Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesi, sinirsel olarak ortaya çıkan kalp çarpıntıları ve kalp kaslarındaki güçsüzlük için takviye olarak kullanılan bir sirke türü. Bu sirkenin etkisinin de doğru ve düzenli kullanım sonucunda olumlu olarak ortaya çıktığı da bilinir.

Alıç Sirkesinin İyi Geldiği Düşünülen Hastalıklar

Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, enfeksiyon sonrasında yaşanan kalp kaslarının zayıf düşmesi, yüksek kan basıncı, damar sertliği ve sinirsel kalp çarpıntısı gibi şikayetleri bulunanlar diyetlerine alıç sirkesi de ekleyebilir. Bu bitkinin kullanımının bir kür şeklinde en az 4 ila 8 hafta arasında tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bütün bitkilerde olduğu gibi düzenli ve dikkatli kullanım ile söz konusu hastalıklar doktor tedavisine paralel olarak iyileşme gösterebilir.

Alıç bitkisinin Diğer İşlevleri

Alıç sirkesi tüketildiği zaman pek çok hastalığın yanında özellikle sinir sistemine yaptığı olumlu etkileri ile bilinir. Bu sirkenin yine düzenli ve doğru kullanımı sonucunda sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi ve spazm azaltıcı etkisi gözlenebilir. Ayrıca idrar söktürücü etkisi ve ishale karşı da bu sirkenin kullanımı söz konusu. Sinir sistemine yaptığı olumlu etkileri sayesinde vücutta bu sebeple ortaya çıkan diğer olumsuzlukları da etkileyebilen alıç sirkesinin doğal olanının tercih edilmesi gerekiyor.

Alıç Meyvesinin Yararları

Alış sirkesi alıç meyvesinden elde ediliyor. Alıç sirkesi nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı ise sirkenin saymakla bitmez faydaları ile cevaplanıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sirkenin en iyi geldiği alan kalp ve damar hasatlıkları. Damarları açarak daha fazla kan dolaşımı yani dolasıyla daha fazla oksijen akışı sağlayan bu meyveyi sirke olarak tüketmek öneriliyor. Damarları genişlettiği için böyle bir sorunu olanların bu sirkeyi tüketmemesi gerekiyor. Sirkeyi tüketirken sirkenin etkileri iyice araştırmalı ve hastalığınıza paralel olarak diyetinize eklenmeli. Kalp ve damar hastalıkları dışında böbrekler için de olumlu etkileri bilinen bu sirkenin damar sertliği ve karaciğer rahatsızlıkları için de olumlu etkileri görülmüş.

Alıç Meyvesi Nedir?

Alış meyvesi yabani yani doğal olarak yetişen çalı türü ve meyvesi olan bir bitki. Bu çalı türü daha çok ülkemizde batı ve güney bölgelerinde bulunuyor. Sıcağı seven bir çalı türü olan alıcın 20’den fazla da türü bulunuyor. Bu bitki koruluk alanlarda ya da dere kenarlarında bulunabiliyor. Ağacı dikenli bir ağaç ve boyu da yaklaşık 9 ila 10 metre arasında büyüyebilir. Ağacın verdiği alıç meyvesi de 8 mm gibi küçük boyutlarda kırmızı ve sarı olarak büyüyor. Bu meyvelerden alıç sirkesi üretiliyor.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Alıç sirkesinin yağ yakıcı özelliği biliniyor. Diyetinize alıç sirkesi ekleyerek düzenli spor ve uygun diyet ile daha kısa süre içinde fazla kilolardan kurtulmak mümkün olabilir. Aynı zamanda içeriğindeki yüksek oranlı anti oksidan ile karaciğer dostudur. Alıç sirkesi aynı zamanda uyku problemi yaşayanlara da tavsiye ediliyor.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç sirkesi yapımı için 1 kg doğranmış alıç meyvesi, 2 kg Trabzon hurması, 2 kahve fincanı toz şeker, 2 çay kaşığı tuz kullanılıyor. Bütün malzemeler sırası ile bir kavanoza konuyor ve ağzı bir tülbent ile sıkıca kapalı olarak ışık almayan bir yerde 10 ila 15 gün bekletiliyor. Tadına bakılarak sirkenin olup olmadığı anlaşılabilir. Kullanmadan önce sirke görünümünü bulanıklaştırmadan süzülüyor. Daha sonra alıç sirkesi nasıl kullanılır? Salatalara veya yemeklere konabilen sirkeyi aynı zamanda su ile de tüketmek mümkün. Önerilen ölçü ise her gün bir çay kaşığı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.