Her Cilt Tipine Uygun Maske

Her Cilt Tipine Uygun Maske

Genellikle ev yapımı yüz maskelerini evinizde bulabileceğiniz doğal ürünler ile hazırlanabilmektedir. Bu maskeler ile cildin daha yumuşak, kolay temizlenmesi ve pürüzsüz görünmesi için kullanılmamaktadır. Pahalı kozmetikler veya profesyonel cilt bakım uygulamalarındaki gibi bütçe ayırmanız gerekmiyor. Kolay yüz maskeleriyle yağlı cildinizde bulunan fazla yağı alabilir, kuru olan cildinizi nemlendirir ve sivilce, kırışıklık oluşmalarının önüne geçebilirsiniz.

Kuru Cilt Tipi

blank

Kuru ciltlerde hazırlanacak yüz maskeler cildi ölü hücrelerden kurtarırken kızarıklık olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Kuru ciltlere sahip olan kişiler ilk maskemiz avokado ile hazırlanmaktadır. 1 yemek kaşığı soyulmuş avokadoyu, yarım çorba kaşığı bal ve 2-3 tane toz haline gelinceye kadar ezilmiş badem ile iyice karıştırın. Yüzünüze eşit bir şekilde sürdükten sonra 20 ila 25 dakika bekletmelisiniz. Bu maskeyi yüzünüzün pH değerini dengelemek için elma sirkeli durulamaya suyu ile çıkartabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi

blank

Siyah nokta ve sivilce oluşumu olan yatkın yağlı cilde sahip kişilerde evde kolay bir şekilde hazırlayacağınız maskeler fazla yağı almaya yönelik şekilde olmalıdır. Maskenin içerisindeki malzemeler hem C vitamini bakımından zengin hem de ciltteki fazla yağı alan limon, greyfurt veya portakaldan yararlanmanız mümkün. Bu meyvelerden birini taze olarak sıkın ve 2 çorba kaşığı suyu 2 yumurta akı ile iyice karıştırın. Cildinizi yıkadıktan sonra 10 ila 15 dakika bekletin ve ılık su ile yüzünüzü durulayın. Aynı etkiyi 5 ila 6 tane ezilmiş çilekle hazırladığınız zaman kolay yüz maskesini elde edebilirsiniz.

Normal Cilt Tipi

blank

Normal cilt tipleri için evde hazırlanan maskeler ile cilt gözeneklerinin temizlenmesini ve cildin daha pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlarsınız. Maskeyi hazırlamanız için malzemeler 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı elma suyu ve 1 adet yumurta akı yeterli olacaktır. Tüm malzemeleri bir kap içinde iyice karıştırın ve yüzünüze eşit olacak şekilde sürüp 10 dakika bekletmelisiniz. Maskeyi temizleyebilmek için soğuk suyu tercih edin. Elma suyuyla yüzünüzde bulunan ölü hücreleri temizlerken yumurta akı gözeneklerinizi sıkılaştırıp, zeytinyağı da cildinizi nemlendirir.

Karma Cilt Tipi

Kuru ve yağlı bölgelerden oluşmuş olan karma cilt tipi için yaygın şekilde kullanılan maskeler yağlı olan bölgelerinizdeki yağı alırken kuru bölgelerinizi daha fazla kurutmayacak şekilde olmalıdır. Bu cilt tipinde kullanacağınız yüz maskesini 3 – 4 çorba kaşığı toz haline getirilmiş olan yulaf ezmesi ve 1 çorba kaşığı zeytinyağıyla hazırlayabilirsiniz. İkisini karıştırıp daha sonra yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ve ılık suyla yıkamayı unutmayın.

Yaşlanmanın Etkilerine Karşı

Küçük kırışıkları azaltabilmek ve cildinizi kırışıklıklara karşı daha dayanıklı hale getirmeniz için yine kolay maskeleri kullanın. Bunun için hazırlayacağınız en kolay maske muz maskesidir. Bir muzu püre kıvamına gelinceye kadar ezin. Göz kenarları ve ağız kenarları oluşan kırışıklıklara sürüp daha sonra 15-20 dakika bekletmelisiniz. Maskeyi ılık su ile temizleyin ve maskeyi çıkarttıktan sonra gözeneklerinizin kapanması için soğuk su ile yüzünüzü tekrar yıkayın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.