Kahvenin Cilde Faydaları ve Güzellik Sırları

Kahvenin Cilde Faydaları ve Güzellik Sırları

Kahvenin Cilde Faydaları ve Güzellik Sırları Kahvenin cilde faydaları; Milyonlarca insanın sabah uyanmasına yardımcı olan, eş dost ile hoş bir sohbet yapmak için pişirilen, kendine özgü o has kokusu ile baştan çıkaran kahvenin cilde faydalarını duyunca şaşıracaksınız.

Kahvenin Cilde Faydaları ve Güzellik Sırları

1981 yılında Seul Ulusal Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre kahve, ciltteki kızarıklık, iltihaplanma gibi cilt problemlerinin giderileceğini hatta 1978 yılında Tennessee Üniversitesi’nin başka bir çalışması ile cilt bakımı konusunda etkinliği arttırdığını duymuş muydunuz?

Kahve ile yapılan cilt bakımı ve kahvenin cilde faydaları hakkında hangi kahveyi kullanmam gerekli diye bir soru sorabilirsiniz. Bunun için Türk kahvesi (Turkish coffee) yada normal kahve (normal cofee) kullanabilirsiniz. Bundan önce Youtube üzerinde bulduğun ve kahvenin cilde faydaları ve güzellik sırları 

Bir çok haberde kahvenin zararlı olduğunu okumuşsunuzdur. Ancak bu durum kahvenin çok fazla tüketilmesi durumunda olabilecek bir durumdur. Eğer kahveyi belirli dozda kullanırsanız zararı değil, faydasını görebilirsiniz.

Kahveyi tüketmenin haricinde sağlık ve güzellik anlamında da kullanabilirsiniz. Bunun için kahve maskesi uygulayabilir ve cilt bakımı yapabilirsiniz. Bunun için sizlere daha önce yazdığımız türk kahvesi maskesi adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Kahvenin Cilde Faydaları

Kahvenin cilde faydaları çok fazladır. Ancak bilinen ve özellikle cilt sorunları için kullanılan kahvenin cilde faydalarını sizlere vermek istiyorum. Böylece bilinçli bir tüketici ve bilinçli bir cilt bakımı yapmış olacaksınız.

Kahve ile Göz Şişkinliğini Azaltma

Kahve cilde uygulandığında, cilt altındaki kan damarlarını daraltır ve şişlik gibi problemlerin inmesine yardımcı olur. Göz altı şişkinliğini alan aslında kafeindir. Normalde göz altı şişkinliği kremlerinin bir çoğunun içinde kafein vardır. Siz direk olarak kahveyi göz altlarına sürerek bu şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

 

Bunun için normal kahveyi toz yapıp göz altlarına sürebilir veya Türk kahvesinin telvesini uygulayabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi

Cildinizin daha sıkı ve genç görünmesini istiyorsanız bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Eğer maske uygulamasından sonra cildinizde kızarıklık, tahriş veya herhangi bir tepkime olursa maskeyi uygulamaya devam etmeyin. Genellikle hassas ciltlere kahve ağır gelebiliyor.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kahve
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tüm malzemeleri uygun bir kapta karıştırın. Bu karışımı cildinize sürün ve en az 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi yıkayın.

Gözaltı Morlukları İçin Kahve Maskesi

Eğer Türk kahvesi tüketen birisiyseniz ve gözaltı morluğu probleminiz varsa bu kahve maskesi ile gözaltı morluklarına çare bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Türk kahvesi
 • Cezve
 • Su

Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz Türk kahvesini yapıyoruz. Kahveyi bir güzel içtikten sonra kalan telvesini göz altlarına özellikle morluk olan bölgelere sürüyoruz. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizliyoruz. Düzenli olarak uygulandığında gözaltı morlukları kolayca geçiyor.

Selülitler için Kahve Maskesi

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden Sao Paulo Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre kahve içerisindeki kafein, selülitleri azalttığı yönde araştırma sonuçlarını görmüşler. Hatta bu araştırma üzerine bir çok selülit kremi içerisine kafein koyarak denemeler yapmışlar ve çok olumlu gelişmeleri gözleriyle görmüşler.

Bu araştırma üzerinde 100 kişiye test yapmışlar.  Normal kahveyi az miktar su ile çamur kıvamına getirip, selülitli olan bölgelere sürmüşler. 100 kişiden 70’inde başarılı sonuçlar alınmış ve %17 civarında selülitlerde kaybolma görülmüş.

Kahve Cildi Aydınlatır

Kahve çekirdeği ile cildinizi aydınlatabilirsiniz. Hemde bu yöntem her cilt tipleri için geçerlidir. Kahve telvesini veya normal kahveyi su ile karıştırarak cildinize sürmeniz durumunda zamanla cildinizin aydınlanacağını görebilirsiniz.

 

Hızlı Saç Büyüten Kahve Maskesi

Kahve içerisinde bulunan kafein saçları uyararak, saçların daha hızlı büyümesi sağlar. Bir çok saç spreyinin içerisinde kafein formülü vardır.

Malzemeler:

 • Kahve
 • Su

Nasıl Yapılır?

İşlenmemiş normal kahveyi su ile karıştırın ve çamur kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Düzenli uygulamadan sonra hem saçlarınızda büyüme hemde saçlarda parlama göreceksiniz.

Fazla Kahve İçmenin Cilde Zararları

Kahvenin faydaları olduğu kadar fazla tüketildiğinde zararları da görülüyor. Kahveyi çok fazla tüketenler genel olarak kalp ve strese bağlı bir çok probleme neden olabiliyor.

Kahvenin zararları deyince akla tanin geliyor. Tanin, insan vücudundaki hücreleri bloklayarak, vücuda giren gıdaların işlenmesini engelliyor. Aynı zamanda vücuttaki su miktarını azaltarak, cildin kurumasını ve sağlıksız bir hale gelmesine neden oluyor.

Kahvenin zararları bununla da bitmiyor. Karaciğer lekeleri yapan kahve, çok fazla tüketenlerde karaciğerde toksin birikmesine bununla beraberde karaciğer lekelerine neden oluyor.

Tıpta dehidrasyon denilen aşırı tuvalete çıkma hissi kahve tüketenlerde görülüyor. Vücuttan bu kadar çok sıvı atılması iyi değil. Bununla beraber kırışıklık, cilt kuruluğu, erken yaşlanma gibi sorunları meydana getirir.

YORUMLAR

 1. blank recep demir dedi ki:

  kahve tortusunun bambaşka bir özelliğini keşfettim.
  bunu değerlendirmeyi düşünüyorum.
  belki ilerde açıklarım.