Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Bayanları en çok ilgilendiren konulardan bir tanesi de cilt bakımıdır. Bir çok bayan cilde zarar verebilecek olan bakımları uygulamaktadır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan bakımlar daha sonradan ciltte istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir.

İlk dikkat etmeniz gereken konulardan birisi ise cilt tipinizi iyi tanımalısınız. Buna uygun olarak da ürünleri seçecek ve maske kullanımlarınız da cildinize uygun olmalıdır. Maskeleri yüzünüze uygulamadan önce antibakteriyel sabunlar ile yüzünüz önce yıkanmalı ve temizlenmelidir. Maskeyi kullanmadan önce cildin ufak bir yerinde deneme yapılmalıdır. Bazı etkenler cilt alerjisine neden olabilmektedir. Hassas bir cildiniz varsa mutlaka bir uzman ile görüşmenizde fayda vardır.

Vücutta veya suratta çıkan sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Cildinizi iyi ve güzel tutmak istiyorsanız tüm gün suratınız da duran makyajı gece  yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz.

Cildinize uygulayacağınız maskeler, yüze iki günde bir kullanılmalıdır. Eğer vücuda uygun olarak yapılan işlemler bulunmaktaysa haftada bir kez uygulamalısınız.Peeling işleminden önce cildinizde makyaj varsa iyice temizlenmelidir. Cildiniz iyice kuruduktan sonra gözeneklerin içerilerinde kir ve tıkanıklık olmasını önlemelisiniz. Peeling işlemini yaparken göz ve çevresini korumaya özen göstermelisiniz. Suratınız sivilce veya yara varsa peeling uygulamasını yapmamalısınız. Yara ve sivilcelerin enfeksiyon kapmamasını önlersiniz.

Temizleme aşamalarında öncelikle kaliteli olan bir cilt temizleyici ve arkasından cildinize uygun olan tonik kullanmalısınız. Temizlemeden sonra cilt gözeneklerinin kısa sürelerde buhar banyosu ile açılması gerekmektedir. 2-3 dakika boyunca sıcak suya yüzünüzü tutmanız yeterli olacaktır.

Temizleme işlemlerinden sonra günlük cilt bakım sırası gelmektedir. Cildimize uygun olan ürünler uygulanır. Siyah noktaları olanlar veya sivilcesi olanlar için kullanılan ilaç veya merhemler kullanılmalıdır.

Cildinizi UV ışınlarından korumalısınız. Aksi takdir güneş ışınları cildi kurutur ve lekelenmelere sebebiyet vermektedir. İlkbahar ve yaz aylarında cilt tipinize uygun olan güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.Kirli hava ortamları gözeneklerinizin kapanmasına yol açtığından sigara içilen ortamlarda bulunmamalısınız.Taze sebze ve meyveler cildinizin parlaklığını arttıracaktır. Cildinizin sağlığını yerinde tutacak daha genç ve güzel görüneceksiniz. Günlük olarak en az 3 defa taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.