Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya yağının faydaları ve zararları konumuzda sizlere papatya yağı faydası, papatya yağının zararları, papatya hakkında bilgiler ve papatya yağının kullanımı anlatılacaktır. Papatya yağı nasıl yapılır ve evde papatya yağı yapımı gibi bir çok bilgi verilecektir.

Sağlık yönünden ise özellikle diş bakımı açısından kullanılmaktadır. O yüzden papatya yağı kesinlikle her evde bulunması gereken ve sık sık kullanılması gereken yağlardandır. Yağın genel itibarıyla yapısı ve kokusu kimseye rahatsızlık vermez. Papatya yağının faydaları ve zararları konusunda detaylı bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Papatya Yağı Nedir?

Papatya yağı nedir konusunda bir araştırma yapılacak olursa papatya çiçeğine ulaşılacaktır. Çünkü bu yağ papatya çiçeğinden elde edilen bir yağdır. Papatya yağı elde edilirken papatya çiçeği değişik aşamalardan geçer bunlardan bir tanesi de soğuk şoklamadır. Bu aşamanın en sonunda ise papatya yağı elde edilir. Yağın en son kullanım aşamasında elde edilmesi ile birlikte kullanılması oldukça pratiktir.

Papatya yağının içerisinde bulunan vitaminlerin ve asitlerin sayesinde vücuttaki sindirim sistemi problemleri ya da diğer sağlık problemleri kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Çünkü yağ vitamin mineral ve bazı faydalı asitler yönünden oldukça bereketli bir yağdır. Bu sayede papatya yağı bugün en çok kullanılan yağlar arasında bulunmaktadır. Hem doğal olması hem de kolay bulunabilir olması açısından bir artıdır.

Papatya Yağı Ne İşe Yarar?

Papatya yağı ne işe yarar konusunda ilk olarak papatya yağı mide rahatsızlıkları tedavisinde ise yaramaktadır. Sinir problemleri yaşayan kişiler için antidepresan görevi görür. Genel itibariyle papatya yağı vücuttaki dengesizliklerin ortadan kaldırılması işine yarar.

Bunun yanında cilt problemlerini ortadan kaldırmak konusunda en iyi yardımcıdır. Bazı dönemlerde yaşanan regl sancısı gibi ağrıların kesilmesi konusunda daha papatyanın gösterdiği fayda büyüktür. Aynı zamanda papatya yağı dolaşım sisteminin kolaylaştırılması işine de yarar.

Papatya yağının bazı ortaya konulmuş kansere faydalı olma durumları da mevcuttur. Papatya yağı genel itibariyle saç, cilt ve vücut bakımı konusunda farklı alanlarda farklı işlevleri yerine getirerek büyük bir fayda sağlar. Solunum yollarındaki enfeksiyonun atılması işini kolaylaştırır.

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır?

Papatya sindirim sistemini güçlendirmek amaçlı kullanılabilir. Ağrılı bölgelerde papatya yağı kullanımı ise ağrının toplandığı kısımlara papatya yağının masaj yapılarak kullanılmasıdır. Bunun yanında papatya yağınızı nemlendiricilerin içine karıştırarak da kullanabilirsiniz. Papatya yağı masaj olarak kullanılır, kullanılacaksa 15-20 dakika boyunca masaj yapılarak kullanılabilir. Ciltte kullanırken bir pamuk üzerine dökülen papatya yağı cildin tamamını da gezdirilerek kullanılabilir.

Bunun yanında burun kısımlarındaki enfeksiyonun akmasını sağlamak amaçlı kaynatılıp kullanılması ya da buhar buharının içine kişilerin içine çekmesi ile de kullanılabilir. Papatya yağının diğer kullanım alanları ise ağız bakımıdır. Ağız bakımında papatya yağı ağızda gargara yapılması ile kullanılmasında sorun yoktur. Papatya yağı nasıl kullanılır konusunda genel olarak kullanım şekli masaj şeklinde ya da diğer yöntemler uygulanarak kullanılabilmektedir.

Papatya Yağının Faydaları ve Zararları

Papatya ülkemizde bolca görebileceğimiz bir bitkidir. Özellikle balçıklı ve ıslak zeminler ile tahıl, mısır ve patates tarlalarında daha çok yetişmektedir. Özellikle Akdeniz kıyılarında bulunan papatya, ülkemizin kışları ılık geçen yerlerinde daha çok yetişmektedir.

