Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Varis için bitkisel tedavi yöntemleri ile vücudunuzdaki varislerden kolayca kurtulabilirsiniz. Varis kadınların en çok yaşadığı problemlerden birisidir. Özellikle bacak varisleri başta olmak üzere elde, yüzde, burun kenarlarında, yanaklarda ve çene etrafında görülebilirler. Ancak hiç korkmayın. Sizlere anlatacağım bitkisel tedavi yöntemleri varis tedavisi için ünlü bitki bilimciler tarafından tavsiye edilmektedir.

Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Varisler bildiğiniz gibi örümcek ağına benzerler. Damar damar olan ve çirkin bir görüntü ortaya çıkaran varisler bazı bölgelerde mavi çizgi bazı bölgelerde ise kırmızı çizgiler oluşturur. Tıpkı bir ağacın dallarına benzeyen varisler bacak, el, yanak, burun, yüz, çene gibi vücudun her tarafında görülebilir.

 

Varisler genel olarak zayıflamış veya hasar görmüş damarların deri üstünden gözükmesi ile ortaya çıkar. Varisin oluşmasında bir çok faktör vardır. Dilerseniz bu faktörlere bir bakalım.

Varis Neden Olur?

Varisin olma nedeni aslında bir çok etkene bağlıdır. Ancak bunların başında uzun süre ayakta durma, uzun süre oturma, zayıf kan dolaşımı, kan pıhtılaşması obezite, kabızlık, güneş ışınları, doğum kontrol hapı, hormon ilaçları ve giysiler gibi faktörler başta gelir.

Varisler genel olarak zararsız olsa da bazı durumlarda şişlik, zonklama, ağrı, döküntü, kaşıntı ve huzursuz bacak sendromu gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Varisler cildin ve dış görünüşün sağlıksız ve çirkin gözükmesine neden olurlar.

Bir çok kişi varis tedavisi için ameliyat tercihi yaparken bir çok kişide ameliyat yerine varis için bitkisel çözümler uygular. Bugün sizlere bahsedeceğimiz konuda varis tedavisi için bitkisel çözümler olacak.

NOT : Eğer varisler çok ağrılı ve hassas bir durumda ise ilk olarak doktora başvurun.

Varislerden Nasıl Kurtulurum?

Varislerden kurtulmanın bir çok yolu var. Ameliyat, varis kremleri, varis çorabı ve varis için bitkisel çözümler. Varislerden kurtulmak için evde deneyebileceğiniz ve kesin çözümler alacağınız bitkiler aşağıda sıralanmıştır.

 

1- Varis Tedavisi için Zencefil

Zencefil, varisleri tedavi etmek için harika bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda yaralı damarları iyileştirir ve proteini yükseltmeye yardımcı olur. 2001 yılında sağlık bilimleri dergisinde zencefilin varisleri tedavi ettiği onaylanmıştır.

 1. İlk olarak zencefili ince ince parçacıklara kesin.
 2. 2 bardak kaynamış suyun içerisine dilimleri atın.
 3. 10 dakika kısık ateşte pişirin.
 4. Ocaktan alın ve içerisine bal ekleyip, çay şeklinde tüketin.
 5. Zencefil çayını günde 2 veya 3 kere tüketebilirsiniz.

Not: Eğer tansiyon ilaçları kullanıyor ve kanı sulandıran şeyleri tüketmemeniz gerekiyorsa zencefil çayını içmeden önce doktorunuza danışın.

2- Varis Tedavisi için Elma Sirkesi

Elma sirkesi örümcek damarlar için başka bir tedavi yöntemidir. Özellikle şişen varisleri ve ağrılı varisleri acısını azaltır. Kan akışını ve kan dolaşımını arttırır.

 • Günde 2 veya 3 kere ham, filtresiz elma sirkesini bez parçalara dökerek, varis üzerinde 15-20 dakika kalmasını sağlayın.
 • Ayrıca bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Günde 2 defa bu karışımı tüketin. Eğer tadını kötü hissediyorsanız 1 kaşık bal ekleyip tüketin.

3- Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemi (At Kestanesi)

Varis için bitkisel tedavi yöntemi olarak bilinen at kestanesi varisleri azaltmada çok etkilidir. Aynı zamanda varis ağrısını alırken şişlikleri de indirir.

2006 yılında yayınlanan tedavi gelişmeleri dergisinde at kestanesinin hafif ve orta seviyedeki varisleri iyileştirdiği bilinmektedir.

 • Aktarlardan temin edebileceğiniz at kestanesi tohumu jeli ile günde iki kez varis bölgesine mesaj yaparak uygulayın.
 • Alternatif olarak 10 kaşık hamamelis yağı ve 1 yemek kaşığı at kestanesini karıştırarak varisli bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca at kestanesi takviyeli gıdalar tüketebilirsiniz. Ancak bu tüketim için doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Not: Hamile ve emziren annelerin at kestanesi tüketmesi sakıncalı olabilir. Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa bu yöntemi lütfen uygulamayın.

4- Varis Masajı

Varis bölgesinde tıkalı damar sayısı çoktur. Varis masajı bölgedeki damarları açar ve kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda ağrıyı da alır.

Varis masajı yaparken süzme zeytinyağı veya süzme hindistan cevizi yağı kullanmanızı tavsiye ederim. Bu yağlar cilde derinlemesine nüfuz eder.

 1. Varis masajı yapmadan önce kullanacağınız yağı biraz mikrodalgada ısıtın.
 2. Nazik bir şekilde varis olan bölgeye uygulayın.
 3. Günde 3 veya 4 kez 10’ar dakika masaj yapın.

5- Egzersiz Yapın

Varislerin bir çoğu zayıf kan dolaşımından dolayı oluştuğu için varislerden kurtulmanın diğer bir yolu ise egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak bedeni güçlendirir, vücuttaki kan dolaşımını arttırır ve damarların gücünü arttırır.

Aynı zamanda günlük ufak egzersiz hareketleri obezite ile savaşmaya ve varis oluşumu riskini azaltır.

 • 30 dakika boyunca ve haftada en az 5 gün yürüyüş yapın. Bunun dışında 10 dakika oturup, kalkma gibi ayakları çalıştıracak eylemler gerçekleştirin.
 • Günde bir kaç kez baldırları güçlendirmek için ayak uçlarında yükselip tekrar yere basın.
 • Ayrıca günlük rutin olarak koşu, yüzme, merdiven inme ve merdiven çıkma gibi faaliyetleri hayatınıza ekleyin.

6- Ayaklarınızı Yüksekte Tutun

Eğer bacaklarınızda varis varsa kan dolaşımını arttırmak için ayaklarınızı yüksekte tutun. Ayakları yüksekte tutmak bölgedeki kan dolaşımını arttır.

 • Sırt üstü uyurken ayaklarınızın altına bir yastık koyarak ayaklarınızı yükseltebilirsiniz. Bunun dışında gün içerisinde ayaklarınızı 15 dakika boyunca yüksek bir yere dikebilirsiniz.
 • Yüz bölgesinde varisler varsa daha yumuşak yastıklar kullanmaya özen gösterin.
 • Varis el bölgesinde ise ellerinizi her gün 15 dakika kadar ve 4-5 kere yükseklerde dinlendirin. Aynı ayaklarınıza yaptığınız gibi.

Varis için bitkisel tedavi yöntemleri dışında bazı kremlerinde işe yaradığını söyleyenler var. Ancak denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum. Ancak varis için bitkisel tedavi gerçekte de işe yarıyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım