Alerjiye Karşı Faydalı Bitkiler

Alerjiye Karşı Faydalı Bitkiler

Alerjiye Karşı Faydalı Bitkiler Alerji solunum yolu ya da başka maddelerle temas etmeniz durumunda bağışıklık sisteminin verdiği tepkidir. Bu maddeler zararlı ise daha farklı tepki alırsınız ancak zehirli değilse aşırı duyarlı tepki vermesi sonucunda oluşur. Alerjinin baya fazla bir tetikleyicisi bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman solum yolu ile kimi zamanda yediğiniz besinler olabilir. Bu hastalık hapşırma ve burun akıntısına neden olabilir ayrıyeten cildinizde döküntüler oluştura bilir. Alerjiye karşı faydalı bitkiler bulunmaktadır.  Alerjilere iyi gelerek cilt kızarıklarına, kabarıklara ve döküntülere, diş şişmesine, solunum problemlerine kadar pek çok rahatsızlıkta fayda sağlayan bazı antihistaminik kremler de ana etken maddeleri olarak konumuzda değindiğimiz bitkileri kulanmakta. En sık kullanılan antihistaminik kremleri buradan görebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi dışardan gelen zararlı maddelere karşı onları yenebilecek bir antikor üretir. Bu ürettiği antikor ile savunma hattına geçer. İlerde tekrar bu madde ile karşı karşıya gelirse aynı antikordan üreterek onu alt edeceğini bilir. Bundan dolayı eğer yediğiniz besin içerisinde sizin vücudunuzun tanımadığı bir madde olursa ona karşı antikorlar üretilir. Bu olayın olması durumunda da alerji oluşabilir. Alerjilerinizi tamamen yenemezsiniz ancak kısa sürmesini ve kaşıntınızın az olmasına olanak verirsiniz. Bunu da sağlamanın bir yolu alerjiye karşı faydalı bitkileri bilmektir. Bizde sizin için alerjiye karşı faydalı bitkileri kaleme aldık.

Alerji İçin Bitkiler

  • Yulaf Ezmesi: içerisinde bulundurduğu (demir, bakır, E vitamini ve çinko) maddeler vücut için gereklidir. Bu maddelerden farklı olarak B vitamini, magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Karbonhidrat yapılı olduğundan dolayı da vücuda enerji verir. Metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı etkide bulunur ve alerjiye karşı yeterince etkilidir
  • Soya Fasulyesi: içerisinde bulundurduğu maddeler alerji karşı etkilidir. İçerisinde alerjiye karşı vitamin ve mineraller bulundurmaktadır. Soya fasulyesi bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi vardır. Bu besini tüketen kişilerin diğer hastalıklara karşıda önlem aldığını söyleyebilir.
  • Maydanoz: C vitaminince zengin bir besindir. Alerjiyi ortadan kaldırmak istiyorsanız ve vücuttan atılmasına besin arıyorsanız C vitamini bu iş için idealdir. Maydanozun birçok kullanım alanı bulunmaktadır.
  • Isırgan Otu: Genellikle alerji türlerinden olan saman nezlesi üzerinde etkilidir. Bahar nezlesinin tedavisinde kullanabilirsiniz. Bu nezle genellikle ilkbaharda ortaya çıkar. Havada bulunan polenlerin neden olduğu saman nezlesi için tam bir ilaçtır. Isırgan otunu öğün aralarında çay olarak ve tatsız bir şekilde tüketmeniz çoğu uzmanın tavsiyesidir.
  • Papatya: Bu bitki doğal bir antibiyotiktir. Alerji tedavilerinde kullanabileceğiniz yegâne bitkidir. Vücut güçsüz kaldığı zaman oluşan alerjik reaksiyonların giderilmesi ve tedavi edilmesi için kullanılacak tek besindir. Alerjiye karşı koruma sağlar ve vücudunuzun direnici artırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Sinameki Otu: Bu bitki alerji ile oluşan belirtilere iyi gelmesi ile bilinir. Alerji ile oluşan nezle ve kaşıntı gibi durumlarda kullanabilirsiniz. Bu bitki faydalı olduğu kadarda zararlıdır. Bu bitkiyi haftada birkaç kez kullanmanız tavsiye ederiz aksi takdirde bağırsaklarınızda problem oluşturabilir ve çay olarak tüketiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.