Ayak Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Öneriler

Ayak Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Öneriler

Günümüz belkide devamlı ayakta geçiyor ve ayağımıza giydiğimiz ayakkabılar ne kadar sağlıklı belkide bilmiyoruz. Ayaklarımızda oluşan nasırlardan vereceğimiz Ayak nasır tedavisi sayesinde kurtulacak ve nasırsız ayaklara sahip olacaksınız. Sizlere ayak nasırlarından kurtulma şeklini anlatacağız.

Özellikle Ayak nasırları topuk ve ayak parmakları arasında sert deri tabakasından oluşur. Genellikle ayakta bulunan nasırlar gün içerisinde ayakta fazla duran kişilerde, sporcularda, yürüyüş  yapanlarda daha fazla oluşmaktadır. Ayak bakımınıza önem vererek ponza taşı sayesinde nasırlardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde ayağınıza giyeceğiniz ayakkabı ne kadar rahat olursa o kadar daha az nasırlaşma oluşur.

Ponza Taşı ile Ayak Nasırlarından Kurtulma

Ayaktaki nasırlardan kurtulmak için öncelikle yapmamız gereken sıcak bir suda ayaklarınızı 5 veya 10 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Nasırların yumuşaması için bu işlemi yapmalıyız.

Ayaklarımızı suda beklettikten sonra nasırlarımız yumuşayacak ve dökülebilecek kıvama gelecektir. Ardından bir ponza taşı ile nasır bulunan bölge olabildiğinde nasırdan arınana kadar törpülememiz gerekiyor.

Nasır Bandı ile Nasır Tedavisi

Nasır bandı yardımı ile nasırlardan kurtulabilirsiniz. Nasır bantlarını eczane veya ilaç depolarından reçetesiz olarak satın alabilirsiniz. Nasır bandını ayağınızda oluşan nasırın üzerine yapıştırıp, mümkünse 1 gece beklettikten sonra yine bir törpü veya maket bıçağı ile ölü nasır derisini kaldırabilirsiniz.

Ayak Nasırlarına Bakım

Ayağınızdaki nasırlardan kurtulduktan sonra tekrar çıkmamasını istiyorsanız, ayaklarınıza yatmadan önce nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Yorgun, stresli ayaklar için bu nemlendirici krem, güçlü bir etki sunar  ve sert derinin oluşmasına karşı uzun süreli bir koruma sağlar. Jojoba yağı ve Aloe vera, cildi onarır, elastik yapar ve strese karşı dayanıklıdır.

Nasır Çıkmaması için Uygun Ayakkabılar Giyin

Gün boyu ayakta kaldığınız zamanlarda ayağınızın rahat olması için giydiğiniz ayakkabılarını rahat ayakkabılardan seçin. Nasır gün boyu ayakta duranlar, sık sık yürüyenler ve sporcularda daha fazla görülmektedir. Bu nedenle ayağınızın rahatı çok önemlidir. Mümkünse kaliteli ayakkabılar giymeye çalışın.

Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir

Nasır tedavisi için öncelikle nasır oluşum eğilimi olan dokuyu tespit etmeniz gerekir. Çoğunlukla parmakların kenarında ve aralarında meydana gelebilen bu sorun, sürtünme ve baskı nedeniyle ortaya çıkacağından, nasır haline gelmeden önce acı çekmenize sebep olan bir lezyona dönüşecektir. Öncelikle bu safhadayken müdahale edebilir ve nasıra dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Nasıra dönüşmüş lezyonlar ise, uzun süre müdahale edilmemiş deri lezyonlarıdır. Özellikle yanlış ayakkabı kullanıyorsanız veya ayaklarınızda yapısal bir bozukluk söz konusuysa ortaya çıkacaklardır. Ayrıca ayakkabılarınızı çorapsız giyiyorsanız sürtünme artacağından nasır oluşumu da artacaktır.

Evde Nasır tedavisi için unsurlarımız,

 • Ponza Taşı
 • Zeytinyağı
 • Sirke
 • Limon
 • Sarımsak
 • Defne Yağı
 • Terebentin
 • Kekik Yağı

Şeklindedir. Bu unsurların hemen hepsi hem yumuşatıcı etkiye sahiptir hem de antiseptik özellikleri ile ayrışma sonrasında enfeksiyonu engeller.

Banyolarda yumuşayan nasırlı bölgeye ponza taşı ile müdahalede bulunmak etkili bir yöntemdir ve nasırın gelişimini engeller. Tabii bu nasırın yok olması için her zaman yeterli olmaz. Ve bazı habis nasırlara daha ciddi uygulamalar gerekecektir. Nasır tedavisi elbette ilaçlar ve bantlarla da yapılabilir. Ancak buna gerek yoktur. Evde kendiniz geliştireceğiniz doğal ürünlerle de aynı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Nasırlarınıza haftada bir kez sarımsak sürerek 1-2 saat sonra sirkeli su ile oba bilir ve ponza taşı ile deri katmanını ayırabilirsiniz.

Gün aşırı, kekik yağı, zeytin yağı veya defne yağı ile ovmak da nasırlar üzerinde etkili olacaktır. Tabii bu yağları karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Nasır nasıl geçer sorusunun en iyi cevabı beklide hazırlayacağımız sarımsaklı karışımı düzenli tatbik etmek olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

Profesör İbrahim Saraçoğlunun da nasır tedavisi ile ilgili bir kürü bulunmaktadır Bu kür, Kapsamında 2 meyve kullanılmaktadır.

 • Ananas
 • İncir

Her iki meyvenin de nasırlı bölgeye bir bant veya bezle bağlanıp gece boyunca tutulması ve sabahında yıkanması öngörülen yöntemin sonucunda oldukça iyi verim elde edilmektedir.

 • Meyveyi bölün tam olarak nasırın üzerine uygulayın ve sarın.
 • Tüm gece bekleyin

Sabahında tercihen zeytinyağı ile ovduktan sonra ponza taşı ile yıkayın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.