Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Saçlarınızda çözemediğiniz sorunları saç maskesi yaparak kolayca çözebilirsiniz. Kuru , yağlı , donuk veya yıpranmış saçlar , hiç korkmanıza gerek yok çünkü mutfağınızda bulunan bir kaç malzeme ile reklamlarda gördüğünüz saç reklamı kızları kadar güzel saçlara sahip olacaksınız. Eğer hazırsanız başlayalım.

Saç Tipimizi Seçelim

Saçlarımızda olan sorunları giderebilmek ve saç sorunlarına karşı saç maskesi yapabilmek için öncelikle saç tipimizi bilmemiz gerekmektedir. Bu nedenle saç tipimiz hangisi ise saç tipimizi seçip , saç maskesini o duruma göre hazırlayalım.

Saç tipleri kuru saçlar , yağlı saçlar , yıpranmış saçlar ve normal saçlar olmak üzere dörde ayrılır.

Kuru saçların genel olarak görüntüsü denize girip çıktıktan sonra saçlar kuruyunca aldığı görüntü gibidir. Her taraftan bir tel fırlamış gibi gözükür.

Yağlı saçlar genellikle yıkasanız bile sanki saçlarınıza ışık tutuyorlar gibi yağlı yağlı gözükür. Sanki bir tencere yağı saçlarınızdan aşağıya boca etmişler gibi gözükür. Devamlı kaşınır ve rahatsızlık verir.

Yıpranmış saçlar genel olarak fazla taramak ve saçlarla fazla oynamaktan dolayı olur. Eğer saçlarınız yıpranmış ve uçlarda çok fazla kırıklar varsa yıpranmış saç tipine giriyorsunuz.

Normal saç tipi ise saçlarında yukarıda saydıklarımız saç tiplerinden herhangi birine sahip ancak bu saç sorunlarını yeni yaşamaya başlamış veya herhangi bir problemi olmayan ama saçlarının daha da iyi ve bakımlı olmasını isteyenlerin girdiği saç tipidir.

Saç Maskesi Yapmadan Önce

 

Saç maskesini saçlarınıza uygulamadan önce saçlarınızı 1 kere şampuanlayarak yıkayın. Durulama işleminde ise ılık su ile saçlarınızı yaklaşık olarak 5 dakika boyunca durulayın. Burada amaç saç foliküllerini açmaktır. Saçlarınızın durulama işlemini yaptıktan sonra artık saç maskemizi hazırlayabiliriz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlara Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu bölümde kuru ve yıpranmış saçlara sahip olan kişilerin uygulayacağı saç maskelerinden veya doğal bitki veya meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Avokado : Avokado içerisinde E ve B vitaminleri vardır. Bu vitaminler saçlarınızı nemlendirir. Yapmanız gereken sadece avokadoyu püre kıvamına getirip , saçlarınıza masaj yaparak sürmenizdir. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Muz : Muz saçlar için kepek problemine ve saçların elastikliğini arttırmak amacıyla kullanılır. İçerisinde bulunduğu vitaminler ile saçı besler. Bir adet muzu püre kıvamına getirin ve saç diplerinizle beraber saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızda 5 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Bal : Saçlarınızı nemlendirmek için kullanabileceğiniz en iyi doğal takviyelerden bir tanesidir. Bal aynı zamanda saçların ağırmasını , beyazlamasını geciktirir. Aynı zamanda saçlarınıza bir ışıltı verir ve parlatır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok fazla kullanmamanız aksi halde balı saçınızdan çıkartmak çok uğraştırabilir. Dilerseniz bal içerisine muz ve avokado karıştırabilirsiniz.

Mayonez : Saçlarınıza hacim ve parlaklık verir. Yıllardır kullanılan bir saç maskesidir. Kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılan mayonezi dilerseniz avokado ve muz ile karıştırabilirsiniz.

 

Organik Zeytinyağı : Saçlarınızı besleyecek olan organik zeytinyağı saçları nemlendiren en iyi bitki özlerinden birisidir. Dilerseniz avokado ve muz ile karıştırıp sürebilirsiniz. Saçınızda beş dakika bekleteceğiniz karışımı masaj yaparak durulayın.

Yumurta : Yumurta içerisinde omega-3 asitleri , ksantofil , immünoglobülinler , vitaminler gibi saça yararlı mineraller bulunur. Özellikle yıpranmış saçlara çok iyi gelir. Yumurta ile beraber zeytin yağı karışımı kullanılabilir.

 

Yağlı Saçlara Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi : Yağlı saçlara uygulanabilecek elma sirkesi maskesi saçlara güçlülük ve parlaklık verecektir. Saçların için kullandığınız kozmetik ürünlerin kalıntılarını tamamen temizler. Ayrıca kafa derisinde Ph değerinden oluşan kepekleri temizler. Yapmanız gereken her banyo sonrasında son durulama suyunda sirke ile durulama yapmaktır.

Çilek , kafa derisindeki yağ üretimini düzenleyen bir besindir. Saç sağlığı için gerekli olan C vitamini barındırır. Çileği püre kıvamına getirdikten sonra saçınıza masaj yaparak uygulamanız sonucunda 10 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Kabartma Tozu : Kabartma tozu saçlarınızda birikmiş olan yağ ve kiri arındırır. Bir yemek kaşığı kabartma tozunu dilerseniz mayonez veya yoğurt ile karıştırabilir ve saçınıza macun kıvamında uygulayabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı durulamanız yeterli olacaktır.

Limon suyu , saçlarınızdaki yağ üretimini azaltır ve kafa derinizdeki kapanmış gözenekleri açar. Düzenli olarak kullanacağınız limon suyu maskesi sayesinde yağlı saçlardan kurtulabilirsiniz. Banyoda son durulama suyunca 1 fincan limon suyunu kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank Nihan dedi ki:

    Yumurta ve yağ maskeleri bence saçı yıpratmadan önce kullanılması gereken maskeler. Kesinlikle çok faydalı ama saç elden gittikten sonra keratinden başkası kurtarmıyor maalesef. Ben saçımı mahvettikçe evde doğal keratin yüklüyorum. Daha çok işe yarayanını görmedim.