Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları

Kenevir yağının faydaları ve zararları nelerdir, kenevir yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? Kenevir yağı, faydaları ve zararları hususunda merak edilen ve araştırılan bir konu olmakla birlikte ilk bakışta direk göze zararlı gelen ama araştırdıkça faydaları azımsanamayacak bir doğal bitki yağıdır. İşte, kenevir yağının faydaları ve zararları…

Kenevir Yağı Nedir?

Kenevir, uyuşturucu yapımında kullanılan bir bitki olarak bilindiği için birçok ülkede yetiştirilmesi yasak olmakla birlikte halk arasında direkt esrar gözüyle bakılan bir bitkidir. Fakat son zamanlarda sağlığa olan faydaları açığa çıktıkça yetiştirilme izni de çıkmıştır. Kenevir Yağı ise bu bitkinin tohumlarından elde edilen, doymuş yağ bakımından düşük içerikli, besin değeri yüksek bir doğal yağdır. Tohumlar soğuk presleme yöntemi ile patlatılarak yağı açığa çıkarılır.

Kenevir yağının faydaları gün geçtikçe daha fazla bilinen, vücudun çeşitli yerlerine farklı faydalar sağlayan, kararında tüketilmesi gereken bu yağ yemeklerin içine katılabilir bir yapıdadır. Bu yağ vücutta bulunan esansiyel yağların yüzde 80 ini içinde barındırır. Bunlar dışında E vitamini, potasyum, magnezyum, omega 3, omega 6, bakır, kalsiyum yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Üstelik D vitamini içeren tek bitki yağıdır. Bu özellikleri onu diğer bitki yağlarından ayırır.

Kenevir Yağı Ne işe Yarar?

Kenevir yağı ne işe yarar? Gıdalarda, sanayide ve alternatif tıpta kullanılan bu yağın işe yararlılığı çeşitli ve fazladır. Kabızlık sorunlarında, immüm güçlendirme konusunda, kanser hücrelerine karşı savaşmada, çeşitli cilt problemlerinde, vücut dengesini sağlamada, beyin sağlığında, iltihaplardan kurtulma için kullanılabilir. Bunlar dışında saç bakımında, kilo verme problemlerinde, kalp hastalıklarında kullanıldığı takdirde iyi sonuçlar elde edecektir. Besin değeri yüksektir, hayvansal yağlar yerine kullanılabilir.

Otizmli bireylerin bazı dönemlerindeki olumsuz etkilerini de azaltır. Hastalığa yakalanmamak için her şeyden önce iyi bir bağışıklık gerekir. Kenevir Yağı da içerdiği vitamin ve proteinlerce zengin olmasından ötürü bağışıklığı güçlendirmeye yarar. Kararında tüketildiği yani abartılmadığı sürece birçok işe yarayabilir.

Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır?

Kenevir yağı nasıl kullanılır? Kenevir Yağı elde edilirken tohumlar çok yüksek olmayan bir sıcaklıkta patlatılarak hazırlanır. Yani bu yağ yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir. Yüksek sıcaklığa sahip bir ortamda bozulur. 71 derecenin üstünde olan bir ortam, yağın doğal yapısını tamamen bozar. Yani kızartma gibi çok sıcak yemeklerin içine ilave edilmesi de oldukça zararlıdır. Daha soğuk yemek servislerine ilave edilerek kullanılması gerekir. Salata ve sos benzeri soğuk mezelere eklenebilir.

Kenevir Yağı Ne Kadar İçilir?

Bir gün içinde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde bu şartlara uyarak dilediğiniz şekilde tüketmenizde sorun yoktur.

Sağlık için: Sağlığınız açısından iyi bir sonuç görmek istiyorsanız uzun süreli ve düzenli olarak kullanmanız gerekir. 2 gün kullanıp bir sonuç beklemek faydasız olacaktır.

Cilt bakımı için: Cilde bakımı sırasında ise teninizin üstüne yumuşak hareketler ile sürerek yedirebilirsiniz.

Saç bakımı için: Saç için etkisini görmek istiyorsanız da kullandığınız şampuanın içine ilave ederek ya da direk saça sürerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kenevir Yağı Faydaları Nelerdir?

