Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Kokusu için Öneriler

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Kokusu için Öneriler

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Kokusu için Öneriler Ayaklar vücutta bulunan en önemli organlardandır. Ayak bakımının sağlığın en büyük göstergelerindendir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan dolayısıyla da hiç hava almayan ayaklar sadece yaz ayında değil kış ayında da bakımlı olması gerekir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Ayağınıza küçük ya da büyük gelen ayakkabılardan uzak durmalısınız.
  • Yanlış seçim olan ayakkabılar nasır ve benzeri oluşumlarla hem canınızı yakar hem de ayaklarınızın bakımsız görünümlerine neden olabilir.
  • Son zamanlarda da çok artan plastik yağmur çizmelerinden uzak durun. Buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayağınızın bütün yapısını bozan da bu çizmeler sağlığınız açısından da çok zararlıdır.
  • Ayak bakımınızda en pratik olan çözümlerden birisi de evde ayak bakımınızdır.
  • Ayaklarınızın ve özellikle de topuk çatlamaları hiç güzel bir görünüm ortaya sermez. Bundan yüzende  ayaklarınızın çatlamaması adına duştan sonra ya da haftanın belli günlerinde ayaklarınıza kremle masaj yaparak hem kurumasını çatlamasını da engeller. Hem de kan dolaşımını hızlandıracağından daha sağlıklı bir şekilde ayaklarınızla yaşama devam edersiniz.
  • Her banyoya girdiğinizde ya da duştan sonra ayaklarınıza özellikle topuk bölgenizde oluşmuş derileri de ponza yardımıyla temizlemeniz sağlıklı ayaklarınız olması için önemli bir adımdır.

Ayak bakımı için eğer düzenli bir şekilde pedikür yaptıran biriyseniz kişinin uzmanına yaptırdığınıza emin olun. Ölü derinizi alırken de canlı deriyi alıp götürmemesi gerekir. Buna dikkat etmelisiniz. Evde yapacağınız pedikürlerde ayağınıza daha kötü duruma getirebilmektedir.

Ayak Kokusu için Öneriler

blank

Özellikle de kışın pamuklar çoraplar ve botların içerisinde duran ayakların korkusu ayak kokusudur. Önleyebilmek için sizlere bir takım önerilerde bulunacağım. İlk olarak tüm gün ayakkabı içerisinde duran ayaklarınızın bazen terlemesi ve nemlenmesi tekrardan ayakkabı içerisinde kendiliğinden kurumasıyla koku oluşumu çok normaldir. Bu durumdan utanılacak bir durumunuz yok. Bunu dikkate alarak çözüm aramanız en doğrusudur. Evden işe ilk geldiğiniz zaman ayaklarınızı limon kolonyasıyla bir süre masaj yapıp rahat bir nefes almasını sağlayın. Ardından da antibakteriyel bir sabun ile 3 ila 5 dakika ayaklarınızı yıkamaya özen gösterin. Ardından da duş jeli ile bir de daha yıkayarak nemlendirici sürmelisiniz. Bu işlemi ise her gün tekrarladığınız zaman ayak kokusunun 1 aya kadar da yok olduğu görebileceksiniz. En önemlisi ise aynı ayakkabıyı en fazla 2 gün üst üstte giymemeye dikkat edin. Ayakkabılarınızı dinlendirmeli ve havalandırmanız çok önemlidir.

Evde Ayak Bakımına Karbonat Tarifi

blank

Ayak bakımlarındaki en pratik olan çözümlerden birisi de evde ayak bakımıdır. Bir kova sıcak su ile içerisinde dökül iki yemek kaşığı karbonat ile ayaklarınızı yıkamanız ya da bu suyun içinde ayaklarınızı bekletmeniz gerekir. Böylelikle ayaklarınız eskisinden daha sağlıklı olacaktır.

Her duş sonrasında lavanta yağıyla masaj yapıp ayaklarınızdaki yorgunluğu atabilirsiniz. Hem dinlenmiş hem de yumuşak ayaklara sahip olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.