Macadamia Yağının Faydaları

Macadamia Yağının Faydaları

Macadamia yağının faydaları ve zararları nelerdir, macadamia yağı ne işe yarar, nasıl kyllanıkır? Son yıllarda organik yağlardan yararlanmak herkesin gözdesi oldu. Çeşitli sağlık sorunlarını çözen ve inanılmaz faydalar sunan bu yağlar doğanın bize armağanı. Kilo kontrolü ve cilt problemlerinden karaciğer, böbrek ve mide rahatsızlıklarına ve her türlü sindirim sistemi sorununa yardımcı olan bu yağlar sağlığınız için büyük bir rol üstleniyor.

Bu yağlardan birisi de macadamia fındıklarının preslenmesi yoluyla elde edilen macadamia yağı. Macadamia yağının faydaları ve zararları geçmeden önce bu yağı biraz tanımaya çalışalım.

Macadamia Yağı Nedir?

Macadamia yağı; macadamia adlı fındık çeşidinin preslenmesi ile elde ediliyor. İçeriğinde, A vitamini, demir, karbonhidrat, niasin, protein, folat ve riboflavin bulunuyor. Bu zengin içerik sayesinde bu yağ, beslenme için iyi bir takviye edici gıda olarak kabul ediliyor. Ayrıca bu yağ vücut için iyi bir temizleyici, yenileyici, mikrop savaşçısı ve iltihap giderici bir ürün. Yani bu yağ anfienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özellikler taşıyor.

Macadamia Yağı Ne İşe Yarar?

Macadamia yağı ne işe yarar? Trigliserid çağımızda pek çok kişinin ortak sorunları arasındadır. Hem günlük hayatı olumsuz etkileyen hem de kolesterolü tetikleyen bu madde vücudumuzun yorgun düşmesine ve daha kolay kilo almasına neden oluyor.

Macadamia yağı bir trgliserit savaşçısı. Öte yandan kolesterolü düşürdüğü de biliniyor. Bu yağın içeriğinde kesinlikle kolesterol bulunmuyor. Bu da kalp ve damar sağlığınızı desteklemesini sağlıyor. Ayrıca beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor ve de Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele ediyor. Göz sağlığı ve kemiklerimizin güçlenmesi için de katkıda bulunuyor. Macadamia yağının çölyak belirtilerini azalttığı da biliniyor.

Macadamia Yağı Faydaları Nelerdir?

Macadamia yağının içerisinde bulunan yağ asitleri ve mineraller beyin sağlığını ve sinir sistemini destekliyor. Çağımızın en büyük sorunlarından birisi de beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkları. Bu yüzden bu yağı kullanarak güçlü bir beyin takviyesi almış olursunuz.

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar beyin hücreleri ve sinirlerle doğrudan bağlantılı. Henüz tedavisi olmayan bu hastalıklardan Alzheimer’a arşı macadamia yağının etkili olduğu biliniyor.

 • Macadamia Yağı ve Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığının en büyük düşmanı bilindiği gibi glütendir. Macadamia yağı kesinlikle glüten içermeyen bir takviye. Dikkat etmeniz gereken tek nokta bu yağın kalorisinin biraz daha yüksek olması. Ama az miktarda alınması diğer yağların yol açtığı obezite ve kolesterol gibi sorunlara yol açmıyor. Çölyak hastaları ve diğer rahatsızlıkları olanlar kullanabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda var ama sindirim sistemi için önerilen yağlardan birisi de Macadamia yağı.

 • Macadamia Yağı ve Tansiyon Hastalığı

Tansiyon hastalarının hemen her konuda dikkatli olması ve sağlığına özen göstermesi gerekiyor. Yine diğer bazı hastalıklarla birlikte tansiyon hastası değilseniz ve de başka kronik hastalıklarınız yoksa bu yağı kullanmanızda bir zarar yoktur. Ama başka hastalıklarınız da varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar macadamia yağının soyum içermediği ve potasyum miktarının yüksek olduğunu gösteriyor. Bu da tansiyon, kolesterol ve trigliserid oranı yüksek olan hastalar için öneriliyor. Yani bu hastalar için macadamia yağının sağlıklı bir yağ olduğu biliniyor.

 • Macadamia Yağı ve Kanser Hücreleri

Kanser hücrelerinin yayılması ve kanserin tedavisi ile çalışmalar sürüyor. Ama bilindiği gibi tıp henüz bu konuda kesin bir sonuca ulaşmış değil. Sağlıklı beslenmek kanserler mücadelenin yöntemlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak kadar vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmak için macadamia yağı gibi takviye edici gıdalardan da faydalanabilirsiniz.

Macadamia yağının içeriğindeki maddeler sağlıklı hücrelerin büyümesini ve kanserli hücrelerin gerilemesini sağlıyor. Kesin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmese de bu yağın size sunduklarından faydalanabilir ve vücudunuzun güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 • Sindirim ve Böbrek Hastalıkları

Sindirim sistemi sorunları da bugün herkesin uğraştığı problemler arasındadır. Macadamia yağının sindirim sistemi ve de özellikle böbrek hastalıkları konusunda yardımcı olabilecek bir içeriği var. Bu yağı düzenli olarak tüketenler böbreklerindeki rahatsızlıkların daha iyiye gittiğini fark edebilir. Öte yandan kansızlık ya da anemi de bütün iç organları etkileyen bir sorundur. Macadamia yağının anemiyi önlediği ve bu konuda da iyi bir yardımcı olduğu biliniyor. İç organlarınızın daha iyi çalışması ve kansızlığın önüne geçmek için bu yağdan faydalanabilirsiniz.

