Buğday Yağının Faydaları ve Zararları

Buğday Yağının Faydaları ve Zararları

Buğday yağının faydaları saymakla bitmez. Ancak genel olarak yumuşatıcı etkisi bilinir. Saçlara uygulandığında saçları ve saç derisini, cilde sürüldüğünde cildi, nasıra sürüldüğünde nasırı yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bunun yanında buğday yağının zararlı olduğu da söylenmektedir. Derinlemesine yaptığımız araştırmalar sonucunda buğday yağının faydaları ve zararları hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaştık.

Buğday Yağının Faydaları ve Zararları

Cilt bakımı yaparken buğday yağının nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Buğday yağı, buğday özünden elde edilen bir yağdır. Başta ekmek olmak üzere bir çok unlu ürünün ham maddesi olarak kullanılır. Vücuda, saç derisine, saça, cilde, beyine, cinsel güce, nasıra, kırışıklıklara, cilt kuruluğuna iyi geldiği bilinmektedir.

Buğday yağı içerisinde birbirinden farklı mineraller ve vitaminler vardır. Buğday yağı aynı zamanda L-Cystin proteini ve L-carnitine aminoasitleri içerir. Buğdayda bulunan B,D,E vitaminleri aynı zamanda buğday yağında da bulunur. Bu vitaminler özellikle saçlara canlılık verir.

Buğday Yağının Cilde Faydaları

Buğday yağının faydaları arasında ilk sırada cilde faydaları gelir. Buğday yağının cilde en büyük faydası cilt lekelerine çözümüdür. Özellikle güneş lekesi ve çil problemine kesin çözüm arıyorsanız buğday yağını tercih etmelisiniz. Bunun dışında buğday yağı cilde detoks etkisi yaptığında cilt sağlığı içinde bir o kadar önemlidir.

Eğer cildinizdeki lekeler için buğday yağı kullanacaksanız bunu sadece aktardan aldığınız buğday yağını kullanarak değil, eczaneden buğday yağı kapsülü alarak da tüketebilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek içinde buğday yağı kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi buğday yağı içerisinde bol miktarda E vitamini vardır. E vitamini cilt için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmesi ve cilde sağlık katmasıyla bilinir.

Buğday yağının faydaları arasında sivilcelere de iyi geldiği söylenmektedir. Ancak bu duruma tam açıklık getiren bir kaynak maalesef bulamadık.

Göz Altı Morlukları için Buğday Yağı Kürü

Buğday yağının faydaları saymakla bitmiyor. Göz altı morluklarına kesin çözüm sunan buğday yağı, göz altı morluklarından şikayetçi olanlara harika bir çözüm sağlıyor.

 • Buğday yağı
 • Polen
 • Arı sütü
 • Bal
 • Kayısı yağı
 • E vitamini kapsülü

Hazırlanışı : Yukarıdaki malzemelerin hepsini uygun bir cam kasede karıştırın. Ancak karıştırma işlemi için tahta kaşık kullanmaya özen gösterin. Metal kaşıklar karışımın içerisindeki vitaminleri emer. Elde ettiğiniz karışımı düzenli bir şekilde göz altlarınıza uygulayacaksınız.

Buğday Yağının Saça Faydaları

Buğday yağının faydaları arasında saçlarda var. Saçlarınızı güçlendirmek, saç köklerini beslemek, saçları canlandırmak ve en önemlisi saç dökülmesini durdurmak için buğday yağı kullanabilirsiniz.

Buğday yağının yumuşatıcı etkisinden bahsetmiştik. Eğer saçlarınız sert , nemsiz ve kırılgan bir yapıya sahipseniz bunun çözümü buğday yağı olacaktır. Buğday ana yapısı içerisinde keratin vardır. Keratin saçları kalınlaştırarak daha dayanıklı ve güçlü bir hale getirir. Eğer saçlarınıza tüm bu özellikleri katmak ve saç dökülmesi problemini gidermek isterseniz saçlarınıza buğday yağı sürebilirsiniz.

