Menengiç Yağının Faydaları

Menengiç Yağının Faydaları

Menengiç yağının faydaları ve zararları nelerdir, menengiç yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? Yabani bitki türlerinden biri olan menengiç Akdeniz Bölgesinin yaygın görülen bitkilerinden biridir. Yabani bitki olması herhangi bir etkene ihtiyaç duymadan kendiliğinden de yetişebildiği anlamına gelmektedir. Ve bu bitkinin üzerinde aynı zamanda küçük toplar halinde meyveleri bulunmaktadır. Bu meyvelerin de menengiç yağı kadar etkili faydalarının da olduğu bilinmektedir.

Menengiç Yağı Nedir?

İlk keşfedilmesi ve kullanılması çok eski dönemlere dayanan menengiç yağı eski dönemlerde şifacılar tarafından da sıklıkla kullanılan bir yağ idi. Günümüzde de menengiç yağının başta alternatif olmak üzere kullanım alanı oldukça yaygındır. Menengiç bitkisinin sadece yağında faydalanılmamakta aynı zamanda bu bitkinin çok farklı sektör ve alanlarda da karşımıza çıkıp her alanda bu bitkiden faydalanılmaktadır.

Bu faydalı menengiç bitkisi başta alternatif tıp kaynağı olmak üzere, kahve sektöründe ve sabun yapımında olmak üzere oldukça yaygın kullanılır. Ve bu kahve ve sabunun da oldukça faydalı olduğunu bilmekteyiz. Menengiç bitkisi yöreden yöreye farklı farklı isimlerle de bilinmektedir. Bu isimlerin başında bıttım, melengiç, çitlembik, yaban fıstığı yer almaktadır.

Menengiç Yağı Nedir? Özellikle menengiç bitkisinden elde edilen sabunu bıttım sabunu olarak da bilmekteyiz. Bu şifalı bitki bizlere yaşadığımız birçok problemde yaralanmadan, hastalık tedavisine kadar yardımcı olmaktadır. Şimdi menengiç yağının faydalarını, kullanım alanlarını inceleyelim.

Menengiç Yağı Ne İşe Yarar?

Tabiat ananın bize verdiği hediyelerden biri olan menengiç bitkisi özellikle de yağı elde edildikten sonra oldukça faydalı bir anahtara dönüşür. İnsan vücuduna olan faydaları menengiç yağını oldukça özel bir yere taşıyor. Menengiç bitkisinin yağı kullanılabildiği gibi, bu bitki herhangi bir işleme gerek duymadan doğada kendiliğinden yetiştiği için bitkinin taneleri de rahatlıkla yenilebilir. Menengiç yağının faydalarına gelecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Menengiç yağı solunum yollarına iyi gelen bir yağ olduğu için göğsün yumuşatılmasını sağlayarak kişinin yaşadığı nefes darlığı problemlerine oldukça iyi gelmektedir.
 • Menengiç yağı kullanımı aynı zamanda öksürük yaşayan kişilerin de hızla iyileşmesini sağlayarak öksürüğün ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarına da menengiç yağı kullanımı oldukça iyi gelmektedir.
 • Menengiç yağı vücuda girdiği andan itibaren vücut içerisinde çok etkili temizleyici bir etki yarattığı için kalbe de iyi gelmekte özellikle kalp yetmezliği riskini oradan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Ayaklarda yaşanan terleme sorunu için de kesin bir çözüm olarak menengiç yağı kullanımı yeterli olacaktır.
 • Eğer cildinizde yara var ise bu durumda da menengiç yağı kullanmanız uygun olacaktır. Çünkü menengiç yağı yaraların hızla kapanması için oldukça fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.

Aynı zamanda menengiç yağı kullanan kişilerde cinsel gücü arttırmaya yönelik güçlü bir etki yaratmaktadır.

Menengiç Yağı Nasıl Kullanılır?

