Cildi Güzelleştiren Diyet

Cildi Güzelleştiren Diyet

Cildi Güzelleştiren Diyet Cildinizin sağlıklı görünmesi için artık tüm dünyada ve Türkiye’de cilt diyeti adı verilen program uygulanmaktadır. Cildin sağlıklı ve pırıl pırıl görünümü için cilt diyeti ile sağlıklı beslenerek, bakım ve egzersiz ile beraber elde edilmektedir. İlk önce cilt tipinizin belirlenip nasıl bir cilt diyeti yapılacağı belirlenmesi gerekmektedir.

Yağlı Ciltler

Yağlı cilde sahip olanlar, şeker ve karbonhidratlardan, patates kızartmaların ve kızartmalardan, kuru yemişlerden uzak durulmalıdır. Havuç, yeşil çay, kan şekerleri üzerinde olumlu etkisi olacak kepekli tahıllar yenmelidir. Kahverengi makarna, bol tahıllı un gibi yiyecekler tüketilmelidir.

A vitaminden turunçgiller, kayısı, havuç, ıspanak gibi zengin olan vitaminle alınmalıdır. Somon, ton balığı, uskumru gibi su balıkları da yenebilmektedir.

Yağlı cildiniz de sorun yaşıyor iseniz yağ düzeyine kontrol altına almak için yağsız cilt ürünleri kullanmalısınız. Cildinizi her gün köpük veya temizleme jelleri ile sabah akşam yıkamalısınız. Fondöten yerine herhangi renkli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler

Kuru cilde sahip olanlar ise nem kazanmaları için salatalık, kereviz, ceviz, kuru kayısı gibi besinler yemelidirler. Cildi kuru olan kişiler temizleme jeli kesinlikle kullanmamalı. Bu cildinizi daha çok kurutacaktır. Temizleme sütleri veya losyonu tercih edebilirler.

Aşırı sıcak olan ortamlarından ve güneş ışığında durmamalıdır. Spot ışık atlında ya da bilgisayar başındayken bile güneş koruyucu kullanabilirler.

Eğer kuru cilde sahipseniz gün içerlerinden serum, akşam saatlerinde de onarıcı kremler kullanabilirsiniz. Beş dakika yüzünüze buhar banyosu yaparak daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Nemli iken nemlendirici sürebilir veya seramid olan kremleri kullanabilirsiniz.

Akneli Ciltler

Genellikle akneler aktif olduklarında fast food, baharat, yağlı gıdalar, kahve ve çikolata gibi besinlerden uzak durulmalıdır. A vitamini ve özellikte beta karotenden zengin içerikli gıdalar ile diyete başlanmalıdır. Havu, meyveler, bal kabağı gibi besinler tüketilmelidir.

Yağlı ciltler ve akneli olanlar bol su içmelidirler. Akne soru yaşayan kişiler stresten uzak durmalıdırlar. Stres yaptığınız zaman hormonlar akne, sedef gibi mevcut cilt hastalıkları alevlendirmeye yeterlidir. Zamanla geçmezse eğer akneleriniz daha da kötüye gidebilir. Yürüyüş meditasyon gibi hareketler yapmak iyi gelecektir.

Yağlı cildiniz varsa eğer rutin cilt bakımlarınızı ihmal etmemekte fayda var. Ayrıca cilde nazik şekiller de uygulamanız en doğrusudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.