Sivilce izleri için maske tarifleri

Sivilce izleri için maske tarifleri

Sivilce izleri için maske tarifleri ile cildinizdeki sivilce izlerini tedavi edebilir ve doğal bir bakım yapabilirsiniz. Sivilce izlerinden şikayet eden ve sivilce izlerini cildinden yok etmek isteyenler için hazırladığımız yazımız sizlere sivilce izleri konusunda çok yardımcı olacak.

Sivilce izleri için maske tarifleri

Sivilceler kadınlı erkekli hepimizin ortak sorunu. Sadece oluştukları an itibariyle değil; geçtikten sonra bile bıraktıkları izler ile oldukça önemli bir cilt sorunu haline gelmiş durumda. Bu izlerin oluşumundaki en önemli faktör ise; sivilce daha iyileşmeden onu sıkmaya çalışmak veya onlarla oynamaktır.

Sivilce izleri

Bunun sebebi ise vücudumuzdaki iltihabın deri altına sıkışıp orda toparlanmasıdır.  Sivilce izi koyu renkli tenlerde kahverengi veya kahverengiye yakın renklerde oluşurken açık renkli tenlerde ise kırmızımsı yâda mor bir leke halini alır. Hiperpigmentesyon adı verilen bu durumda artan lekeli hücreler cilt üzerinde kalıcı lekeler oluşmasına sebep olmakta.

Sivilce İzlerinden Korunmak

Sivilce izlerinden korunmanın en iyi yolu sivilce oluşumunu engellemek olacaktır. Bunun için yapmamız gerekenler ise hiç de zor değil. Belirttiğimiz üzere sivilceler vücuttaki iltihabın cildin arasına sıkışması yoluyla meydana gelir. Bu demek oluyor ki cilt ve gözenek temizliğine gereken özeni gösterirsek sivilce oluşumunun önüne geçmiş oluruz.  Çünkü cilt gözenekleri tıkandığında sivilceye meyli olan bakteriler o gözeneklerin etrafında birikmeye başlar ve bu da sivilce oluşumuna neden olur. Cilt ve gözenekler ne kadar temiz tutulursa sivilce oluşumu o kadar azalacaktır. Bunun yolu ise cildimize sivilce izleri için maske tarifleri uygulamak olacaktır.

Sivilce izleri tedavisi

Sivilce İzleri İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Oluşan veya oluşmaya yüz tutan sivilce lekeleri için evde uygulanan sivilce izleri için maske tarifleri oldukça pratik ve doğal bir yöntem olacaktır. Ama bu tarifler cilde uygulandığı anda etkisini göstermez. Bu süreçte oldukça sabırlı ve istikrarlı olmak gerekiyor. Kendimize bir cilt bakım planı oluşturup haftada iki yâda üç kez sivilce izleri için maske tariflerini uygulamamız gerekmektedir. Bunlar için savaşırken bir yandan da yeni sivilce oluşumunu önlemek amacı ile cildimizin temizliğine de özen göstermeliyiz. Bu konuda gül suyundan faydalanabiliriz. Aynı zamanda leke oluşumunu önlemek için güneşe çıkmadan önce yoğun faktörlü güneş kremlerinden faydalanabiliriz.

Sivilce İzlerini Önlemenin Yolları

Sivilce oluşumunu önlemek için dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi elimizi yüzümüzden uzak tutmak olacaktır. Ellerimizi ne sıklık ile yıkarsak yıkayalım bir kısım bakteriler elimizin üzerinde kalmaya devam edecektir. Ve elimizi yüzümüze sürdüğümüz zaman cildimizdeki bakterileri arttıracağı için sivilce oluşumu artacaktır. Bir diğer nokta ise sivilcelerin iyileştikten sonra leke bırakmaması için kesinlikle sıkmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü olgunlaşmamış bir sivilceyi sıkmaya çalışmak sivilcenin oluşumuna neden olan iltihabın cildin alt katmanlarına doğru yayılmasına ve yayılan bu iltihabın daha çok sivilce oluşuma sebep olacaktır. Sivilce izlerini önlemenin bir diğer yolu da sivilce için maske tariflerinden faydalanmak olacaktır.

Sivilce İzleri İçin Tarçın Maskesi

Tarçın cildi bakterilerden arındıran ve aynı zamanda sivilcelerden yıpranan cildi yatıştırma ve tedavi etme özelliğine sahip olan bir bitkidir. Aynı zamanda balın da cilt üzerindeki iyileştirici etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu maske tarifi sivilce izleri için maske tarifleri arasında en güçlü özelliği gösteren tariflerden bir tanesidir. Aynı zamanda evde hazırlanabileceği gibi hem doğal bir özellikte hem de oldukça uygun fiyata hazırlanabilecek bir sivilce izleri için maske tarifidir.

Sivilce izleri için tarçın maskesi

Tarçın maskesini hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1,5 çay kaşığı taze limon suyu

Limon oldukça güçlü bir beyazlatıcıdır ve düzenli bir kullanım sonrasında sivilce lekelerinin rengini açar.  Aynı zamanda bir c vitamini kaynağı olduğu için cilde c vitamini takviyesi yapacağından cildi besler ve toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Yukarda belirttiğimiz malzemeler bir kaba alınır ve yoğunca bir kıvama gelene kadar karıştırılır. Bu yoğun kıvam oluşmazsa karışımın içerisine biraz daha tarçın eklenerek yoğun bir kıvam alması sağlanabilir.  Daha sonra bu hazırlanan karışım göz kenarlarına ve dudak çevresine temas etmeyecek şekilde ince bir tabaka şeklinde sürülür. Maskenin etkisini görebilmek için en az 15 dakika yüzümüzde bekletilmesi gerekir. Bu sivilce izleri için maske tarifi sivilce lekeleri geçene kadar haftada iki kez uygulanabilir.

Tarçın Maskesi Uygulamada Nelere Dikkat Edilmeli

Sivilce izleri için maske tarifleri arasında bulunan tarçın maskesi uygulanırken itina gösterilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin kuru ve hassas bir cilt yapısına sahipsek limon suyu yavaş yavaş arttırılmalıdır. İlk maskemize 1 yâda ½ oranında çay kaşığı limon suyu, ikinci maskemizde ise bu miktarı 1 veya 1,5 çay kaşığına çıkartmak uygun olacaktır. Bunun sebebi ise limonun hassas ve kuru ciltler üzerindeki tahriş edebilir etkisidir. Sivilce izleri için maske tariflerinin cildimiz üzerindeki tahriş edici etkisini test edebilmek için yüzümüze sürmeden önce elimizin bir kenarına sürerek deneyebiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.