20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler 20’lik dişlerin çıktığı zamanlar oldukça sıkıntılı ve ağrılı bir sürecin başlangıcıdır. Diş ağrıları zaten genel olarak çok sıkıntılı durumlarken 20’lik dişlerin ağrısı çoğu insan için katlanılmaz duruma gelebilir ve ara ara akut ağrıların ortaya çıkıp ardından yok olsa da, alevlendiği dönemlerde verdiği sıkıntı çok fazla olabilir. 

20’lik diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için ilaç kullanmak dışında kullanılabilecek, karanfilden limona, sarımsaktan, soğana bitkisel çözümler ve geçici uyuşturma yöntemleri nelerdir, 20’lik diş neden ağrır gibi konularda sizleri bilgilendirmek amacıyla derlediğimiz yazımızı okumaya davet ediyoruz;

20LİK DİŞ NEDİR ÇIKARKEN NEDEN AĞRIR?

Adından da belli olduğu gibi 20’lik dişler 20’li yaşların ortasında ağzınızın en arkasında çıkan ve çıkma süreci oldukça ağrılı  azı dişleridir.

20’lik dişler çıkarken oldukça can yakarlar hatta bazen ağızda şişmeye yemek yeme sorunlarına bile neden olabilirler. 20’lik dişler yetişkin kişinin kalın diş etlerini yırtarak çıkmaya çalışan köşeli ve büyük dişler olduğu için, patlatma sürecinde çok can yakar.

Ağrı eşiği en yüksek insanlar için bile 20’lik dişlerin çıkış süreci sıkıntılı ve ağrılıdır. Çoğu insanın kabusu haline gelmiş 20’lik diş ağrısını geçirmenin yollarını arar herkes, ağrı kesicilerin bile yetersiz kaldığı bu ağrıyı geçirmek için bazı doğal yöntemler kullanılır.

20’LİK DİŞ AĞRISINA İYİ GELEN 9 DOĞAL ÇÖZÜM

Bizlere 20lik diş ağrısı nasıl geçer? gibi sorular gelmektedir. Bu öyle bir süreçtir ki insanlar her türlü besini deneyerek kurtulmaya çalışırlar denenen bu doğal yöntemlerin bazıları başarılı olur bazıları ise başarısız.

20’lik diş ağrısını geçirmek için en etkili doğal yöntemleri sizler için listeledik.

  • 1.SARIMSAK

Antioksidan etkisine sahip sarımsak bir sürü cilt problemi içinde kullanılır ve 20’lik diş tedavisi sırasında ise ağrıyı en fazla dindiren besinler arasında gelir eğer siz de 20’lik diş ağrısı çekiyorsanız kötü kokmasını göze alarak sarımsak çiğneyebilirsiniz.

Sarımsağı çiğneyebilir ya da önceden havanda ezerek 20’lik dişinizin çıkarken ağrı yaptığı noktaya bastırabilirsiniz. Yutmanıza illa gerek yok ancak doğal antibiyotik görevi gören sarımsak, eğer diş çıkan bölgede oluşmaya yüz tutmuş bir enfeksiyon varsa ona da iyi geleceğinden ve sarımsak diş ağrıları dışına genel olarak vücut ve sağlık için yararlı bir besin maddesi olduğundan gönül rahatlığıyla yutabilirsinizde. Böylece evde 20’lik diş tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

  • 2.20Lik DİŞLERE TUZ BASIN ya da TUZLU SUYLA GARGARA YAPIN

Tuz  ağrı ya da yara olan yerler için yakıcı bir madde olmasına rağmen aynı zamanda iyileştiricidir. İlkin daha fazla acımasına sebep olan sonra ise iyileştiren tuz da 20lik diş ağrısı çekenlerin tercih ettiği yöntemler arasındadır.

1 bardak ılık suya tuz ekledikten sonra 20’lik dişinize gelecek şekilde gargara yaparak kullanmalısınız. Yeterince fayda görmek istiyorsanız ortalama olarak yarım bardak suyun çeyreğine kadar tuz katmalı ve tuzu iyice karıştırmalısınız.

Ağız içi bakterilerden de arınmanızı sağlayarak iltihap riskini de minimuma indirecek olan tuz, diş etleriniz de geçici bir uyuşukluk hissiyatı yaratacağı için, 20 lik dişlerinizin ağrısına geçici olarak da olsa iyi gelecek ve belki de gece rahat bir uyku uyumanıza vesile olacaktır.

  • 3.NANE

Nane vücuda faydaları ile bilinir ferahlık hissi ve güzel kokusu nedeniyle bazı insanlar sakız niyetine nane çiğnerler siz de 20’lik diş ağrılarından muzdarip iseniz nane yaprağı çiğneyebilirsiniz.

Nane yaprağını çiğnemek daha etkili olsa da eğer nane yağı varsa bir pamuğa damlatmak suretiyle dişin çıkış noktasına doğrudan uygulayarak o kısmı geçici olarak uyuşturabilirsiniz.

