Kuru Ciltler İçin Harika Kırışıklık Maskeleri

Kuru Ciltler İçin Harika Kırışıklık Maskeleri

Pürüzsüz ve düzgün bir cilt özellikle kadınların en çok sahip olmak istediği ve kaybetmekten korktukları şeydir. İnsan vücudunun genç ve güzel görünmesinde ki en etkili göstergelerden birisi tenin sahip olduğu gergin görüntüdür. Ten bu özelliği sahip olduğu elastikiye özelliğinden alır. Aynaya bakıldığı zaman genç ve güzel gergin bir ten görmek yerine dudakların ve gözlerin yanında kırışıklık görmeyi hiç kimse istemez. Bunları önlemek için kremler ve doğal kırışıklık maskeleri ile deriye destek olunması gerekmektedir.

Cilt Kırışıklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Vücudu bir örtü gibi sarıp sarmalayan tenin kırışmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu sebepler arasında en başta yaşlanma gelse de bunu güneşin etkileri, stres, cildin kendi özelliği ve yapısı takip eder. İnsan derisi gerginliğini sağlayabilmek için elastin ve kolojen maddelerini üretmektedir. Bu maddelerin yıllar üzerinde üretiminin düşmesi kırışıklıkların bir numaralı sebebi olarak görülmektedir. İnsan derisi geçen her yıl da elastin ve kolojen üretimini %1 oranında azaltmaktadır. Kırışıklıkların ikinci sebebi olarak da güneş ışınları gösterilebilir. Güneşin yaydığı UV ışınlarından korunmak amacı ile vücut deri üzerin de melanin salgılar. Melanin salgısının artması deri üzerinde kırışma başlangıcı gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Cildin kuru ciltler bakım olması da derinin daha hızlı kırışmasına ve aynı zamanda var olan kırışıklıkların da derinleşmesine sebep olur.

Kuru ciltler için kırışıklık maskeleri hazırlanarak yaşlanmanın etkileri azaltılabilir. Cilt üzerinde ki kırışıklıkların oluşumuna sebep olan etmenlerden biri de strestir. Yoğun iş temposu, stresli bir hayat insan derisinin baş düşmanları arasında yer almaktadır. Stresten korunarak hayat yaşamak cilt sağlığı açısından faydalı olacaktır. Beslenme düzeni içerisinde vücutta su tutulmasını engelleyen ve cildi kurutan alışkanlıklar da kırışıkların hızlı ilerlemesine sebep olur. Kahve ve sigara tüketiminin çok olması bu alışkanlıkların başında gelmektedir. Bütün bu etkilerden kırışıklık giderici maskeler yaparak korunmak mümkündür. Üstelik bütün bu cilt kırışıklıkları giderici maskeler malzemeleri ve yapımının kolaylığı ile evde basit bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Kuru Ciltler İçin Doğal Kırışıklık Giderici Maskeler

Kırışıklık olmasını önlemek için en başta cildi korumak gelir. Sağlıklı bir cilt için ise vücuttaki ve deri de ki su dengesi önemlidir. Cildin nemlendirilmesini sağlamak hazırlanacak maskelerin ilk amacı olmaktadır.

Salatalık Maskesi
Kuru ciltler için kırışıklık maskesi denince akla ilk salatalık maskesi gelmektedir. Bu maske ile derinin nemlendirilmesi sağlanır. Hazırlanışı da oldukça kolay olan bu maske kırışıklıklara karşı oldukça etkilidir. Salatalık maskesini hazırlamak için bir adet salatalığın kabuğu soyulur. Daha sonra 1 yemek kaşığı şeker ile ezilerek buzdolabına konulur. Maske soğuduktan sonra yüze yayarak uygulanır. 15 dakika yüzde bekletildikten sonra durulanarak temizlenir.

Muz ve Yoğurt Maskesi
Muz ve yoğurt maskesi nemlendirmenin yanında cildi besleyici, vitaminli ve antioksidan özelliği ile bilinmektedir. 2 adet muz yarım bardak yoğurt ile karıştırılır. Bu karışımı el ile çatalla ezerek veya blender kullanarak karıştırabilirsiniz. Karışışım homojen bir şekil aldıktan sonra deri üzerine parmak uçları ile masaj yapılarak yüze uygulanır. Maske yüzde en az 20 dakika bekletildikten sonra ( veya maske kuruduktan sonra ) yüzden durulanarak temizlenir. Çok kuru ciltler kırışıklık gidermek için bu maskeyi en az 2 hafta da bir uygulamalıdır. Takviye olarak maskenin ardından nemlendirici kullanılabilir.

Avakado Maskesi
Kuru ciltlerin kırışıklarının daha derin olması yapılarından gelmektedir. Bu kırışıklıkları önlemek ve cildi tazelemek için avakado maskesini uygulayabilirsiniz. Bu maske için 2 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı avakado ve bir adet yumuta sarısıdır. Avakadolar çatal ile ezikdikten sonra diğer malzemeler ile karışıtırılır. Yüze ve boyuna uygulanan maske en az 20 dakika bekletirilir. Kuruduktan sonra durulanarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu maske ile birlikte su tüketimini arttırmak maskenin etkili olması açısından yardımcı olacaktır.

Kahve Maskesi
Kahvenin içilerek yoğun tüketimi cildin kurumasına sebep olsa da direk yüze uygulanması halinde cildin nemi hapsetmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda siyah notka oluşunumu engelleyici yapısı ile peeling ve anti-aging etkileri bulunmaktadır. 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve, 2 tatlı kaşığı kakao, 2 veya isteğe göre 3 tatlı kaşığı süt yanında 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Karışım yüze parmak uçları ile masaj yapılarak uygulanır ve en az 20 dakika beklendikten sonra kuruyan maske yüzden durulanarak çıkarılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.