Hint Yağı Nasıl Kullanılır, Saça ve Vücuda Faydaları

Hint Yağı Nasıl Kullanılır, Saça ve Vücuda Faydaları

Kadınların güzellik bakımlarında çeşitli alanlarda kullanılan ve aynı zamanda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan organik yağ, hint yağı bitkisinin tohumlarından çıkarılan bir yağdır. Tohumlarının ezilmesi sonucunda çıkar. İçinde çok miktarda doymamış yağ bulundurduğu için sağlığa faydası oldukça fazladır.

Hindistan ülkesinde en çok kullanılan yağ son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler olmuştur. Antioksidan bulunduran hint yağı içeriğindeki maddeler sayesinde kadınlar tarafından oldukça tercih edilen bir üründür.

Hint yağı İçeriği

Oldukça faydalı olan Hint yağının içerdiği çok sayıda vitamin ve mineraller sayesinde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller arasına;

 • Protein,
 • E vitamini
 • Mineral
 • Tansiyon ve kolesterol düşürülmesini sağlayan doymamış yağ çeşitleri
 • Saç ve cilde iyi gelen doymamış yağ asitleri gibi

Maddeler bulunmaktadır.

Hint Yağı Faydaları

İçerisindeki doymamış yağ oranı ve antioksidan etkisi sayesinde bakım ürünü olarak oldukça geniş bir kullanım alanının olmasının yanı sıra hastalıklarda da alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Kullanıldığı alanlardan bazıları;

 • Saçları besleyerek canlılık ve parlaklık verir, saç kırılmasını önler, beyazlama süresini azaltır
 • Kaş ve kirpikleri besler
 • Cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlar aynı zamanda deri hastalıklarına iyi gelir
 • Ağrı giderici özelliği ile kas ağrılarına iyi gelir gibi

Özellikleri bulunmaktadır.

Bunların dışında pek çok alanda da kullanımı bulunmaktadır. Özellikle saç ve cilt bakımında kullanılır ve cilt tedavisinde ve hastalıklarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Saç Bakımında Hint Yağı Kullanımı

Kadınların özellikle ilgi duyduğu saç bakımında hint yağı kullanımı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Hint yağı saç bakımında özellikle;

 • Saç kıran tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Düzenli kullanımı ile kıvırcık saçların düzleşmesini sağlar.
 • Saçları besleyerek güçlendirir ve kırılmasını önler. Aynı zamanda parlaklık ve nem sağlar.

İçerdiği e vitamini, protein, vitamin ve mineraller ile yağ asitleri sayesinde saçın uzama hızını etkileyen hint yağı, anti bakteriyel özelliği sayesinde de saç hastalıklarına iyi gelmektedir. Uygulayacağınız bazı kürler ile saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hızlı saç uzatma kürü: saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda saçlarınızın nemini arttırır ve kırık azalmasını engeller.

Isıttığınız hint yağını saç diplerinize masaj yaparak gece yatmadan önce uygulayın. Saçlarınızı sarıp bir gece bekletin. Sabah yıkarken iyice arınması için şampuan ile yıkayın. Haftada bir veya iki defa uygulayabilirsiniz.

Cilt Bakımı için Hint Yağı Kullanımı

Cilt üzerinde çıkan sivilceler başta olmak üzere cilt hastalıkları içinde oldukça etkili bir tedavidir.  Ciltte hücre yenilenmesini sağlar bu sayede cilt hastalıkları ve yaraları çabuk iyileşir. Aynı zamanda içerdiği maddeler sayesinde cilt dökülmesini önler.

Sivilceler için kullanım: her cilt tipine uygun olarak kullanılabilen Hint yağı temiz bir cilt üzerine uygulanması önemlidir. Kullanabileceğiniz yöntemlerden biri için;

 • Cildin ilk olarak temizlenmesi için buhar yöntemi kullanın. Bu yöntemde kanayan suyun buharına doğru kafanızı eğin ve bir havlu ile başınızı örtün. Gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır.
 • Hint yağı ile cildinize masaj yaparak yedirin.
 • Daha sonra sıcak suda ıslattığınız havlu ile yüzünüzü temizleyin. Ve tekrar cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Haftada birkaç kez uygulayacağınız bu yöntem ile sağlıklı ve parlak bir cilde ship olabilirsiniz.

Hint yağlı yüz maskesi: içerdiği doymamış yağ asitleri, e vitamini ve antioksidan etkisi sayesinde cildin yenilenmesini sağlayan hint yağı, maske olarak da kullanılabilir. Haftada 2 kez hint yağını cilde maske olarak kullanılabilir.

Aynı zamanda hint yağı içeren sabunlar kullanmanız cilt sivilceleri ve lekeleri için etkili bir yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.