Doğal şampuanlar içerisinde çok sık rastlanan buğday özlü saç şampuanları ülkemizden fazla Avrupa’da kullanılıyor. Cilde sağlık dağıtan buğday yağı bunların dışında yanık, yara gibi cilt problemlerini de gideriyor. Bunun dışında selülitten dolayı sıkıntı çekenlerin de yardımına koşan buğday yağı , selülitli bölgeye masaj yaparak uygulandığında selülitleri azaltıyor ve düzenli uygulamalar sonrasında selüliti yok ediyor. Hatta bir çok güzellik merkezi ve masaj salonunda en çok kullanılan yağlar arasında buğday yağı vardır.

Buğday Yağı ile Saç Bakım Maskesi

Buğday yağının saça, saç derisine büyük etkileri olduğunu belirtmiştik. Sizlere buğday yağı ile yapılan ve evde saç bakımı yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir saç bakım maskesi tarifi vermek istiyoruz.

 • Buğday yağı (1 çorba kaşığı)
 • Süzme bal (1 çorba kaşığı)
 • Yumurta sarısı (1 adet)

Hazırlanışı : Yukarıdaki malzemeleri cam bir kasede ve tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar sürün. Ardından saçlarınızı toplayın ve bir havlu ile sarıp, 1 saat boyunca bekleyin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayıp, kurulayın.

Buğday yağı ile saç bakımı maskesi düzenli olmak üzere haftada 1 defa uygulamak saçlarınıza ve saç derinize iyi gelecektir.

Buğday Yağının Sağlığa Faydaları

Buğday yağı sadece saç ve cilde değil aynı zamanda sağlığa da iyi gelmektedir. Ancak sağlığa iyi gelen buğday yağı kepekli buğdaydan elde edilen yağdır. Kepekli buğday yağı tüketildiğinde hazımsızlığı giderir, göz sağlığını yükseltir ve hafızayı güçlendirir.

Tüm bu imkanlar için kepekli buğday yağını tükettiğiniz yiyecekler ile kullanmanız yeterli olacaktır. Özellikle görmede zorluk çekenler kepekli buğday yağını kullanarak çözüm bulmalıdırlar. Bir çok doktor görmede zorluk çeken hastalarına buğday yağı tüketmeleri konusunda reçeteler yazmaktadır.

Buğday Yağının Zararları

Buğday yağının aslında bir zararı yoktur. Ancak buğday yağının zararları için bir kaynak bulmadığımdan en yakın aktara giderek danıştım. Aktar bana buğday yağının tek başına kullanıldığında zarar verebileceğini ancak çeşitli bitkisel yağlar ile karıştırıldığında daha inceldiğini ve cilde, saça daha uygun olduğunu belirtti.

Sanırım burada anlatmak istediği, buğday yağının hassas cilt tiplerine göre biraz ağır bir bitkisel yağ olduğunu ve hassas ciltlerin buğday yağı kullanırken diğer bitkisel yağlar ile birleştirerek kullanması gerektiğini öğütledi.

Buğday Yağı Fiyatları

Buğday yağı fiyatları değişiklik göstermektedir. Bazı internet sitelerinde fiyatları 7 TL iken bazı sitelerde ise 47 TL’yi bulmaktadır.

Yukarıda gördüğünüz buğday yağı organik olmakla beraber 47 TL’ye satılmaktadır. Ancak eczanelerde ve aktarlarda satılan daha ucuz buğday yağları bulmakta mümkün. Ancak bu aradaki fark organik olup olmamasından mı kaynaklanıyor bir fikrim yok.

Diğer bitkisel yağlar ve bitkisel yağların faydaları hakkında bilgi almak için diyet kategorisi altında bitkisel yağların faydaları kategorimize göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank Özge Candan dedi ki:

  ben saf keratinli dökülme seti kullanıyorum dökülmelerimi durduruyor saçlarımın hızlı uzamasını sağlıyorum herkese tavsiye ederim