Sivilceden Kurtulmanın Yolları

Sivilceden Kurtulmanın Yolları

Sivilceden kurtulmanın yolları adlı yazımızda sizlere doğal ve evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum. Aşağıdaki yöntemler sayesinden cildinizde oluşan sivilce problemlerinden kolayca kurtulabileceksiniz.

Sivilcelerden kurtulma yollarının başında harici yöntemler kullanılabileceği gibi, sivilceler neden olan lipit ve enfeksiyon, hormon anomalisi kaynaklarının kurutulması yöntemi de kullanılabilir. Tabii en kesin çözüm sivilce dahili nedenlerden meydana geliyorsa, bu kaynağın kurutulması daha doğru olacaktır. Yani eğer sorunun dahili nedenlerden oluştuğu sabitse, sivilce tedavisi yerine sivilceye sebep olan faktörün tedavisi en doğru yoldur.

Sivilceden kurtulmanın yolları

Sivilce karakteristik bir cilt hastalığıdır. Kimi insan 100 gram çekirdek yer ve 2 gün sonra cildi sivilce dolarken , kimi insan 1 kilogram çekirdek yese sivilcenin “S”‘si oluşmaz. Bu nedenle sivilceler karakteristik bir hastalıktır. Ancak genel olarak ergenlik çağlarında sivilceler de artış daha fazla gözükür.

Aşağıda sizlere bahsedeceğimiz önlemleri ve yapılması gereken örneklere dikkat ederseniz , kısa süre içerisinde cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilir ve sivilcelerin çıkmasını önleyebilirsiniz.

Günde en az 2 kere yüzünüzü yıkayın

Her gün sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü kesinlikle yıkayın. Bu işi artık rutin bir hale getirin. Sivilcelerden kurtulmak için doğal çözümlerin başında gelir. Yüzünüzü yıkadığınız suyun ılık olmasına özen gösterin. Çünkü ılık su gözenekleri açacaktır. Aynı zamanda sıcak su , soğuk suya göre daha temiz bir duruma gelmektedir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur; Yüzünüzü yıkamadan önce kullandığınız sabunun ve ellerinizin hijyeni tam olmalıdır. Kısacası ilk öne ellerinizi ardından yüzünüzü yıkayın.

Yüz yıkamadan sonra cildinizi nemlendirin

Her yüz yıkamadan sonra cildinizi nemlendirmek gerekir. Nemlendirici kullanmak , yüz yıkamak kadar önemlidir. Cildin her zaman neme ihtiyacı olduğunu unutmayın. Tabi nemlendirmek için cilt tipinizi de bilmeniz gerekmektedir.

Yağlı ciltler için jel bazlı nemlendirici seçmenizde yarar var. Aşırıya kaçmadan jel nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Jel nemlendiriciler yağlı ciltler için idealdir.

Kuru bir cilde sahipseniz , krem bazlı nemlendiricileri seçmenizde yarar var. Krem bazlı nemlendiriciler daha ağır ve daha uzun ömürlü olurlar. Kuru ciltlere krem nemlendiriciler daha iyi gelir.

Haftada bir kere peeling yapın

Haftada bir kere peeling yapın ve cildinizi rahatlatın. Daha önceki yazılarımızda sizlere evde nasıl peeling yapılır ve peeling nedir gibi konuları paylaşmıştık. Dilerseniz bu konu başlıklarından sizlere yararlı olan konuları okuyabilirsiniz. Peeling yapmak cildinizdeki sivilcelerden kurtulmanıza yararı olacaktır.

Gün sonunda makyajınızı temizleyin

Güne başlarken uyguladığınız makyajınızı , yatmadan önce mutlaka ama mutlaka temizleyin. Makyaj ile uyursanız , sivilcelerin daha çok artmasına yardım etmiş olursunuz. Aynı zamanda cildinizdeki gözenekleri tıkamış ve cildinizi havasız bırakmış olursunuz. Bu durum sivilcelerin artmasına neden olur.

Elinizle yüzünüze dokunmamaya çalışın

Gün içerisinde dokunduğunuz yerlerden ellerinize çok miktarda bakteri ve mikrop bulaşır. Bu nedenle kirli ellerinizle cildinize dokunmanız cildinize büyük zarar verir. Özellikle sivilceli bir cilde sahipseniz , sivilcelerin artmasına hatta sivilcelerin kabuklu ve mikrop kapmasına yardımcı olursunuz. Mutlaka ellerinizi hijyenik tutmaya çalışın ve elinizle yüzünüze dokunmayın.

Sivilcilerden Kurtulmak İçin Evde Yapabilecekleriniz

 • Sivilce Kremi Kullanın
  Tıbbi fomülleri olmayan, ancak içerdikleri baharat ve diğer bitkilerin yardımı ile sivilcelerin kurumasına yardım eden kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin kaliteli olanları gerçekten oldukça etkilidir.
 • Cildinizi temiz tutun, siyah noktalardan kurtulun.
  Sivilcelerin bir kısmı ciltteki kirin, gözeneklere yerleşerek enfeksiyona dönüşmesinden meydana gelmektedir. Bu nedenle cilt temizliği en azından enfeksiyon kaynaklı sivilcelerin temizlenmesinde çok etkili bir yöntemdir.
 • Kozmetik ürünlerini deneyebilirsiniz.
  Bazı üreticiler sivilce maskesi, sivilce losyonu gibi ürünler üretmektedir. Sivilce için maske kullanmak zararlı değildir. Kaliteli ve yan etkisi olmayan ürünlerin sivilce tedavisinde efektif olduğu görülmektedir.
 • Diş macunu mucizesi
  Diş macunu içeriğindeki anseptiklerle enfeksiyona karşı savaşırken, asitliği sayesinde lipite karşı etkiye sahiptir. Bu yöntem çoğu vakada ciddi olumlu sonuçlar doğurmaktadır.
 • Aspirin tedavisi
  Sivilcelere karşı aspirin tedavisi, çok etkili bir yöntemdir. Zira aspirin acetylsalicylic asit içerir ki bu madde, hem yağlarla hem de enfeksiyonlarla savaşır ve başarı oranı oldukça fazladır.
 • Limon ve soda
  Asitlik ve inflamasyon etki yüksek olan bu ikilinin karışımı mucizevi bir doğal kür oluşturur, sonuçları hızlı ve etkilidir.

Sivilce için yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Bu noktada tedavi opsiyonlarını değerlendirmeli, cilt sağlığı ve estetik açısından gerekli yöntemleri denemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım