Menü x

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?
22 Eylül 2014
1710
0

Ağız ve Diş Sağlığı, Vücut Bakımı

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Yazı: sadmin 22 Eylül 2014

Dişlerinize önem veriyorsanız doğru diş fırçalama nasıl yapılır? bilmeniz gerekiyor. Bir çok insan dişlerini nasıl doğru fırçalayacağını maalesef bilmiyor bu nedenle sizlere dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınız hakkında detaylı olarak bilgi vermek istiyoruz.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Doğru diş fırçalama nasıl olmalı derseniz, doğru diş fırçalama en az iki dakika fırçalanmalıdır. Bu birinci kuraldır. İkinci en önemli nokta ise en az 120 saniye olması gerekmektedir.

Bir çok insan dişini 2 dakika (120) saniye fırçalamaz ancak en az 120 saniye fırçalanması gerekmektedir. Bu saniyeler uzmanlar tarafından şu şekilde değerlendirilmiştir. Ağız tam 4 ayrı parçaya bölünecek şekilde ve bölünmüş olan 4 bölümü en az 30 saniye fırçalamak gerektiğini belirtirler.

Dişlerinizi mümkün olduğu kadar hassas ve nazik bir şekilde fırçalayın. Çok sert veya bastırarak fırçalamanız, hem dişlerinize zarar verirken diş etlerinize de zarar verir.

Dişlerinizi fırçalarken özellikle diş eti çizgilerinize yani diş ile damağın birleştiği noktaları fırçalamaya daha özen gösterin. Bu duruma özen gösterdiğiniz taktirde diş taşı oluşumunu da bir nevi engellemiş olursunuz. Aynı zamanda dişlerinizin arka ve yan kısımlarına, özellikle ağzınızda dolgu veya diğer restorasyonların çevresine daha da ilgi gösterin.

Doğru diş fırçalamayı bir kaç maddede toparlayacak olursak;

  • İlk önce dişlerinizin ön kısımlarını fırçalayın. Önce üst dişleriniz ardından alt dişlerinizin dış yüzeylerini fırçalayın.
  • İkinci işlem olarak, dişlerinizin arka kısımlarını yani iç yüzeylerini fırçalayın.
  • Üçüncü aşamada dişlerinizin çiğneme yüzeylerini fırçalayın.
  • Dördüncü ve son işlem olarak dilinizi fırçalayın. Dilinizi fırçalamak, nefesinizi ferahlatırken tat alma dokunuzu da arttırmış olursunuz.

 

Doğru Diş Fırçalama

Doğru Diş Fırçalama

 

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Yazın

Sitede yayınlanan tüm içerikler 1ciltbakimi.com'a aittir. İzinsiz kopyalanamaz.