Papatya birbirinden çeşitli renklere sahiptir. Papatyanın renkleri başta beyaz olmak üzere turuncu, mavi, mor, sarı ve lila renkleri bulunmaktadır.

Papatyanın faydaları arasında saç köklerini güçlendirme, saç dökülmesini önleme, saç derisini temizleme, cilde parlaklık vermesi ve ağrı kesici özelliğe sahip olması başı çeken faydaları arasındadır. Papatya yağının faydaları saymakla bitmez. Bunları bir başlık altında toparlamak gerekirse;

 

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Papatya yağı cilde uygulandığında cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Papatya yağı cilde uygulanırken masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • Papatya yağı vücudu ve deriyi rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahiptir. Özellikle banyo öncesi masaj yapılması durumunda vücut çok rahatlar ve gevşer.
 • Papatya yağının diğer bir faydası da ağrıyan eklem bölgelerine masaj yapılarak uygulandığında eklem ağrılarını azaltır.
 • Eğer küçük bir bebeğiniz var ve karın ağrısı çekiyorsa bir kaç damla papatya yağı sürüp masaj yapın. Karın ağrısı çok kısa sürede gidecektir.
 • Saç dökülmesi problemi yaşayanlara bire bir gelen papatya yağı, saçlara masaj yapılarak uygulandığında saç dökülmesini engeller ve saçları kuvvetlendirir.
 • Saçlarında kepek sorunu yaşayanlara önerebileceğimiz papatya yağı kepek sorununa da çaredir.
 • Saçları açmak içinde kullanılan papatya yağı aynı zamanda kuruyan saçları parlatır ve ışıl ışıl saç bırakır.
 • Papatya yağı cilde sürüldüğünde yumuşacık ve kadifemsi bir cilt bırakır.

Papatya Cilde Faydaları

Papatya yağı cilde faydaları konusunda en iyi yağlardan biridir. Çünkü ciltte oluşan sivilce lekeleri sivilce egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve onarılmasında kullanılabilen bir yağdır.

 • Aynı zamanda bu yağ nemlendirici özelliği sayesinde ciltteki kurulukların giderilmesini sağlayarak cilde bir canlı görünüm kazandırır.
 • Papatya yağının diğer bir cilt konusundaki faydası ise kırışıklık bölgelerde kullanıldığında gençleşme sağlar. Çünkü hızlı bir şekilde kan dolaşımını canlandırarak bölgelerin yenilenmesine katkı sağlar.
 • Papatya aynı zamanda cildi ki yaşanan renk farklılıklarını da ortadan kaldırabilen bir yağdır.
 • Ciltteki çatlakların onarılmasını ve bunların iyileşmesi konusunda en iyi yardımcı yağdır.
 • Ayrıca papatya yağının her gün bir nemlendirici olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Cilt üzerindeki morlukları giderir.

Papatya yağının diğer faydalarından biri ise morlukların hızlıca ortadan kaldırıyor olmasını sağlar. Hassas ciltlerde çok fazla sayıda morluk oluşabilir, bunlar papatya yağı ile tedavi edilebilir. Eğer saçınıza bir boya yapmış ve biraz açılsın istiyorsanız papatya yağını istikrarlı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

 • Diş sağlığına ve ağız yaralarına iyi gelir.

Bu yağ vücudunuzda herhangi bir tüylenmeye neden olmaz.
Papatya yağı ilaç kullanımı sonrasında bir fayda görülmemesi durumunda ilaç kullanımının bırakılması ile birlikte uygulanması gerekir. Papatya yağı konusunda şunu bilmelisiniz ki gargara da kullanabilirsiniz, ancak içerek kesinlikle kullanmamalısınız.

O yüzden papatya yağı sadece sürülerek kullanılır. Bunun yanında papatya yağı aşırı derecede kullanıldığında zararlara neden olmaktadır. Bu yüzden kullanım oranını iyi ayarlamak ve sık olmayacak şekilde kullanmak gerekir.

Papatya Yağı Saça Faydaları

Papatya yağı saça faydaları konusunda başta bilmeniz gereken saça uygulanırken deriye de uygulanmış olduğudur. Bu sayede saçı kuvvetli bir şekilde taşıyan bir deri ortaya çıkar. Bunun yanında papatya yağı saçta kullanıldığında saçın rengini daha canlı gösterir.

Aynı zamanda saçta oluşabilecek kepeklerinden önüne geçer. Papatya yağın nemlendirici özelliğinden dolayı saçınızı nemlendirir ve elektriklenmesini engeller. Papatya yağı saça huzur vererek dingin ve rahat bir saç yetişmesini sağlar.

