Acı Çehre Çayının Faydaları ve Zararları

Acı Çehre Çayının Faydaları ve Zararları

Acı Çehre Çayının Faydaları ve Zararları. Bu yazı acı çehre çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Acı çehre çayı kullananlar acı cehre faydaları, acı cehre kabızlık, acı cehre zayıflatırmı, acı cehre kullanıcı yorumları , acı çehre tohumunu kimler kullanmamalı, acı çehre tohumu kullanıcı yorumları sorgulamaları yapmaktadır. Acı çehre çayı nasıl yapılır, zayıflatırmı, cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Acı Çehre Nedir?

Akdiken olarak da bilinen acı çehre bitkisi yaprak döken orta boylu bir ağaçtır. İnce dalları ve kırmızımsı kahverengi kabuğu olan bu bitki 1 metre boya kadar büyümektedir. Bitkinin eliptik ve sarı, yeşil renklerdeki uçları pürüzlü kümeler halinde yaprakları vardır. Mayıs ve haziran aylarında beyaz renkte çiçekleri açmaktadır. Eylül ayında ise siyah renkte dut benzeri meyveleri yetişmektedir.

Acı Çehre Çayı Nedir?

Kızılderililer tarafından kutsal kabuk olarak da adlandırılan bu bitkinin ilkbahar ve yaz aylarında ağacından kabukları şerit halinde kesilmektedir. Bu kabuklar kurutulup çay yapılmakta özellikle de kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir?

Acı çehre çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Safra sorunlarını tedavi eder

Acı çehre bitkisi, sindirim ve gastrointestinal fonksiyonları geliştirmektedir. Yine de safra taşı oluşumunun sadece ilk aşamalarında müdahale edebilmektedir. İnsanlar safra kesesi taşı tedavisinde genelde bu tıbbi bitkiyi kullanmaktadır. Acı çehre kabuğundan hazırladığınız çayı günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Bu çay safra salgısını arttırarak taşı dışarıya başarıyla atabilmektedir.

 • Kanseri önler

Yapılan araştırma çalışmalarında bu bitkinin kanser hücrelerini durdurmak için sahip olduğu antioksidanlarla çalıştığı bulunmuştur. Bu özelliği ile acı çehre çayı serbest radikallerle savaşır ve kanser oluşumuna neden olan hücreleri ortadan kaldırır. Özellikle acı çehre bitkisinin kabuğuyla yapılan çaylarda ölümcül sonuçlara neden olan kanserden korunmak mümkün olabilmektedir.

 • Müshil özelliğine sahiptir

Acı çehre çayı sıklıkla müshil etkisi nedeniyle tabiattan gelen basit bir çözüm olarak kullanılmasıyla bilinmektedir. Sahip olduğu laksatif yani müshil özelliği, bağırsakların daha hızlı hareket etmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

 • Karaciğer sağlığına destek olur

Sıklıkla tükettiğimiz önemsiz ve besin değeri olmayan besinlerin ardından tüketeceğiniz acı çehre çayı oldukça akıllıca bir karar olacaktır. Böylece bu çay, özellikle genişlemiş karaciğer durumunun oluşmasını ve diğer karaciğerde oluşabilecek komplikasyonların engellenmesine destek olabilmektedir.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

Eğer herhangi bir uyku probleminiz varsa acı çehre ile hazırlanan bu bitkisel çayı deneyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre acı çehre çayı sinirleri yatıştırmakta ve iyi bir uykunun sağlanması için yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız acı çehre fayda sağlayabilmektedir.

Acı Çehre Çayı Kabızlık

Acı çehre kabızlığa iyi gelir, Acı çehre bitkisi tüm sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bu bitkisel çay kolonu temizlemekte ve parazit sorununu çözmektedir. Kabızlığı tedavi etmek için doğal ve en etkili yöntemlerden biridir. Kabızlık nedeniyle ufak cerrahi müdahale gören hastalarda ya da kabızlık sorunu çeken yaşlı insanlarda genelde bu bitki kullanılmaktadır. Acı çehre çayı bu tür tıbbi durumlar için oldukça iyi bir seçenektir. Bu bitkinin kabuğu aynı zamanda karnı tedavi eder ve bağırsaklarda bir antibiyotik gibi çalışır.

Acı Çehre Çayı Zayıflatırmı?

Kilo vermeye yardımcı olur, Fazla olan kiloları vermek genelde herkesin hayalidir. Acı çehre çayının kullanımı kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Mükemmel vücut ağırlığınızı sağlamak için günlük olarak diyet programınıza acı çehre çayını ekleyebilirsiniz.

Acı Çehre Çayının Cilde Faydaları

Acı çehre çayının cilde faydaları şunları içermektedir:

 • Yaşlanma belirtilerini azaltır

Acı çehre bitkisi, ciltte yaşla birlikte görülmeye başlanan cilt kırışıklıklarından ve lekelerinden kurtulmak için yardımcı olabilmektedir. Böylece daha genç görünen bir cilde kavuşmak için size destek sağlamaktadır.