Menengiç bitkisinin tohumlarının preslenmesi ile elde edilen bu menengiç yağı yüksek oranda anti oksidan bir etkiye sahip olması ile tanınır. Bu da bedenimizin yaş aldıkça yaşlanması, kırışıklık oluşması gibi yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması ve geciktirilmesi açısından oldukça güçlü bir etkiye sahip olduğu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda menengiç yağı kullanımı sayesinde hücrelerin kendilerini yenileme hızında da oldukça önemli bir artış sağladığı yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu keşfedilmiştir ve bu alanda da oldukça sık bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikle kadınların regl (adet) döneminde yaşadıkları ağrı ve acıların da dindirilmesinde de menengiç yağının kullanımının yaşanılan ağrıların ve kişinin duyduğu acı hissinin azaltılmasında da büyük bir rolü vardır. Bu regl döneminde ağrı ve acı çeken kişi menengiç yağından karın bölgesine bir kaç damla damlatması ve ağrı yaşanan bölgeyi elleri yardımı ile masaj yaparak ovalaması ile kullanılması sonucunda büyük bir fayda görülür. Bu sayede kişi rahatlama hissi yaşamaktadır. Her regl döneminde kullanılmasının büyük faydası olacaktır.

Kilo alma konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için de menengiç yağı oldukça faydalı olacaktır. Bu durumda ki kişilerin bir su bardağı içme suyuna iki üç damla menengiç yağı damlatması ve bu suyu içmeleri faydaları olacaktır. Bu şekilde kullanımda menengiç yağı doğal bir iştah açıcı etki gösterecektir. Menengiç yağı içerisinde B ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu için vücudunuzda istediğiniz bölgeye bakım kürü amaçlı olarak kullanım için de uygulayabilirsiniz.

Menengiç Yağı Faydaları Nelerdir?

Menengiç bitkisi ve menengiç yağı çok eksi dönemlerden beri birçok alanda kullanılmış olup günümüzde de hala kullanımı oldukça yaygın olarak devam etmektedir.

Genel olarak menengiç yağının faydalarından bahsedecek olursak;

 • Menengiç yağı solunum yolları için oldukça faydalıdır. Solunum yollarında sorun yaşayan kişiler için doğal bir çözüm kaynağı olarak karşımıza menengiç yağı çıkar. Özellikle nefes darlığı ve öksürük problemi yaşayan kişiler için bu yağın kullanımı oldukça etkilidir.
 • Mide problemi ile savaşma konusunda da menengiç yağının oldukça rahatlatıcı bir etki yarattığı bilinmektedir.
 • Vücudu temizlediği bilinen menengiç yağı idrar yollarında oluşan enfeksiyonların da sökülüp atılmasında büyük rol oynar.
 • Böbreklerde kum ve taş sorunu yaşayan kişilerin oldukça şiddetli ağrı çektiği bilinmektedir. Bu durumda da menengiç yağının kullanımı ağrıların ve sancıların hafiflemesinde kişinin rahatlamasında oldukça etkili olmaktadır.
 • Enfeksiyonların yanı sıra vücutta biriken ve atılamayan ödemin vücut dışına atılmasında da menengiç yağı kullanımı oldukça büyük bir önem taşır.
 • Deri üzerinde oluşan egzama ve kepek gibi cilt ve deri problemlerinin de ortadan kaldırılmasında da yine menengiç yağı kullanımı şifa sağlar.
 • Romatizma rahatsızlığı çeken hasta kişilerin çektiği ağrıların azaltılası konusunda da olukça büyük bir rahatlama menengiç yağı kullanımı sayesinde sağlanır.

Kolesterol dengesi için büyük bir öneme sahiptir. Menengiç yağı kullanımı sayesinde kişilerin kolesterolü dengede tutmada yardımcı olur.

Menengiç Yağının Cilde Faydaları

Menengiç yağı içerisinde her alan birçok alanda faydalı bileşenleri sayesinde cilt bakımı konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle egzama ve mantar sorunlarında menengiç yağı kullanılması durumunda bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını büyük ölçüde sağlar.

Çocukluktan ergenlik dönemine geçişte meydana gelen ergenlik sivilcesi olarak da adlandırılan sivilcelerin iyileşip yok olma sürecini de yine menengiç yağının hızlandırdığı da bilinmektedir.

