Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya yağının faydaları ve zararları konumuzda sizlere papatya yağı faydası, papatya yağının zararları, papatya hakkında bilgiler ve papatya yağının kullanımı anlatılacaktır. Papatya yağı nasıl yapılır ve evde papatya yağı yapımı gibi bir çok bilgi verilecektir.

Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya ülkemizde bolca görebileceğimiz bir bitkidir. Özellikle balçıklı ve ıslak zeminler ile tahıl, mısır ve patates tarlalarında daha çok yetişmektedir. Özellikle Akdeniz kıyılarında bulunan papatya, ülkemizin kışları ılık geçen yerlerinde daha çok yetişmektedir.

Papatya birbirinden çeşitli renklere sahiptir. Papatyanın renkleri başta beyaz olmak üzere turuncu, mavi, mor, sarı ve lila renkleri bulunmaktadır.

Papatyanın faydaları arasında saç köklerini güçlendirme, saç dökülmesini önleme, saç derisini temizleme, cilde parlaklık vermesi ve ağrı kesici özelliğe sahip olması başı çeken faydaları arasındadır. Papatya yağının faydaları saymakla bitmez. Bunları bir başlık altında toparlamak gerekirse;

Papatya

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Papatya yağı cilde uygulandığında cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Papatya yağı cilde uygulanırken masaj yaparak uygulanmalıdır.
  2. Papatya yağı vücudu ve deriyi rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahiptir. Özellikle banyo öncesi masaj yapılması durumunda vücut çok rahatlar ve gevşer.
  3. Papatya yağının diğer bir faydası da ağrıyan eklem bölgelerine masaj yapılarak uygulandığında eklem ağrılarını azaltır.
  4. Eğer küçük bir bebeğiniz var ve karın ağrısı çekiyorsa bir kaç damla papatya yağı sürüp masaj yapın. Karın ağrısı çok kısa sürede gidecektir.
  5. Saç dökülmesi problemi yaşayanlara bire bir gelen papatya yağı, saçlara masaj yapılarak uygulandığında saç dökülmesini engeller ve saçları kuvvetlendirir.
  6. Saçlarında kepek sorunu yaşayanlara önerebileceğimiz papatya yağı kepek sorununa da çaredir.
  7. Saçları açmak içinde kullanılan papatya yağı aynı zamanda kuruyan saçları parlatır ve ışıl ışıl saç bırakır.
  8. Papatya yağı cilde sürüldüğünde yumuşacık ve kadifemsi bir cilt bırakır.

Evde Papatya Yağı Yapımı

Evde papatya yağı nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak sizler için evinizde de kolayca yapabileceğiniz papatya yağının nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum. Papatya yağını evinizde yapabilmeniz için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • Papatya ( 1 poşet )
  • Zeytin yağı ( 250 ml )

Papatya Yağı Hazırlanışı : Papatya yapraklarını ayırın ve ince ince kıyın. Bir kavanoz içerisine yarısına kadar su ve geri kalanına da saf zeytinyağı doldurun. Ardından ince ince kıydığınız papatyaları kavanozun içerisine atın ve kavanozu 2 hafta boyunca güneş gören bir yere bırakın. 2 hafta sonra kavanozu bir tencere içerisine su koyup, içerisinde ısıtın. Evde hazırladığınız papatya yağını kavanoz içerisinde başka bir kavanoza tülbent ile süzün ve artık kullanıma hazır.

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır?

Papatya yağını isterseniz pamuğa isterseniz de elinize damlatarak kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüze sürecekseniz bir pamuğa damlatıp , yüzünüzü silmeniz daha iyi olacaktır.

Eğer saçlarınıza kullanmak istiyorsanız saçlarınıza döküp saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer cildinizde kullanmak istiyorsanız da ellerinize dökerek cildinize masaj yaparak ve yedirerek masaj yapabilirsiniz.

Papatya Yağının Zararları

Papatya yağının cilde veya vücuda bir zararı yoktur. Ancak bazı hassas ciltlerde alerji veya kızarıklık yapabiliyor. Bunun nedeni de bazı bünyelerin çiçek polenlerine karşı alerjisi olmasıdır. Özellikle papatya yağı yapımı sırasında papatyaları keserken daha çok görülür. Sizlere papatya yağı hakkında bildiğimiz tüm bilgileri vermiş olduk umarım işinize yarayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.