Macadamia Yağı Cilde Faydaları

Macadamia yağı cilde faydaları oldukça fazladır bunlar ise;

 • Macadamia yağını güçlü yapan madde içeriğindeki oleik asittir.
 • Bu yağ aynı zamanda skualen de içeriyor.
 • Bu iki madde bir araya gelince hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunuyor.
 • Ayrıca sebum üretimine ve dengelenmesine de yardımcı oluyor.
 • Hücrelerin yenilenmesi ve sebum üretimi cildimizin genç ve diri kalması için çok önemli.
 • Macadamia yağı cildin en büyük destekçilerinden olan E vitamini açısından da zengin.
 • Bütün bunlar bir araya gelince macadamia yağı cilt yaralarının ve sivilcelerinin iyileşmesi, sivilce ve aknelerin çabuk kuruyup izlerinin yok olması, egzama ve buna benzer cilt sorunları konusunda mükemmel bir yardımcı haline geliyor.

Macadamia Yağının Saça Faydaları

Cildimiz için gerekli olan oleik asit, skualen, E vitamini gibi vitamin, mineral ve yağ asitleri saçlarımızın sağlığı için de gerekli besinlerdir. Saçlarımız bunlar eksik kaldığı takdirde zayıf düşer ve dökülmeye daha meyilli olur. Ama macadamia yağı kullanarak saçların onarılması ve yenilenmesini destekleyebilirsiniz. Saçtaki kaşıntı ve döküntü gibi sorunlarla mücadele etmek kaşıntıyı gidermek ve doğal olarak saça güç vermek için macadamia yağı harika bir kaynaktır. Saçınızı hem içerden hem de dışarıdan desteklemek için macadamia yağını farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Macadamia Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Macadamia yağı hem saç diplerine hem de saç tellerine uygulanabilir.
 • Yağdan biraz alarak hafif bir şekilde masaj yaparak saçınıza uygulayabilirsiniz.
 • Bir kaç saat bekletmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra saçınızı ılık us ile yıkayabilirsiniz.
 • Daha güçlü bir etki içinse bu yağı zeytinyağı ve badem yağı ile birlikte de kullanabilirsiniz.
 • Macadamia yağını kullandığınız saç kremine ya da diğer saç bakım ürünlerine de ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca bu yağ boyalı saçlara da ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlaması bakımından önemlidir.
 • Cilde uygulanması da benzer bir şekildedir.
 • Cildinize de bir miktar yağı alarak çeşitli bölgelerine doğrudan da uygulayabilirsiniz.
 • Ama ciltte bekleme süresi uzun tutulmalıdır.
 • Mesela uyumadan önce sürüp sabaha kadar bekleyebilirsiniz. Sabah kalktığınızda cildinizin daha yumuşak olduğunu görebilir ve de yaraların ve lekelerin daha çabuk iyileştiğine tanık olabilirsiniz.

Macadamia Yağı Yemeklerde Kullanılır mı?

Dışarıdan satın aldığınız kek ve bisküvi gibi ürünlerin içeriğinde macadamia yağı bulunuyor olabilir. İçeriğinde bu yağ bulunan besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diğer yağlara göre çok daha sağlıklı bir yağdır. Bizim ülkemizde mutfakta bu yağı kullanma alışkanlığımız yok. Ama glüten içermeyen ve kolesterol üzerinde olumlu etkisi olan bu yağ aslında yemeklerde kullanılabilir. Hatta yemeklik yağların için en sağlıklı olanlardan birisi olarak kabul ediliyor.

Özellikle kızartma yaparken diğer yağlara göre çok daha fazla ısıyı kaldırması nedeniyle tercih ediliyor. Bu yağ en çok Avusturya’da kullanılıyor. Çünkü macadamia fındığının üretim yeri daha çok bu bölge. Avusturyalıların salata ve soslarda kullandığı bu yağ orada çok seviliyor. Balık ve deniz ürünleri yemeklerinde de çok beğeniliyor.

Macadamia Yağı Zararları

Macadamia yağı ve organik yağların pek çoğu vücudumuzun fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması konusunda yardımcı oluyor. Ancak herkesin vücudu farklıdır. Bazı insanların alerjik bir bünyesi olabilir. Eğer böyle bir risk varsa ya da sürekli şikâyet ettiğiniz kronik sorunlarınız varsa macadamia yağı kullanırken dikkatli olmalısınız. Yan etkileri arasında mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler olabilir.

Cildinize sürerken de önce bileğinizde bir deneme yapabilirsiniz. Vücudunuza hangi organik yağın iyi geleceğini belirlemek için dikkatli olup deneme yanılma yöntemini deneyebilirsiniz. Az miktarda kullanıp herhangi bir zararını görmediyseniz sorun olmaz. Ama miktar abartılır ve de sizin herhangi bir rahatsızlığınız ile çakışırsa macadamia yağı da zararlı olabilir. Şu ana kadar kesin olarak belirlenen bir yan etkisi olmasa da dikkatli kullanmakta ve doktora da danışmakta yarar vardır.

Macadamia Yağı Fiyatı

Macadamia yağı farklı markaların sattığı bir ürün. Ama organik yağlar söz konusu ise siz de tamamen güvenilir bir marka seçmek zorundasınız. Sağlığınızı riske atmamak için uygun fiyatlı olduğunu düşünüp sertifikası olmayan ve organik olduğundan emin olmadığınız bir yağ satın almayın. Kolayca temin edilebilen bu önemli yağın fiyatı hem kalitesine hem de miktarına göre değişiyor.

Araştırma yapıp en güvenilir ve kaliteli yerden satın almaya çalışırsanız çok daha iyi olur. Macadamia yağı fiyatı 11,25 tl gibi rakamlara satışa sunulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.