Yağı Cildi Sıkılaştırır Mı?

Cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlayan çilek yağı ayrıca cildin sıkılaşmasını sağlayan yağlardan biridir.Eşit miktarda çörek otu yağı ve çilek yağını cildinize sürdüğünüzde cildinizin sıkılaştığını görebilirsiniz.

Çilek Yağı Saça Faydaları

Çilek yağı saça faydaları konusunda da oldukça faydalı yağlar arasındadır. Başta vitamin vererek saçın daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Bunun yanında kalsiyum bulunduruyor olması da yine saç derisinin daha çok kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede hızlı dökülen saçların önüne geçer ve saç dökülmesini engeller. Saçı her türlü yıpratıcı harekete karşı koruyarak yeniden onarılmasını sağlar. Bunun yanında çilek yağı sayesinde saçlar hızlı uzayacağından dolayı hızlı bir şekilde yenilenme ve dönüşüm gerçekleşmiş olur.

Çilek Yağı Zararları

Çilek yağı zararları %90’nı yanlış kullanımdan dolayı ortaya çıkar. Geri kalan ihtimal ise genç ve yaşlı kişilerin kullanıyor olmasından dolayı reaksiyonlara girmiş olması durumudur. O yüzden çilek yağının yanlış kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Yanlış kullanıldığında vücutta belli bölgelerde şişlik, kızarıklık, morluk hatta öyle ki haftalarca süren tahriş olma durumu söz konusu olabilir.

Çilek Yağı Fiyatı

Çilek yağı fiyatı konusunda belirli rakamlar vermek oldukça zordur. Ancak bunun yanında fiyat araştırması yapıp, fiyatları karşılaştırıp cebinize uygun olanını da tercih edebilirsiniz. Çilek yağı gayet uygun bir fiyat aralığındadır. O yüzden sizin maliyetinizi arttıracak bir durum söz konusu değildir. Hemen hemen neredeyse çoğu şeyden ucuz olan çilek yağını gayet uygun fiyatlara da bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım