Estetik Diş Uygulaması Bonding Nedir?

Estetik Diş Uygulaması Bonding Nedir?

Estetik Diş Uygulaması Bonding Nedir? Estetik güzellik, günümüzde en önemli konuların başında geliyor ve dişlerimiz de bu konudaki bir numaralı ilgi kaynağıdır. Dişlerinizdeki ufak tefek şekil problemleri, diş aralarının açıklığı veya bazı çarpraşıklıklar, insanları huzursuz edebiliyor ve kendine güvenini azaltıyor.

Gülüş Estetiği Diş Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding uygulamaları, diş hekimliğinde kompozit dolgu materyalleri ile estetik amaçla yapılan tedavilerin genel ismidir. Dişlerinizde hasara neden olmadan, kompozit  dolgu materyalleriyle şikayet edilen dişe şekil vererek uygulanır. Dişlerin arasındaki açıklıklar,renk değişiklikleri,bazı çapraşık bögeler ve minik şekil problemleri için uygulanan bonding yönteminde, dişler kesilmez ve tam tersine ilave malzeme uygulanır.

Diş hekimi bu uygulamalar sırasında, ağzınızın içinde özenle çalışır ve tıpkı bir heykeltıraş gibi bütün ayrıntılara odaklanır. Adeta ağız içinde protez yapar gibi yandaki ve karşısındaki dişlere uyumlu bir şekil elde eder. Dişlerinizde ufak tefek problemler varsa rahatlıkla bonding uygulamasını tercih edebilirsiniz. Eğer sorun daha büyükse ve bonding uygulaması ile altından kalkılamayacak gibiyse, o zaman devreye lamine ve porselen kaplamalar girer.

Bonding uygulamalarında dişe herhangi bir zarar gelmez, diş kesilmez ve ekleme yapılarak onarılır. Bu büyük bir avantajdır. Özellikle dişleri aralık olan insanlar için, yarım saat gibi bir süre içinde dişler arasındaki açıklık kapatılabilir. Dişlerin kısa olması, görünümünüzü etkiler ve yaşınızın büyük görünmesine neden olur. Ancak bonding yöntemiyle, dişlerinizi uzattırabilir ve daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz.

En çok tercih edilen bonding uygulamaları, diş rengini değiştirmek, şekil bozukluğunu gidermek, diş büyütmek ve dişlerindeki kusurları gizlemek amacıyla gerçekleştirilir. Bonding yönteminde, dişlere yapıştırılan malzeme, dişin yapısına en uygun renkte seçilir. Dişlerinizdeki küçük boşluklar cilalanır ve gerekli malzemeler kullanılarak doldurmak işlemi başlar. Ayrıca diş bu şekilde daha dayanıklı bir hale gelir ve lekelenmelere karşı ekstra bir savunma hattı oluşur.

Bonding uygulaması son derece kolaydır. Yarım saat gibi bir sürede tamamlanır ve genellikle anestezi gerekmez. Çünkü herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Uygulama sonrasında ise, şeker, buz ve çok sert besinleri ısırarak tüketmemelisiniz. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığınız varsa, bundan kurtulmalısınız. Bonding sonrası diş temizliğinize, tıpkı önceden olduğu gibi özen göstermelisiniz.

Bonding uygulamasının ömrü, kişinin diş bakım rutini ve dikkati göz önüne alındığında 5 ile 10 yıl arasındadır. Uygulamada kullanılan kompazit dolgu materyalleri diş rengine en yakın olanından seçilir ve ileri tekniklerle üretilmektedir. Bu sebeple tıpkı kendi dişleriniz gibi zamanlar rengi değişebilir veya lekelenebilir. Eğer bonding ile eklenen malzemenin yüzeyinde herhangi bir zedelenme veya pürüz oluştuysa, doktorunuz bunları kolaylıkla ortadan kaldırabilir. Kendi dişinizmiş gibi cilalatabilir ve temizletebilirsiniz.

Bonding uygulamasından sonra da, ağız gargarası vb. yöntemlerle ağız bakımınıza dikkat etmelisiniz ve çay, kahve gibi lekelenmeyi hızlandıracak besinler tükettikten sonra, ağzınızı çalkalamalısınız. Bonding uygulamaları, güvenli ve pratiktir. Ayrıca kendi dişleriniz zarar görmeden veya kesilmeden görünümünü güzelleştirmesi en büyük avantajıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.