Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Nasıl hazırlanır?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Nasıl hazırlanır?

Papatya çayının faydaları ve zararları nelerdir, papatya çayı nasıl hazırlanır? Son birkaç yıldır siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayıdır. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler açan papatya Bileşikgiller familyasındandır. Boyu 25 cm’ e kadar uzayabilmektedir. Bir yıllık otsu bitkidir. İnce parçalı beyaz yaprakları sapsızdır.
Papatya hafif ve hoş kokulu olup içerisinde acı madde, glikozitler ile tanen bulunmaktadır. Yaz aylarında toplanarak kuru, havadar ve gölge bir yerde kurutulur.

Papatya Çayının Faydaları

Sinirleri ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve ağrıları dindirici özelliği bulunmaktadır. Vücut ısısını arttırarak terletir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. Papatya çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. Mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur. Kadınların adet dönemlerinde ki sancılarının azaltılması ve giderilmesinde oldukça etkilidir.

Papatya çayının faydaları aşağıdakileri içermektedir;

Papatya Çayı Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir: Papatya çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanmaktadır. Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesi için bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca kişilerin papatya çayını düzenli olarak tüketmeleri bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Yine düzenli olarak tüketilen papatya çayı bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini sağlamaktadır.

Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur: Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizler ve nemlendirir. Papatya cilt bakımında kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bu özelliğinde dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanında cildin beyazlamasını sağlar ve cilde ayrıca sağlıklı bir görünüm katar. Göz altında meydana gelen şişme ve kararmaları giderebilir. Sivilce ve aknelerle mücadelede inanılmaz fayda sağlayabilir. Güneş yanıklarından zarar gören derinin iyileşmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerden temizler, her cilt türü için faydalıdır.

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.

Papatya Çayı Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı için önemlidir. Papatya çayı saçlara sağlıklı bir parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini durdurabilir. Papatya çayı bütün bunların yanında kepek sorununa çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir.

Papatya Çayı Kas Gevşeticidir: Papatya çayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlar, krampları giderir. Kas spazmlarını gideren glisin maddesinin değerini arttırır. Yalnız bu noktada papatya çayının dozuna dikkat etmek gerekir, fazla tüketimi mide ağrılarına ve ishale neden olabilir. Fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlar.

Papatya Çayı Ülser Ağrılarını Giderir: Papatya çayı özellikle ülser ağrılarını giderebilir. Eğer daha önceden mide taşı düşürdüyseniz doktor kontrolünde tüketerek yeniden oluşmasına papatya çayı ile engel olabilirsiniz.

Papatya Çayı Doğal Antibiyotiktir: Papatya çayı çok etkili bir antibakteriyeldir, bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özelliği vardır, papatya çayının yardımıyla bu tür hastalıklardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur: Papatya çayı kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle diyabet hastalarına da yardımcı olabilir. Doktor kontrolünde tüketilmesinde fayda vardır.

Papatya Çayı Migrene İyi Gelir: Düzenli olarak papatya çayı tüketimi migren hastalığından kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar başlangıç aşamasında olan migreni iyileştirdiğini ortaya koymuştur.
Papatya Çayı Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur: Papatya çayının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Stresle mücadeleye yardımcı olur. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar, zihinsel yorgunluğu giderir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayının hazırlanması çok kolaydır. Birkaç adımda hazırlamak mümkün.

 • Önce elma dilimlerini tahta kaşıkla ezin ve daha sonra yıkanmış papatyaları elmalarla karıştırın.
 • Bu karışımı kaynatılmış suda demleyin ve süzün.
 • Ilık bir halde tüketmeye özen gösterin, tadını daha tatlı yapmak için birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.

Papatya Yağının Faydaları

 • Papatya yağının en az papatya çayı kadar sağlığa faydası vardır. Fakat daha yoğun bileşen ve maddeler içerdiğinden dolayı daha etkili sonuçlar verir, bunun yanında dozunu ayarlamak çok önemlidir. Aşırı kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Papatya yağı özellikle alerji ayının başlamasıyla önemi artar. Ayak altlarına uygulanabilir veya direkt koklanarak solunum yolları ile alakalı alerjiler giderilebilir.
 • Böcek veya arı sokmalarına iyi gelir. Doğrudan böceğin veya arının soktuğu bölgeye uygulayın.
 • Morlukları ve çürükleri iyileştirebilir.
 • Sakinleştirici özelliği vardır, direkt koklanabilir veya ayakların hassas kısmına masaj olarak uygulanabilir.
 • Bebeklerde ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır ama mutlaka seyreltilmesi gerekir. Aksi durumda cilde zarar verebilir.
 • Ağrı ve yaraları geçirebilir. Ağrı olan bölgelere uygulanabilir.
 • Depresyona karşı çok etkilidir, direkt nefes yoluyla koklanabilir veya yastık kılıfına sürülebilir. Duş alırken banyoda kullanılabilir.
 • Karaciğer sorunlarını giderebilir. Deri üzerinden karaciğere masaj yapılarak uygulanabilir veya ayakların hassas kısmına uygulanır.
 • Yine papatya yağı ayakların hassas bölgelerine uygulanarak mide ağrılarının giderilmesi sağlanabilir.
 • Papatya yağı, zihinsel ve günlük enerji sağlaması için ayakların hassas kısımlarına uygulanabilir.
 • Uyku sorunu yaşıyorsanız bir damla papatya yağını papatya çayına ekleyerek içebilirsiniz.
 • Banyo suyunuza veya giydiğiniz elbiseye bir miktar ekleyerek sinirlilik halinizi giderebilirsiniz.
 • Kadınların sık yaşadığı ay başı sorunlarını giderebilir.
 • Papatya yağı sinir sistemi üzerinde çok etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışması için yardımcı olabilir.
 • Bütün bu faydaları dışında papatya yağı cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Kuru ciltler için çok iyi bir nemlendiricidir. Saç sağlığını korur ve dökülmesine engel olabilir.

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya suyu daha çok papatyaların kaynatılması ile elde edilir. Papatya çayı ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Sağlık açısından faydaları papatya çayı ile aynıdır. Papatya çayı ile farklı olan bazı uygulamaları vardır. Papatya çayı bir çeşit içecek olarak tüketilir fakat papatya suyu içecek dışında cilt ve saç sorunlarını ortadan kaldırmak için cilde veya saçlara uygulanmaktadır.

Papatya suyu ile saç rengi nasıl açılır?

Papatya Çayının Zararları

Papatya çayının birçok açıdan faydalarını detaylı olarak inceledik. Çok geniş yelpazede sağlığa şifa ürettiğini gördük. Ama daha çok aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun dışında bebeklerde, hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan annelerin tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir, gerekirse doktorlarına danışmadan tüketmemelidirler.
Papatya yağı bebek ve çocuklara ağızdan kesinlikle verilmemelidir, cilt veya derilerine uygulandığında mutlaka inceltilmelidir.
Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastalarının papatya çayı tüketimini doktorlarına danışarak yapmalarını öneririz.
Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır, bu yüzden epilepsi hastalarının kullanması önerilmez.

Tavsiyeler

Papatya çayının özellikle sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu görüyoruz. Günümüzün en önemli hastalıklarından birisi olan stres ve depresyona karşı çok etkili bir şifa kaynağı olabilir. Düzenli olarak tüketilen papatya çayı sayesinde hem stresten uzak kalmayı başarmış olursunuz, hem de stres kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.