Bu doğal, bitkisel kökenli yağın sağlık üzerinde birçok faydası bilinmektedir.

Kenevir yağının faydaları sıralayacak olursak;

 • Kansere karşı sağlam bir bağışlık oluşturmak için düzenli olarak kullanılabilir.
 • Kas kasılmasının çok olduğu durumlarda misal adet ağrılarını kesebilir.
 • Eklem ağrılarını dindirmek için kullanılabilir.
 • Kolesterol üstünde etkisi vardır, kötü kolesterolü azaltır, bu sebeple kalp sağlığı için önem teşkil eder.
 • İçeriği protein ve mineral bakımından zengindir. Ve bu proteinle mineraller vücut için gereklidir.
 • Kilo vermek isteyenler bir tatlı kaşığı keneviri günlük yemeklerine ilave ederlerse zayıflamalarına yarar sağlar.
 • Bağırsakların düzenli olarak çalışmasını ve rahatlamasını sağlayarak konsütüpasyonu (Kabızlık) engeller.
 • Cilde sürüldüğü takdirde kırışıklıkları önler ve canlı, parlak bir görüntüye ulaştırır.
 • Kullandığımız şampuanın içine ekleyerek her duşta saçınıza uygularsanız saç tellerinizi yumuşatıp daha parlak bir görüntüye ulaştırır.
 • İyi bir makyaj çıkarıcıdır. Cildi yıpratmadan temizler. Epilepsi, parkinson gibi nörolojik hastalıkların etkilerini hafifletir. Tamamen ilaç niteliğindedir.

Kenevir Yağı Uykusuzluğa İyi Gelir Mi?

Travma sonrası stres bozukluğu sonucu oluşan uykusuzluk ve diğer semptomlarının doğal tedavisinde kullanılabilir. Gün içinde yemeğin içine konulan yağ, endişe, huzursuzluk, uykusuzluk gibi problemlere yarar sağlar. Sinirlerimize dokunarak sakinleştirici etkide bulunur. Vücutta var olan yorgunluğu ve psikolojik sıkıntıları bir süreliğine bir kenara iterek bünyemize dinginlik kazandırır.

Uykusuzluk çekiyorsanız, yatağa girmeden bir saat kadar önce hafif bir şeyin içine çok az miktarda karıştırıp oral yoldan almanız ve bunu düzenli olarak bir kaç gün tekrar etmeniz durumunda uykunuzu düzene sokabilir.

Kenevir Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kenevir yağının iyi geldiği hastalıklar kısaca şöyledir.

 • Kanser
 • Kolestrol
 • Kabızlık
 • Eklem ağrıları
 • Kalp sağlığını destekler
 • Epilepsi
 • Parkinson
 • Cilt soruları (kırışıklık)

Kenevir Yağının Cilde Faydaları

Kenevir yağı cilde faydaları; Omega 6 ve omega 3′ ün cilde faydaları oldukça fazladır. Ve kenevir yağı da omega 6 bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yani cildinize iyi gelir, akne ve sivilce, döküntü, güneş yanıklarını temizler. Kuru ciltlere nem bakımı sağlar. Ciltte var olan kırışıklıkların artışını engeller. Ayrıca tırnağa uygulandığında onu besler ve daha sağlıklı uzamalarına sebep olur.

Kenevir yağını, diğer hafif doğal yağlar ile karıştırarak egzamalı bölgeye sürdüğünüzde de uzun ve düzenli bir kullanım sonucu olumlu sonuç elde edersiniz. Cildi yenileme özelliğinden ötürü kabuk atan ya da dökülen yerinize sürdüğünüz zaman döküntü ve kaşıntıyı engellediğini, taze bir cilt ortaya çıkardığını görürsünüz.

Aynı zaman da içinde bulunan E vitamini onu doğal bir cilt bakım mucizesi haline getirir. Yani cildin altına girerek onu yumuşatan bu yağı vücut losyonlarınızın ve dudak besleyici kremlerinizin içine ilave ederek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dışarıdan alacağınız vitamin hapları ya da kapsülleri yerine bu yağı da kullanabilirsiniz.