Papatya yağı zayıf saçların kullanımı açısından en iyi yağlardan biridir. Saçların uç kısmına yoğun bir şekilde uygulandığında saç bakımını sağlamış olur. Bu sayede saç kısa bir süre içinde yağlanma ve kirlenme yaşamaz. Saçta iyi bir temizleyici olmasının yanında mikroplardan da arındırıcı özellikleri vardır.

Evde Papatya Yağı Yapımı

Evde papatya yağı nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak sizler için evinizde de kolayca yapabileceğiniz papatya yağının nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum. Papatya yağını evinizde yapabilmeniz için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • Papatya ( 1 poşet )
 • Zeytin yağı ( 250 ml )

Papatya Yağı Hazırlanışı : Papatya yapraklarını ayırın ve ince ince kıyın. Bir kavanoz içerisine yarısına kadar su ve geri kalanına da saf zeytinyağı doldurun. Ardından ince ince kıydığınız papatyaları kavanozun içerisine atın ve kavanozu 2 hafta boyunca güneş gören bir yere bırakın. 2 hafta sonra kavanozu bir tencere içerisine su koyup, içerisinde ısıtın. Evde hazırladığınız papatya yağını kavanoz içerisinde başka bir kavanoza tülbent ile süzün ve artık kullanıma hazır.

Papatya Yağı Kullanımı

Papatya yağını isterseniz pamuğa isterseniz de elinize damlatarak kullanabilirsiniz. Eğer yüzünüze sürecekseniz bir pamuğa damlatıp , yüzünüzü silmeniz daha iyi olacaktır.

Eğer saçlarınıza kullanmak istiyorsanız saçlarınıza döküp saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Eğer cildinizde kullanmak istiyorsanız da ellerinize dökerek cildinize masaj yaparak ve yedirerek masaj yapabilirsiniz.

Papatya Yağının Zararları

Papatya yağının cilde veya vücuda bir zararı yoktur. Ancak bazı hassas ciltlerde alerji veya kızarıklık yapabiliyor. Bunun nedeni de bazı bünyelerin çiçek polenlerine karşı alerjisi olmasıdır. Özellikle papatya yağı yapımı sırasında papatyaları keserken daha çok görülür. Sizlere papatya yağı hakkında bildiğimiz tüm bilgileri vermiş olduk umarım işinize yarayacaktır.

Papatya Yağı Fiyatı

Papatya yağı fiyatı hakkında bir belirleme yapmak mümkün değildir. Çünkü oldukça fazla bulunan papatya yağı farklı fiyatlarda bulunabilir. Uygun fiyatlarda alınabilecek yağlar arasında yer alır ve kolayca temin edilebilir. O yüzden papatya yağı fiyatları hakkında bir araştırma yaparak uygun fiyatta bulduğunuz papatya yağını alabilirsiniz.

Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken içerisindeki bulunan maddelerdir. Sizin cildinize zarar vermeyecek maddelerin olup olmadığını kontrol ederek almanız tavsiye edilir. Papatya yağının ucuz olmasının yanında kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. O yüzden papatya yağı fiyatı konusunda oldukça geniş bir cetvele sahiptir. Her tür fiyattan bulabileceğiniz yağ türlerinden biridir. Papatya yağı fiyatı ne çok ucuz ne de çok pahalı olmalıdır.

Papatya Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papatya yağı kesinlikle besinler ile ve içeceklerle kullanılmaması tavsiye edilir. Papatya yağının sadece yağ özelliğinden faydalanılarak kullanılması gerekir. Yağ bulundurulduğu yerlerde çocuklardan uzak tutulmalıdır. Küçük çocuklarda papatya yağı kesinlikle kullanılmamalıdır. Papatya yağını kullanacak olan yaşlılar ise bu konuda dikkatli olarak az oranda kullanmalıdır. Papatya yağı kullanıldığında bir yan etki ile karşılaşılıyorsa kullanmaya devam edilmemelidir.

Papatya yağının kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kalitesiz şekilde alınan yağlar vücutta oldukça yaygın bir sağlık problemine neden olur. Papatya yağının kullanım yerleri bilinerek ve araştırılarak kullanılmalıdır. Ciltte kullanılan bir ilaç varsa yağı ile birlikte kullanılmamalıdır. Yağın genel özelliklerinden faydalanırken aşırıya kaçmamalı ve dikkatli kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.