Diş ipi nasıl kullanılır? Kullananlar neler diyor?

Diş ipi nasıl kullanılır? Kullananlar neler diyor?

Dişlerinizi her gün fırçalayıp, diş ipi kullandığınızda ağız içerisinde plaklar temizlenecektir. Özellikle diş ipi kullanmak ağız sağlığı için çok nemlidir. Diş ipi, diş fırçasının giremediği diş aralarını temizler. Eğer sizde senelerce dişlerinizin sağlığını koruyup düzenli ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak istiyorsanız, mutlaka diş ipi kullanmalısınız.

Peki diş ipi nasıl kullanılır? veya Hangi diş ipi markaları kullanılmalı? biz sizlere bu yazımızda bunlarla ilgili resimli ve videolu yazı hazırladık umarım yardımcı olabiliriz.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi diş arasında plak oluşumunda, dişin çürümesini engellemede, diş arasında giren yemek artıklarından dişinizi temizler ve koruma sağlar. Aynı zamanda kötü nefes kokusunu da zamanla iyileştirir. Şimdi sizlere bir diş ipi nasıl kullanır anlatalım.

 • İlk önce diş ipi kutusunu açın ve diş ipini alarak ikinci adıma geçin.

 

 • Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi orta parmaklarınızı kullanarak diş ipini sarın.
 • Baş parmağınız ve işaret parmağınız ile diş ipini tutun.
 • Diş ipini kullanırken, üst dişleriniz için baş parmağınızdan, alt dişleriniz için işaret parmağınızdan yardım alın.
 • Yavaş bir biçimde diş ipini ileri geri hareket ettirerek, kullanabilirsiniz. İlk zamanlarda diş eti kanaması olabilir. Korkmanızı gerektirecek bir şey yoktur merak etmeyin. Diş ipi kullanan herkeste ilk başlarda diş eti kanaması olmaktadır.

Diş ipi kullanımı

 • Diş ipini, dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanırsanız daha etkili olacaktır.
 • Diş ipi kullanmadan önce ağzınızın nemli veya ıslak olduğundan emin olun. Çünkü diş ipinin daha kayganlaşması için gereklidir.
 • Diş ipini ilk defa veya bir kaç ilk kullanımlarda diş eti kanaması yapabilir. Bunun nedeni diş etlerinizin diş ipine alışık olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.
 • Diş ipinizi seçerken mümkünse ince olmasına dikkat edin. Kalın diş ipleri diş etlerinizi kesebilir.

Diş ipi markaları ve  çeşitleri

Bir çok diş ipi çeşidi bulunmak ile beraber diş ipi çeşitleri incelik, kalınlık, tat ve diş ipinin boyu gibi farklılara göre çeşitler belirlenir. Piyasa bulunan başlıca diş iplerini sizler için sıralamaya çalıştık. Bunlar;

 • Oral-B Diş İpi Super Floss 50 Adet.
 • Oral-B Diş İpi Pro-Expert Clinic Line 25 m.
 • Oral-B Diş İpi Essential Floss 50M.
 • Colgate Diş İpi Total Profesyonel Diş Eti Sağlığı
 • Oral-B Diş İpi Satin Tape 25 m.
 • Misip Floss Picks Kürdanlı Diş İpi.
 • Sensodyne Gentle Floss Diş İpi 30 mt.

Ve isimlerini sayamadığımız bir çok diş ipi bulunması ile beraber kürdan şeklinde diş ipleri de bulunmaktadır. Sizlere kolay gelen ve sizin için uyumlu diş iplerine tercih edebilirsiniz.

Diş İpi Fiyat

Çok çeşit olmasına bağlı olarak dan fazlaca fiyat karmaşasına sahip olan diş ipi fiyatları, ortalama 7-8 TL den başlayıp 40-50 TL ye kadar uzanan fiyat aralığına sahiptir.

 

Oral B Expert Clinic Line hassas diş ipi temizleyicisi ile diş plaklarınızı düzgün bir şekilde temizleyebilirsiniz. Oral B diş ipinin fiyatı yaklaşık olarak 10-14 TL arası değişmektedir.

Sensodyne Gentle Tape piyasada bulunan diş ipleri markasından bir tanesidir. Sensodyne diş ipinin fiyatı 10-12 TL arasında değişmektedir. Ayrıca Sensodyne Gentle Tape, nanaeli olduğundan dolayı ağzınıza ferahlık vermektedir.

Banat Maxi diş ipi, dişlerinizin temizliği ve sağlığı için kullanılan bir diş ipidir. Banat maxi dişi ipinin fiyatı yaklaık 9-12 TL arasında değişmektedir.

Colgate diş ipi naneli ve aynı zamanda oldukça etkili bir diş ipidir. Colgate naneli diş ipinin fiyatı, 6-8 TL arasında değişmektedir.

Diş İpi Kullanalar

Diş İpi Kullanıcı Yorumlarını sözlük, form ve diğer platformlardan derlediğimiz şekliyle aşağıdaki gibidir. Gelin Diş ipi kullanıcılarının diş ipi hakkında yaptıkları yorumlara beraber bir göz atalım;

-Bence Diş ipi her insan evladının günde bir kere kullanması gereken bir icattır. Çünkü yaptığı işi yapan başka bir ürün veya aparat mevcut olmaması ile birlikte dişlerinizin arasında oluşan Diş Taşını yok etmekte üstüne yoktur.

-Diş hekimi tavsiyesi üzerine, kullanmaya başladığım ve çok da faydasını gördüğüm ip. Her gün olmasa da hafta iki kere yapmakta olduğum bir oluş, hareket, eylem…

-Diş ipi kullanıyorum diş aralarını gayet temizliyor. Ama çok alıştırmamak gerek bence diş etine zarar verebiliyor. Ben 2 haftada bir kullanıyorum. Yoksa önceden her akşam temizliyordum.

-Arkadaşlar diş ipini çok sık kullanmaktan çekinin derim. Ciddi boyutta diş etine zarar verebiliyor. Hatta diş ipini kullanırken diş etine dokundurmamanız en çok dikkat etmeniz gereken husustur.

-Colgate nane aromalı diş ipini öneririm gerçekten hem çok kalın değil dişlerin arasına rahatlıklar girip temizlemeniz olanak sağlıyor. Herkese sağlıklı gülümsemeler…

-Bana diş hekimim “diş ipi ile diş etlerine zarar veren çok insan var o yüzden tavsiye etmem güzelce ve dikkatlice bir fırçalama işe yarar” demişti, bende diş ipi kullanmaktan o gün vazgeçtim dostlar.

-Dişleri sık olan kişilerin çürüklerden korunması için mutlaka kullanmaları gerekli. Bana diş hekimim özellikle mumlu diş ipi (waxed) floss önermişti. Ben de oral b essential floss kullanıyorum.

-Diş taşlarını temizlettikten sonra düzenli kullanımınız da tekrar diş taşını önlemeye yarayan bir araçtır. Fakat ne hikmetse bir türlü düzenli olarak başlayamıyorum. Diş fırçalamak gibi alışkanlık haline gelmiyor.

Diş sağlığımız için diş ipi zararlı mı? Bize sunduğu avantajları nelerdir? Merak edilen sorunların cevabını aşağıdaki makalemizi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Diş İpi Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Güncelleme: 10.02.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.