Lazerle Sivilce Tedavisi

Lazerle Sivilce Tedavisi

İyileştirilmiş olan akne ve sivilce sorunalrından sonra, aknenin ve sivilcenin oluşmuş olduğu yuvaların, ufak çöküklükler şeklinde deri üzerinde kalmasına akne (sivilce) izi adı verilir.

Akne ve Sivilce İzleri Bir Sağlık Sorunu Mudur?
blank

Akne ve sivilce bir deri problemi olarak bilinir. Fakat iyileşmiş ve tedavi edilen bu sorunlar daha sonra oluşan izler bir sağlık sorunu olarak görülmüyor. Estetik kaygılar yaratan olumsuz bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

İzler Nasıl Tedavi Edilmektedir?
blank

Bu izleriniz, çeşitli lazer sistemleriyle tedavi edilmektedir. Bu sistemler ise,

  • Q-Switched Nd:YAG Lazerler
  • Fraksiyonel CO2 Lazerler

Bu sistemlerle beraber izler üstünde küçültme, hafifletme ve yok etme gibi işlemler yapılarak estetik olmayan izleri kaybederler.

Tedavide Hangi Lazer Sisteminin Kullanılacağına Nasıl Karar Verilir?

Bu durumda doktorun, hastadaki izlere bakması ile hangi sistemin daha etkili olacağını belirlemesiyle şekillenen bir durum söz konusudur. Bunlara ek olarak yapılan işlemlerdeyse izlerin derinliği, hastanın ten rengi ve izlerin tipi daha çok önemlidir. Bu konuda en doğru bilgiyi alabilmeniz için doktorunuza muayene olmanız gerekir.

Tedavi Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Yani lazer ışınlarıyla iz tedavileri, çok az da olsa biraz acı ve yanma hissi olabilmektedir. Buna dayanamayan kişilere eğer acı eşiği düşük ise o hastalara lokal anestezi kremleri uygulanmaktadır. İşleme başlamadan 15 dakika önce bu basit uygulamayı yani lokal anestezi kremi sürme işlemini kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Seans Sayısı

Bu işlemlerde seans sayısı akne skarlarının ve sivilce izlerinin derinliğine bağlı olarak yapılmaktadır. Fakat tek seans çoğu defa yeterli olmaz.

Seans Süresi

blank

Uygulama süreleri skar sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı uygulama süresi 10 dakika olabilir ya da 30 dakika da olabilmektedir.

Seanslardan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cildi her zaman yıkıcı etkilere karşı korumanız oldukça çok önemlidir. Tüm lazer işlemlerinden sonra dikkat edilmesi gereken konular aynen bu işlemler içinde geçerlidir.

İyileşme Süreci

İlk olarak işlemden sonra ilk iyileşme dönemi yaşanmaktadır. Daha sonrasında ise iyileşme olarak izlerin iyileşmesi doktor tarafından gözlemlenir.

Bu ilk dönemlerde seansın geçici yan etkileri kızarıklık, düşük bir ihtimal de olsa kabuklanmaya benzer etkiler görülür fakat 1 hafta içeriinde geçer. Son iyileşme dönemlerinde ise tedavi sonuç vermektedir ve izlerin bazıları tamamen yok edilir bazıları ise hafif bir şekilde estetik görüntüyü bozmayan bir hal almaktadır.

Lazer İle İz Tedavisi Kalıcı Çözüm Sağlamakta Mıdır?

İz tedavisi kalıcı bir çözüm olarak görülür. Skar ve yuvacıklar için yapılmış olan ve başarılı olan lazer işlemlerinin yapıldığı noktalarda bir daha travmatik bir sorun yaşanmazsa izler kendi kendine tekrarlamaz. Eğer çeşitli nedenler ile yeniden sivilce ve akne sorunları yaşanırsa bu sorunlardan sonra iz oluşumu daha yüksektir. Aksi durumlarda böyle bir ihtimal bulunmaz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.