Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur?

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur? Son zamanlarda maillerimize ziyaretçilerimiz tarafından sorular geliyor. En çok sorulan sorulardan bir tanesi de cilt alt tonu nedir? ve cilt alt tonu nasıl bulunur? oldu. Bizde sizler için cilt alt tonunun ne olduğunu ve nasıl bulunduğunu göstermek için harika bir makale oluşturduk.

İlk olarak sizlere cilt alt tonunun ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu konuyu da ayrı bir başlık altında sizlere açıklamak istiyorum.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt alt tonu , makyaj sırasında cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı hatta daha güzel gözükmesi için cildinizin makyajsız tonuna denir. Eğer cildinizin alt tonunu bilirseniz , yaptığınız makyaj , giydiğiniz kıyafet , saç renginizi daha iyi seçebilir ve kendinizi çevrenize daha güzel gösterebilirsiniz.

Bu nedenle cilt alt tonunuzu bilmeniz kendinize daha uygun renkleri seçmenize aynı zamanda da hangi renkleri seçmemenize yardımcı olacaktır.

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonunuzu bulabilmek için bir kaç yöntem uygulanır. Bu yöntemler arasında damar testi ile cilt alt tonu bulma , altın ile cilt alt tonu bulma , kağıt ile cilt alt tonu bulma yöntemleri bunlardan bir kaçıdır. Peki cilt alt tonu nasıl bulunur? dediğimizde veya bu yöntemler ile cilt alt tonumu nasıl bulabilirim diye soracak olursanız , açıklayalım.

Damar Testi ile Cilt Alt Tonu Bulma

Bir fener veya ışıklandırması iyi bir ortamda bileklerinizi ışığın geldiği noktaya doğru çevirin. Gözlemlemeniz sonucunda damar renginiz yeşil tonlarına yakın ise warm alt tonu , eğer damarlarınız mavi renge yakın tonlarda ise cool alt tonu , eğer damar renginiz bu iki tona da yakın değil ve farklı bir tonsa yada damar rengi hakkında bir yorum yapamıyorsanız yüksek ihtimalle nötr alt tonuna sahipsiniz. Işık testinin net ve gerçek sonuçlarını güneş ışığında daha net alırsınız.

Altın veya Gümüş Testi ile Cilt Alt Tonu Bulma

Altın veya gümüş yardımı ile cilt alt tonunuzu bulabilirsiniz. Bunun için yine ışıklı bir ortamda parmağınıza bir altın yüzük takın. Cildiniz sağlıklı ve parlak gözüküyorsa warm , eğer gümüş taktığınızda daha sağlıklı ve canlı gözüküyorsa cool , sonrasında ise bir elinize gümüş diğer elinize ise altın yüzüğü takın. Eğer hala sağlıklı veya canlı bir görünüm alamıyorsanız , nötr alt tonuna sahipsiniz demektir.

Beyaz Kağıt Testi ile Cilt Alt Tonu Bulma

Beyaz kağıt ile cilt alt tonunuzu bulmak için öncelikle soğuk bir su ile cildinizi yıkayın. Soğuk su cilt altındaki damarların netleşmesini ve cilt tonunuzu daha netleştirir. Ayna karşısında iken beyaz bir kağıdı yüzünüze yaklaştırın. Cildiniz beyaz kağıdın yanında sarımsı veya kırmızımsı gözüküyorsa cilt alt tonunuz warm , yüzünüz pembemsi görünüyorsa cool alt tonuna sahipsiniz. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra hala bir sonuç belirleyemiyorsanız ve bu renklere uygun bir renk yoksa cilt tonunuz nötrdür.

Bu yöntemler ile cilt alt tonunuzu belirleyemediyseniz nötr alt tonuna sahipsinizdir. Nötr alt ton iki ton aralarında bir tondur.

Cilt Alt Tonu Ne İşe Yarar?

Cilt alt tonunuzu bilmek gerçekten önemlidir. Aksi halde yapacağınız makyaj içerisinde kullandığınız renkler cildiniz ile uyumsuz , bunun sonucunda da kendinizi sağlıksız , soluk gösterirsiniz. Bazen yolda yürürken kızların yaptığı makyajlar sonucunda sanki hasta , grip ve solgun gözükürler. İşte bunların nedenleri cilt alt tonunu bilmeden yapılan makyaj hatalarıdır.

Cilt alt tonunuzu bilmek aynı zamanda sizlere giyim konusunda da yardımcı olur. Örneğin cilt alt tonunuza göre giyeceğiniz giysilerin renklerini belirleyebilirsiniz. Sizlere cilt alt tonu hakkında anlatabileceklerim bu kadar. Umarım sizler için yararlı bir makale olmuştur.

Cilt Alt Tonu Çeşitleri

Cilt alt sonu sizin esmer , sarışın veya kumral olmanız ile alakalı değildir. Cilt alt tonu çeşitleri üçe ayrılır. Warm ( sıcak alt ton ), cool ( soğuk alt ton ), nötr alt tonudur. Kısacası esmer birisi warm yada cool alt tonuna sahip olabilir. Bu nedenle cilt alt tonunuzu belirleyebilmeniz için bir kaç yöntem kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.