  • 4.LİMON

Limon asidik bir besindir bu yüzden hem yakıcı hem iyileştirici etkisi vardır aynı tuzlu su yönteminde olduğu gibi önce canınızı acıtsa da sonrasında ağrıya iyi gelecek ve hafifletecektir.

Yarım limonu 20’lik dişinize sürebilir yada yarım limonu sıktıktan sonra 20’lik dişe denk getirecek şekilde gargara yapabilirsiniz.

  • 5.MAYDANOZ

Maydanoz salataların içine çoğu zaman koyulan ve çokça tüketilen bir besindir oldukça da faydalı olan olan maydanoz diş ağrıları için en fazla önerilen besinler arasındadır eğer siz de 20’lik diş ağrılarından şikayetçiyseniz bol bol maydanoz tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda C vitamini yönünden zengin olması açısından sağlığınıza da pek çok faydası bulunan maydanoz ile kendinize ağrı kesici krem hazırlayabilir, çiğneyerek dişinizle temas ettirebileceğiniz gibi, ezip içine karbonat ekleyerek ağrı kesici krem yapabilir ve yirmiliklerinize sürerek kullanabilirsiniz.

  • 6.ÜZÜM SİRKESİ ve ELMA SİRKESİ ile AĞZINIZI UYUŞTURABİLİRSİNİZ

Limon gibi asidik bir madde olan sirke de diş ağrılarının tedavisinde kullanılır ağrıyı uyuşturarak hafifleten Sirke 20lik diş tedavilerinde de kullanılabilir.

Bir yemek kaşığı sirke ile 2 saatte bir 20lik dişinize denk gelecek şekilde gargara yapabilirsiniz.

  • 7.SALATALIK

Yenileyici ve antioksidan özelliği olan salatalık da diş ağrılarının tedavisi için kullanılır hem ağrıyan bölgeye ferahlık verdiği için hem de kısa sürede ağrıyı hafiflettiği için 20lik diş ağrılarınızda siz de kullanabilirsiniz.

  • 8.Karanfil Yağı Sürerek Ağrınızı Giderin

Karanfil yağı da tadı biraz acı da olsa, ağrı kesici olarak görev gören ve oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Ağız içinize karanfil yağını pamuk ile sürebilir ya da bir bardak suya bir kaç damla karanfil yağı damlatarak diş etlerinize gargara yapabilirsiniz.

  • 9.Pul Biber ve Tuzun İyileştirici Etkisi

Pul biber ve tuzu karıştırıp içine birazcık da su ekleyerek merhem kıvamına getirin ve yirmilik dişinizin diş etinizi zorladığı bölgeye bir kulak çubuğu aracılığıyla uygulayın. Ağrınızın çok kısa süre içerisinde kesildiğini göreceksiniz.

20Lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Yirmilik ağrıları, yirmi yaşından önce ya da çok sonra ilk belirtilerini göstermeye başlayabilir. Süreç başladıktan sonra en ağrılı dönem kişiden kişiye değişmekle birlikte, 1 yıl ila 3 yıl arasına kadar uzayabilir ancak yirmilik ağrısı, hiç geçmeden sürekli olarak devam eden, çürüklere bağlı ağrılar gibi bir ağrı değil, daha çok sızlama, zonklama ve çene kemiğinde sancı şeklinde kendini gösteren, dönem dönem alevlenip, diğer zamanlarda çoğu kez tedavi için ek bir önlem almaya gerek duymaksızın kendi kendine ortadan kaybolan bir ağrı türüdür.

Ağız içinde ek bir sağlık problemi yoksa, evde yapılabilen doğal ağrı kesicilerle ya da ağrı kesici basit haplarla geçer ya da hafifleyerek dayanılır bir hal alır.

20lik Diş Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesici Tavsiyeleri

Yukarıda verilen tavsiyeler, ağrı yapan 20’lik diş çekimi gerçekleştirilmeden ya da diş tamamen doğal yollardan çıkma sürecini tamamlamadan sadece geçici olarak ağrı kesici ve uyuşturucu görevi görecek, anlık rahatlama sağlayarak iyi gelecektir. Sürekliliği olan bir çözüm yolu için konunun uzmanı bir diş hekimine başvurmanız gerekebilir.

Ayrıca, ağzınızın içinde 20’lik dişlerden kaynaklı apse ya da enfeksiyon oluşumu sebebiyle, bu tip önlemlerin iyi gelmediği şiddetli ağrılarınız var ise, dişiniz için antibiyotik ilaç kullanmanız gerekiyor olabilir. Bu durumunda da mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Diş Ağrısı için Ağrı Kesici ve Antibiyotikler yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

20’lik Diş Baş Ağrısı Yapar mı?

20’lik dişler ağzımızdaki diğer dişlere nazaran kökleri daha derinde olan dişlerdir. Bu sebepten ötürü 20’lik dişlerde meydana gelen herhangi bir sıkıntıdan dolayı tüm çene kemiği ağrıyabilir ve başınızda zonklama tarzından bir ağrı oluşturabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.