Güneş Yanığı için Ne Yapılmalı?

Güneş Yanığı için Ne Yapılmalı?

Güneş yanığı için evde yapılabilecek bir çok doğal çözüm var. Güneş yanığı acısını bildiğimden dolayı lafı çok uzatmadan hemen güneş yanığı için çözüm yöntemlerine geçmek ve acınızı hafifletmek istiyorum.

Güneş Yanığı için Doğal Yatıştırıcılar

Güneş yanığı için doğal yatıştırıcıları anlatmadan önce açıklamam gereken son önemli bir şey var. Eğer üçüncü derece yanık olduysanız mutlaka doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız. Aksi halde durum daha da feci olabilir.

Güneş Yanığı için Patates Ezmesi

Eğer vücudunuzdaki güneç yanığı kırmızı deri olarak bir görünümde ise patates ezmesi yaparak güneş yanığı acısına son verebilirsiniz. Patates, cilt tahrişini yatıştırır ve yanıkları iyileştirir. Hatta patates eski çağlarda ağrı kesici olarakta kullanılmıştır.

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Güneş yanığına patates iki şekilde kullanılabilir. Dilerseniz patatesin suyunu çıkartıp, suyunu sürersiniz. Dilerseniz de patatesi dilimleyerek direk güneş yanığı üzerine sürersiniz.

 • İlk olarak patatesin kabuklarını soyun ve buz gibi suda yıkayın.
 • Yıkama işleminden sonra patatesleri dilimleyin. Bu dilimleri direk olarak vücudunuza uygulayın.
 • Dilerseniz patates rendesi yaparak bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Patates Rendesi

Güneş Yanığı için Soğuk Süt

Eğer dolabınızda soğuk süt varsa hızlı, düşük maliyetli ve yanık tedavisinde kullanabilecek en iyi malzemeye sahipsiniz demektir. Süt içerisinde bulunan protein, cildinizi korumak ve iyileştirmek için bir protein tabakası oluşturacak ve sıcaklığı yatıştıracaktır.

Malzemeler:

 • 1 şişe süt
 • Temiz ve yumuşak bir havlu

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Uygulama çok basit. Temiz havluyu serin veya süt içerisine komple batırın. Ardından vücudunuza kompress olarak uygulayın. Yani vücudunuz üzerinde çok bastırmadan hafifçe serin. Güneş yanığını tedavi etmek ve güneş yanığı acısını almak bu kadar basit.

Güneş Yanığı için Süt ve Bez

Güneş Yanığı için Mısır Nişastası

Mısır nişastası kullanmak güneş yanığını yatıştırmak için harika bir yoldur. Hemen hemen her evde bulunan mısır nişastası kullanarak güneş yanığını hem tedavi hemde acı etkisini kesebilirsiniz. O an mısır nişastası bulamazsanız kabartma tozu da kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Uygun bir kase içerisine mısır nişastası veya kabartma tozunu koyup, üstüne azar azar soğuk su dökerek, macun kıvamına getirelim. Elde ettiğimiz macun kıvamını yanıkların üzerine sürelim ve acı geçtikten sonra yine soğuk su ile temizleyelim.

Mısır Nişastası

Su Tüketmeyi Unutmayın

Güneş her ne kadar dış cildimizi yaksa da içimizi de kurutur. Bu nedenle vücutta büyük miktarda sıvı kaybı olur. Bunun dışında soğuk su şişesi ile de hafif hafif yanık yerin üzerine tutarak serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Nane Çayı ile Güneş Yanığı Tedavisi

Nane doğal bir ferahlatıcıdır. Hem güneş yanığını ferahlatır hemde güneş yanığını tedavi eder. Nane içerisinde bulunan tanik asit ve teobromin maddesi ağrıyı azaltır ve zarar görmüş deriyi onarır.

Malzemeler:

 • 1 litre kaynar su
 • 10-15 nane yaprağı
 • Pamuk veya bez

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Çay demler gibi naneyi demleyin ve ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra buz kalıplarına boşaltıp, donmasını sağlayın. Donmuş olan nane çayını isterseniz direk olarak isterseniz de bez içerisinde cildinize sürün.

Bunun dışında nane suyunu buz kalıbı içerisinde değilde bir şişeye doldurup, soğuta da bilirsiniz. Bez veya pamuğu bu suyun içerisine batırıp, güneş yanığı olan yere uygulayabilirsiniz.

Nane Yaprakları

Güneş Yanığı için Yoğurt

Yüz yıllardır gelenek haline gelmiş ve güneş yanığı için yoğurt tam manasıyla nokta atışıdır. Cildinizdeki güneş yanığı, kızarıklık halinde ise yanık olan yerlere ellerinizle bol bol yoğurt sürün. Bu şekilde hem yanık olan yer ferahlayacak hemde ağrıyı alacaktır.

Güneş Yanığı için Yoğurt

Güneş Yanığı için Salatalık

Salatalık anında cildi rahatlatan bir bitkidir. Hem serinliği ile hemde içerdiği antioksidan ve analjezik özellikleri ile yanık ağrısını azaltır, iyileştirir. Güneş yanığına salatalık ile müdahale edildiğinde kızarıklık, şişlik ve ağrıyı alacağından emin olabilirsiniz.

Salatalık

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Salatalığı dilerseniz püre olarak dilerseniz de dilimlenmiş olarak güneş yanığı üzerine sürebilirsiniz. Kısa süre içerisinde acıyı alıp, iyileşme sürecine geçilecektir.

Güneş Yanığı için Yapılması Gerekenler

 • Birinci ve ikinci derece güneş yanıkları için en iyi şey soğuk sudur. Dilerseniz soğuk su altında duş alabilir veya temiz ve pamuklu bir bez ile bölgeye kompres uygulayabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra cildinizi kurulamamakta fayda var.
 • Güneş yanığı olduğunuza göre başınıza da güneş geçmiş demektir. Bu nedenle limonlu buz gibi bir su veya soğuk, tuzlu ayran içmekte fayda var.
 • Bazı durumlarda bir ağrı kesici içmek, gece daha rahat yatmanızı sağlayabilir.
 • Vücudunuzdaki güneş yanıkları tamamen iyileşmeden önce güneşe çıkmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.
 • Güneş yanığından dolayı vücudunuzda su kabarcıkları oluştuysa mutlaka bir hekime gitmeli ve uygun tedavi şekli uygulanmalıdır. Ayrıca içi su dolu kabarcıklar kesinlikle patlatılmamalıdır.
 • Yanık olan teninize kesinlikle hava üflemeyin. Bu durumu daha da vahim yapabilir.

Sizlere güneş yanığı için bir çok tarif ve ipucu verdik. Umarım bu tarifler sizin için yararlı olur. Bunun dışında ilginizi çekecek güneş yağı markaları adlı konumuzu incelemenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.