İyileştirici yapısı sayesinde yara almış ya da tahriş olmuş bölgeler üzerinde kullanımında da menengiç yağının hem bölgede ki acısı ve ağrıyı hafifletme hem de yara ve tahrişin iyileşme sürecinin hızlanmasında büyük fayda sağladığı bilinmektedir. Varis problemi yaşayan kişilerin de menengiç yağı kullanımına oldukça uygundur.

Menengiç Yağının Saça Faydaları

Menengiç yağı sadece cilt yüzeyine iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda saçlarımız için de oldukça faydalıdır. Menengiç yağının kullanımı saç derisinde yer alan kabuklanma ve kepek oluşumu gibi sorun için de doğal bir çözüm kaynağı niteliğinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda menengiç yağının kullanımının saç bakımında ve güçlendirilmesinde de oldukça büyük bir faydası vardır. Menengiç yağının bileşiminde yer alan biyo kimyasal maddeler sayesinde saçlarımıza gerekli olan nemin verilmesi sağlanır.

Saçlarımızın gerekli olan nem seviyesine ulaşması sayesinde saçlarımız oldukça canlı ve aynı zamanda güçlü bir yapıya ve görünüme sahip olurlar. Yine saçlarla aynı zamanda kaş ve sakallarda da meydana gelen kabuklanma gibi deri problemlerinde de menengiç yağının bu bölgelerde kullanılması oldukça işe yaramaktadır. Menengiç yağının biyo kimyasal yapısının içerisinde yer aldığı bilinen bol miktarda E vitamini yer aldığı için saç, kaş ve sakallarda oluşacak olan birçok sorunda rahatlıkla kullanımı sağlanabilmekte ve sorunları çözebilmekte. Bu da menengiç yağının cildimiz dışında saç ve sakallarda da oldukça faydalı bir biyolojik yağ olduğunu ve faydalarının ne kadar çok olduğunu ortaya koymaktadır.

Menengiç Yağının Zararları

Doğal bir şifa kaynağı olan menengiç yağını üzerinde yapılan tüm araştırmalar ve incelemeler ortaya menengiç yağını her hangi bir yan etkisinin ya da bir zararının olmadığını ortaya koymuştur. Ancak her bitki yağında olduğu gibi menengiç yağının da kullanılması gereken miktardan fazla kullanmak ya da oldukça sık tüketmek kişi için sakıncalı olabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurularak menengiç yağının da kullanım esnasında dikkatli olmakta fayda vardır.

Menengiç Yağı Fiyatı

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz menengiç yağına ulaşmak geçmiş dönemlerde zor ve pahalı olmuş olsa da günümüzde durum farklıdır. Birçok eczane ve aktarlarda rahatlıkla bulunabilen menengiç yağı fiyat olarak da uygun fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede menengiç yağına ihtiyaç duyan kişiler rahatlıkla bu şifa kaynağına ulaşabilmekte ve gerekli durum için rahatça kullanabilmektedir.

Menengiç Yağı Nasıl Kullanılır

Menengiç yağını cilde ve saça uygulayabileceğiniz yağlardan biridir. Menegiç yağı cilde maske yolu ile uygulayabileceğiniz gibi direk cildinize ve yüzünüze sürebileceğiniz yağlardan biridir. Eğer cildinizde tahriş yada yanmaya neden olmuyorsa bu yağı direk yüze sürüp masaj yolu ile yedirmeniz yeterlidir.

Menegiç yağını saça direk sürüp masaj yaparak yedirebilirsiniz. Banyo öncesi saçlarınıza sürerek pek çok saç sorunundan kurtulmanız mümkün.

Menengiç Yağı Nasıl Yapılır

Menengiç yağı soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Mevsiminde toplanan meyveler pres makinesinde sıkılarak yağ elde edilir.

Menengiç Yağı İçeriği

Vitaminler ve minareller bakımından zengin olan menengiç yağının içerisinde potasyum, çinko, fosfor ve sodyum bulunmaktadır.

Menengiç Yağı Kullananlar

Menengiç yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sizlerde yorum kısmına yazarak diğer kullanıcılara bilgi verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.