Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır? Ağız ve diş sağlığı konusunda beklide en üzerine düşülen konulardan bir tanesi de ağız kokusudurArkadaşlarınızın veya sevgilinizin, belki eşinizin veya herhangi birinin yanına yaklaştığınızda ağız kokunuzdan rahatsız mı oluyorlar? Yada ağzınızın koktuğunu söylüyor? İşte biz ağız kokusu nasıl anlaşılır? , ağız kokusundan kurtulmanın yolları ile ağız kokusunun nedenleri gibi konuları sizlerle paylaşmak istedik.

Ağız kokusu, ağzınızdaki diş çürüklerinden, yediğiniz yemeklerden veya herhangi bir kronik sorundan dolayı oluşabilir. Bu nedenle ağız kokunuzu nasıl anlayacağınız hakkında bilgi paylaşalım.

 Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır?

  • Ağız kokunuzun olup olmadığını anlamız için bileğinize tükürün ve kurumasını bekleyin. Ardından kuruyan tükürüğü koklayın eğer ağır bir koku varsa ağzınız o kadar kokuyor demektir. Bilekte koku daha çok kalıcıdır.
  • Bir çay kaşığı veya yemek kaşığını aşağıdaki resimde olduğu şekilde dilinizin üzerini kazıyın. Kazıma işlemini iki üç kere çekmeniz yeterli olacaktır. Kazı sonrasında çıkan tortularda koku varsa ağzınız kokuyor demektir.
  • Elinizi çukurlaştırıp, ağzınızdan hohlayarak elinizin içine nefes verin ve ardından elinizi koklayın eğer burnunuza koku geliyor ağız kokusu problemi var demektir.

Eğer yakınınızda olan kişiler siz konuştukça geri adım atıyor ve sizi ağız kokusu konusunda uyarıyorsa, yukarıda paylaştığımız resim ve yazılardaki talimatları uyguladığınızda ağzınızda koku olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusuna aynı zamanda Halitozis denmektedir. Ağzınızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür içerikli ürünlerden meydana gelen kokudan dolayı kokma kaynaklanır. Kısacası bakımsız olan ağız ve diş sağlığı nedenlerinden kaynaklanabilir. Bunların dışında ağız kokuları, bademcik iltahapları, diş çürükleri, ağızda yara oluşan hastalar, tükürük bezi hastaları, şeker hastaları, hepatit hastaları, vitamin eksikliği olanlarda, menapoza giren kadınlarda ağız kokusu teşhisi daha fazla olmaktadır.

Ağız kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları ilk önce ağız kokusunun neden kaynaklandığını bulmanız gerekmektedir. Çürük dişlerden ise dişlerin bakımı yapılmalı, eğer başka nedenlerden dolayı ise hekimlere teşhisi koydurmanız gerekmektedir. Ancak genel olarak ağız kokusu yediğiniz yiyecekler ve diş sağlığı ile daha çok alakalıdır.

Ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız, ağız hijyeninize çok dikkat etmelisiniz. Ağız hijyeninize dikkat ettiğiniz sürece ciddi anlamda düzelmeler yaşarsınız. Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamalı ve ağız kokusu giderici solisyonlar veya gargara kullanmanızda fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.