Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır

Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır

Her dakika her saniye bir şeyler yeme isteği duyuyorsanız keyifliyken, sinirliyken, kafanızı bir yere taktığınız bunlardan uzaklaşabilmek için atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız bunun önüne geçme vakti geldi demektir. Artık kontrolü tamamen elinize almanız gerekmektedir. Sürekli yeme isteğinizi bastıramadığınız içinde sürekli kilo alıp duruyorsanız burada sizin işinize yarayacak çok önemli bilgiler olduğunu da belirtmek isterim.

Günlük Hayatta Sevdiğiniz Şeyleri Tüketmeye Devam Edin

blank

Özellikle de yemekten keyif aldığınız yiyecekleri diyet yapıyorum diyerek kendinizden uzaklaştırmayın. Bu durum sizi oldukça mutsuz edecektir. Bunun yerineyse porsiyonları küçük tutup gün içerisinde sevdiğiniz yiyecekleri tüketirseniz hem porsiyonu küçük tuttuğunuzdan fazla kilo almayacaksınız hem de psikolojik olarak da sevdiğiniz yiyecekleri tüketebildiğinizden kendinizi mutlu edip rahatlayacaksınız.

Meyve Sebze Gün İçerisinde Bolca Tüketin

blank
Özellikle de lif ve vitaminden zengin olan meyve ve sebzeleri hayatınızın bir yerinde her zaman tutun. Lifli gıdalar sizlerin sindirim sisteminizin düzenli ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Metabolizmanız hızlandığı zaman da fazla olan kilolarınızdan kolay bir şekilde kurtulabileceksiniz.

Porsiyonlarınızı Küçültün

blank

İstediğiniz yiyebilirsiniz fakat porsiyonlarınızı önemli derecede küçük tutmalısınız ve o küçük porsiyonları da yavaş ve uzun süre çiğneyip tüketmelisiniz ki gözünüz ve beyniniz midenizin tıka basa dolu olduğunu algılasın. Bunu yapmayı başarıp tüm yemeklerinizi küçük porsiyonlar ile yiyebilirseniz sevdiğiniz kalorisi yüksek besinleri de hayatınızdan çıkarmadan devam edebilirsiniz. Sadece tek yapmanız gereken porsiyonlarınızı küçültmek.

Aldığınız Fazla Kalorileri Bol Sıvı Tüketip Sıfırlayın

Sıvı tüketimini yükseltin derken burada demek istediğimiz kola ve gazoz gibi kalorisi yüksek olan fakat besin değeri düşük içeceklerden bahsetmiyoruz. Bu tür gazlı içeceklerin tümünden her daim uzak durmalısınız. Alkol kullanıyorsanız bundan da vazgeçemiyorsanız asla iki kadehi aşmayın.

Düzenli Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Haline Getirmelisiniz

Herkesin yaptığı gibi ağır sporları yapmak zorunda değilsiniz. Yaşınıza uygun ve ilgi duyduğunuz yaparken zevk alacağınız herhangi bir spora zamanınızı ayırın ve bu sporu aksatmadan ilk olarak düzenli bir şekilde yapmaya çalışın.

Suçluluk Duygusundan Kurtulun

blank

Yeme sınırınızı aştıysanız bunu kendinize dert etmek yerine, pişmanlık duymayın ve kontrollü olmaya direnin. Kendinizi suçlu hissederek, duyduğunuz histen kurtulamazsanız ve zaten de olmuyor diyerek ipin unucu bırakırsanız da sadece kendinize zarar vermiş olursunuz. Yapılan araştırmalara göre diyetini bozan bir kişi yediklerinden suçluluk duyduğu için daha çok kilo aldırmaya yönelik yiyecekleri tercih ettiklerini söylemekteler. Suçluluk duygusundan mutlaka kurtulmalısınız.

Yemeyi İsteği Geciktirme

blank

  • Yeme isteğiniz geldiği zaman 2 bardak su içmelisiniz.
  • Daha az miktarlarda yemek hazırlayın.
  • Yemek tariflerinde bir ölçü yağ koymanızı istiyorlarsa siz onu yarım ölçü şeklinde kullanın.
  • Masaya ise yemeği servis tabağı ya da kasesiyle getirmeyin.
  • Servis yaptığınız kaşık ya da kepçe küçük boy olsun.
  • Yemekleri aile bireyleriyle yiyorsanız ilk olarak onların yemeğini koyarak kendinize daha az bırakmayı deneyin.
  • Yemeğe başlamadan ilk önce yavaş bir şekilde elliye kadar sayın.
  • Yemeğinize konsantre olarak keyfini çıkartıp o şekilde yiyin.
  • Yavaş yiyerek, lokmaları küçültüp daha çok çiğneyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.