 • Akne problemini tedavi eder

Ergenlik döneminde ve genç kızlarda akne çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Bunun için de acı çehre bitkisinden yapılan tentürler kullanılmaktadır. Problemli olan cilde acı çehre ekstrelerinden yapılan soğuk çay ile uygulama yapılarak cilt tedavi edilmektedir.

 • Cildi nemlendirir

Çeşitli vücut ürünleri acı çehre bitkisinin nemlendirici özelliğinden yararlanılarak hazırlanmaktadır. Acı çehre bitkisinin kabuğu cilde hidrat (su) sağlanmasına yardımcı olmakta ve taze, güzel bir cilt oluşumunu desteklemektedir.

Acı Çehre Çayının saça Faydaları

Saç problemlerine yardımcı olur,Acı çehre bitkisinin kabuğu vücudu içten temizlemekte ve cildin pul pul dökülmesini, kepeğin oluşmasını, bit gibi cilt problemlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır.

 • Acı çehre bitkisiyle yapılan saç ürünleri birçok saç sorunu için tedavi edici özellik taşımaktadır.
 • Saç dökülmesi problemi varsa kafa derisinin temizlenmesi ve tıkalı saç gözeneklerinin açılması için acı çehre bitkisinin kabuğu takviye destek olarak kullanılabilmektedir.

Acı Çehre Çayı Tarifi

 • Müshil etkili bir acı çehre çayı hazırlamak için iyice kurutulmuş 1 çay kaşığı alıç kabuğunu 3 bardak kaynar su ile 30 dakika boyunca kaynatın.
 • Daha sonra ateşten alın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.
 • Uyumadan önce günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

Müshil Etkili Acı Çehre Tentürü Karışımı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı akdiken (acı çehre) kabuğu tentürü
 • 1 çay kaşığı meyan kökü tentürü
 • ½ çay kaşığı rezene, zencefil ya da nane tentürü

Hazırlanışı:

 • Balı biraz ısıtın ve sıvı hale getirin.
 • Sonrasında tüm malzemeyi birleştirin ve iyice karıştırın.
 • Karışımdan 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

Acı Çehre Çayının Zararları

Uzun süre bu bitkiyi kullanmanın bazı yan etkileri olabilmektedir. Bunlar kas kasılmaları sonucu mide krampı şeklinde gözlemlenebilmektedir.

Ayrıca yine bitkiyi aşırı tüketmek;

 • Bağırsak fonksiyonlarının işlevini yitirmesine
 • Kusmaya
 • İshale
 • Kas zayıflığına
 • Vücut sıvısı ve kan kaybına

yol açabilmektedir. Bu durumda acı çehre bitkisini kullanan bazı kişilerin kolestatik hepatit ve portal hipertansiyon gibi rahatsızlıklarla sorun yaşadığı bildirilmiştir.

 • Yapılan bir çalışmada, uzun süreli acı çehre kullanımının kolorektal büyümeleri (adenomlar) ve kanseri tetiklediği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle 1 haftadan daha fazla bir süre için kullanılmamalıdır.
 • Acı çehre çayını kimler kullanmalı: Eğer divertiküler hastalığı, ciddi hemoroit, fıtık, apandisit, ülseratif kolit ve crohn hastalığından muzdaripseniz bu bitkiyi tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Hamile kadınlarda, emziren annelerde ve çocuklarda tüketimi: Acı çehre bitkisini ve çayını hamile kadınların, emziren annelerin ve çocukların tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Tavsiyeler

 • Herhangi bir bağırsak hareketliliği için acı çehrenin 6-8 saat arayla alınması tavsiye edilen dozu oluşturmaktadır.
 • En doğrusu her zaman önce düşük dozlarla başlamaktır. Çünkü laksatif özellikli bitkilerin sonuçları kişiden kişiye göre değişebilmektedir.
 • Tüm müshil etkili bitkilerde olduğu gibi kesinlikle beraberinde bol su içildiğinden emin olunmalıdır.
 • Acı çehre bitkisi sıvı özler, kapsüller ve tabletler halinde tüketilmektedir. Birçok formu piyasada mevcuttur. Acı tadına rağmen acı çehre bitkisinin kabuklarıyla hazırlanan çay, kabızlık problemini çözmek için kullanılmaktadır. Bu tadı gidermek için çaya şeker veya bal ekleyebilirsiniz.
 • Acı çehre çayı günde ne kadar içilmeli: Acı çehre çayını 3-4 çay kaşığı kurutulmuş bitki kabuklarının tozlarıyla ve kaynar suyla hazırlayabilirsiniz. Bu çayı günde 2 kez tüketebilirsiniz. Tentür halinde tüketmek istiyorsanız etkili dozaj günlük olarak yaklaşık 20-30 damla olarak belirtilmektedir.

Sonuç

Bu yazı acı çehre çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Acı çehre çayı kullananlar acı cehre faydaları, acı cehre kabızlık, acı cehre zayıflatırmı, acı cehre kullanıcı yorumları , acı çehre tohumunu kimler kullanmamalı, acı çehre tohumu kullanıcı yorumları sorgulamaları yapmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.