Kenevir Yağının Saça Faydaları

Kenevir yağı saça faydaları; Daha parlak, daha gür ve daha yumuşak saçlar için bire bir olan bu yağı duştayken saçlarınıza sürmeniz, onun saç derisine nüfuz etmesine ve içeriğinde bulunan omega 3 sebebiyle saçınıza fayda sağlamasına sebep olur. Yıpranmış saçları onarmak, kuruluğunu gidermek ve saç kökünü sağlamlaştırmak için bir çay kaşığı kenevir yağı kullanmak yetecektir. Ya şampuanınızın içine ekleyerek ya da direk saçınıza iyice yedirip sonra duş alarak kullanabilirsiniz. Bunu düzenli olarak uyguladığınız taktirde iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kenevir Yağı Zararları

Her doğal yağda olduğu gibi bu yağın da belli başlı yan etkileri vardır. Bu kişinin kullanması gereken miktardan çok daha fazla kullanması ile alakalı bir durum olabilir.

Bunun yanı sıra hassas cilt tipine sahip birinin onu transdermal olarak kullanması sonucu alerjik reaksiyon geliştirmesi de bir ihtimaldir. Kişi kendi alerjik geçmişine bakarak bunu kullanıp kullanmamaya karar vermelidir veya vücudunun küçük bir yerine sürüp tepkileri test etmelidir. Bağırsakları çalıştırıp konsütüpasyonu engelleyen bu yağı kullanırken gereğinden fazla kullanıp aşırıya kaçmak doğru değildir.

İştah kapatıcı özelliği kilo vermeyi sağlar fakat fazlası sağlıksız kilo kaybına yol açabilir.
Hassas bir cilde sahipseniz ya kullanmamanız gerekir ya da kenevir yağını, yasemin yağı gibi hafif doğal yağlar ile karıştırarak kullanmanız gerekir. Eğer bir hastalığınız sonucu kullandığınız ilaçlar var ise bu yağı tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, aksi takdirde bazı ilaçlar ile etkileşime girerek ciddi yan etkiler yaratabilir.

Kenevir Yağı Fiyatı

Eczanelerde, aktarlarda ve internet sitelerinde bulabileceğiniz kenevir yağının fiyatı, firmasına ve içinde bulunan miktara göre değişir. Büyük şişede satılan formları mevcutken küçük olanları da vardır. Her bütçeye uygun olan bu yağı ekonomik durumunuza göre temin etmeniz oldukça basit.

Kenevir Yağı Yasal Mı?

Uyuşturucu kullanımında var olan bir bitki olduğu için illegal olan kenevirin artık ithal edilmesi yasağı ülkemizde kalkmış bulunuyor. Terminal dönemdeki hastaların acılarını hafifletmek için yağın yasal olması bekleniyordu, öyle de oldu. Beyin tümörünün acısız tedavisi için yasal olmasını bekleyen hastalar da vardı. 8 Kasımda toplanan bakanlar kurulu, faydalarını ve ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurarak yasağı kaldırdığı için tasarrufu yasaldır.

Kenevir Yağı Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Piyasada çoğu bitkisel yağ yüzde yüz doğal içeriğine sahip şekilde satılamayabiliyor. Kenevir Yağı olarak aldığınız ürünün bir karışım olma ihtimali de vardır. Bu sebeple aldığınız yağ cildi tahriş edebilir, alerjiye sebep olabilir ve tükettiğiniz zaman beklediğiniz faydasını göstermeyebilir.

Alırken bunları ayırt etmek oldukça zordur. Yağı alacağınız zaman kapağını ya da ağzındaki tıpayı kaldırarak kokusunu algılamanız gerekir. Eğer bitkinin kendi kokusu olan toprak ve fındığımsı kokuyu alıyorsanız bu orijinal olduğunu gösterir. Alacağınız yağdan şüphe duymadan kullanmak istiyorsanız aktarlara nazaran eczaneleri tercih etmeniz gerekir çünkü kenevir yağı ilaç niteliğine sahip bir yağdır ve bu doğrultuda eczaneden almanız daha sağlıklı sonuçlar doğurur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.