Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir

Her 100 insanın üçünde görülen aşırı Koltuk altı terlemesi pek istenmeyen ve hoş karşılanmayan bir durumdur. Terleyenin kendisi de etrafındaki insanlar da koltuk altı terlemesi sonucu ortaya çıkan ağır ter kokusuna tahammül edemez. Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir sorusunun cevabını merak ediyorsanız makalemizi sonuna kadar okuyun. Sizlere faydalı bilgiler vermek için bu konuyu da titizlikle araştırdık.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir

Kötü kokulara neden olan aşırı koltuk altı terlemesi botoks yöntemi ile kolayca bertaraf edilebilir. Botoks yaptırmayı sevmiyorsanız bitkilerin mucizevi gücünden faydalanabilirsiniz. Ama öncelikle şunu iyi bilmeniz gerekir ki, terlemek vücuttaki toksinlerin atılımının en iyi yoludur. Diğer yol ise idrarla atılımdır. Terlemeyi kesen ilaçlar kullanmak yerine terlemeyi azaltan çözümlere başvurmak daha yararlı olabilir.

Aşırı koltuk altı terlemesini önlemek gerçekten çok zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da koltuk altı terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle koltuk altı terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Koltuk altlarına havlu, kağıt havlu, ped gibi emici malzeme konulması kısa süreli çözüm sağlayabilir.

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir.

  • Aşırı koltuk altı terlemesi genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece kol altlarında olabileceği gibi, koltuk altı birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.
  • Böbrekleriniz iyi çalışıyorsa idrar atılımında sorun yok demektir. Vücuttaki toksinlerin atılmasında idrar yolunu kullanmak yararlı olabilir. Bunun için bol bol su içmek faydalı olabilir. Neden aşırı terliyoruz sorusunun cevabına gelince; sempatik sistem bozukluğu aşırı terleme nedenidir. Aşırı kilolu olan insanların aşırı terlediği bilinmektedir. Aşırı sıcak havaya maruz kalmak da aşırı terleme yapar. Bazı ilaçların yan etkileri de aşırı terleme yapabilir. Zatürre sıtma grip gibi hastalıklar da aşırı terleme yapar. Bunların dışında AIDS ve kanser hastalığı da aşırı terleme yapabilir.

Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekici ve kötü bir görüntüye neden olur.

Sempatik sistem nedir?

Otonom sinir sistemimizin emrinde çalışan bir alt sistem olarak tanımlanabilir. Sempatik sistem sinir sistemidir. Bu sistem çeşitli ruh hali değişikliklerinde aktif olmaktadır. Aşırı heyecan aşırı mutluluk ya da sinirlenmede harekete geçer.

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Genetik nedenler, hastalıklar obezite gibi nedenlere bağlı olabilen aşırı koltuk altı terlemesi tedavisi sabun jel ve kremlerle yapılabilir. Ter çıkışını önlemek için kullanılan maddelerin içeriğinde alüminyum klorid maddesi vardır ve bu madde ter çıkışını engeller. Ter bezlerine elektrik şok verilerek de terleme yoğunluğu azaltılabilir. Ayrıca botoks tedavisi ile de ter bezlerinin işaretlenen kısımlarına iğne ile müdahale edilerek ter bezlerinin işlevi düşürülebilir.

Teşhis konduktan sonra uygun tedavi seçenekleri önerilebilir. Koltuk altı terleme bozuklukları için günümüzde uygulanan tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:

  1. Dıştan sürülen ilaçlar
  2. İyontoforez yöntemi
  3. Sistemik ilaçlar
  4. Bölgesel cilde iğne şeklinde uygulanan ilaçlar
  5. TSS Ameliyatları
  6. Koltukaltına Liposuction uygulanması.

Koltuk Altı Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS operasyonu olarak bilinen Koltuk Altı Terlemesi Ameliyatı başarı oranı yüksek bir ameliyattır. 30-40 dakika süren bu ameliyatla koltuk altı terlemesi tamamen kesilebilir.

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı koltuk altı terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Koltuk altı terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 4-5 kişide başarısız olabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında koltuk altlarında kalıcı kuruluk sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.