Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm… Artık yaz ayları geldiğine göre terlemeler çok daha fazla olmaya başlayacak. Özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlara girdiğinizde terleme çok daha vahim durumlara gelebiliyor. Bu nedenle sizlere Ter kokusuna karşı bitkisel çözümler vermek istiyoruz.

Neden Terleriz?

Vücudumuzun terlemesi genel olarak kapalı olan bölgelerde olur.

Terleme, vücudumuzun ısı ve sıcaklık dengesini oluşturmak amacıyla kurulu olan bir savunma mekanizmasıdır.

Peki ter kokusu neden olur?

Ter kokusunun olmasının nedeni terleyen bölgede fazla bakteri birikmesinden dolayı daha ağır kokulara neden olur. Bu bakterilerin temizlenmesi durumunda koku minimuma inerken bazı kişilerde ise yok olur.

Ter kokusuna bir türlü çözüm bulamıyorum diyorsanız ve ter kokusunu önlemek istiyorum diyorsanız mutlaka Ter kokusu için bitkisel tarifler kullanmalı ve uygulamalısınız.

Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Ter kokusu için bir çok deodorant ve parfüm kullanabilirsiniz. Ancak bu gibi ter kokusuna çözüm yöntemleri zamanla koltuk altı kararması ve koltuk altı kızarıklığı durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Bu nedenle sizlere ter kokusuna karşı bitkisel çözümler sunmak istiyoruz.

Bitkisel çözümler hem doğal hemde cildinize hiç bir zarar vermeyeceği için ter kokusunu giderecek ürünler arasında popüler durumda. Eğer sizde ter kokusunu önlemek ve bu işlemi bitkisel yollardan halletmek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz doğal ter kokusuna çözüm olacak tarifleri uygulayabilirsiniz.

Ter Kokusuna Karşı Bitkisel Tarifler

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm : Eğer terleyen bölge koltuk altınız ise aşağıdaki malzemeleri aktardan satın alıp, koltuk altınıza uygulayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde koltuk altı terlemeniz kesilecektir.

 • E vitamini kapsülü ( 1 adet )
 • Aloevera yağı ( 1 çay kaşığı )
 • Lavanta yağı ( 1 tatlı kaşığı )
 • Kakao yağı ( 1 tatlı kaşığı )
 • Karbonat ( 1 paket )
 • Mısır nişastası ( 1 yemek kaşığı )

Koltuk altı terleme önlemi için detaylı bilgi almak içinKoltuk Altı Terleme Önleyici Çözümlermakalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hazırlanışı : Yukarıda yazılı tüm malzemeleri aktardan satın alın ve bir kap içerisine katarak , karıştırmaya başlayın. Hazırladığınız karışımı buzdolabına koyun ve 24 saat buzdolabında bekletin. Bekleme süresi sona erdiğinde banyoya girin ve banyo sonrasında koltuk altı bölgenize uygulayın. Bitkisel ter kokusuna çözüm önerisini haftada 3 gün uygulayarak terlemeye son verebilirsiniz.

Güvercin Ağacı

Terin kötü kokmasına neden olan bakterilerin ciltte yüksek pH seviyelerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Güvercin ağacı gibi bazı bitkiler de cildin pH seviyesi düşebilmektedir. Cildi sürüldüğü vakit güvercin ağacı özü cildi kurutarak bakterilerin hayatta kalmasına engel olmaktadır. Bakterilerden kurtulduğun zaman ter kokusunu da önlemiş olacaksınız. Güvercin ağacı özü veya yağı sürdükten sonra koltuk altlarının kurumasını bekledikten sonra kendi deodorantınızı da sürebilirsiniz.

Organik Sirke

Güvercin ağacı ile aynı etkiyi göstermektedir. Cildi kurutur ve bakteriler için elverişsiz bir ortam sağlar. Ter kokusunu da önlemeye yardımcı olmaktadır. Sirkeyi bir pamuk yardımı ile koltuk altına sürün. Bir deodorant gibi sprey şişeye doldurup da vücudunuzda sıkabilirsiniz. Bu şekilde terleme bölgeleri de gün boyu kuru kalmasını sağlayacaktır.

Fakat sirke sürüp hemen evden çıktığınız da ter kokusu yerine bu kez sirke kokusuyla çevreyi rahatsız etmenize neden olabilirsiniz. Bundan dolayı sirkeyi sürdükten sonra 15 ila 20 dakika kadar beklemenizi öneririz. Bu süre zarfındaysa sirkenin kokusu uçacaktır. Elma, üzüm gibi daha hafif kokulu organik sirkeleri de tercih edebilirsiniz.

Cildinize uygulayacağınız organik sirke olmasına özen göstermelisiniz. Cildiniz hassas ise sirkeyi biraz su ile karıştırıp 5 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu da diğer öneriler gibi cildi koku yapan bakterilerden uzak tutmaktadır. Sirke için fazla hassas ciltlerde, sirke yerine de limon suyu kullanılabilmektedir. Yarım limonun suyunu sıkıp daha sonra pamuk yardımı ile koltuk altına sürebilirsiniz. Fakat asitli yapısı nedeni ile limonun cildinizi yaktığını ya da tahriş edeceğini düşünüyor iseniz limon suyunu da biraz suyla inceltebilirsiniz.

Çok fazla terleyen kişiler için limon suyuyla karbonat karışımını deneyebilirler. Karbonat hem teri emer hem de kötü koku üreten bakterilere karşı etkili olacaktır. Limon suyuyla karbonatı bir macun haline getirip koltuk altlarınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra koltuk altlarını durulayabilir ve ya duş alabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal bir antiseptiktir. Antibakteriyel özelliğiyle ön plana çıkar. Bundan dolayı cildinizdeki bakterileri ortadan kaldırabilmek için başvurabileceğiniz bitkisel yağlardan biri olarak bilinmektedir. Hoş kokusu da ferahlık vermektedir. Fakat güçlü bir yağ olduğundan cilde direk sürülmesi tavsiye edilmemektedir. 2 damla çay ağacı yağını 2 çorba kaşığı su ile karıştırabilirsiniz.

Ada Çayı Yağı

Ter konusu açıldığı zaman iki önemli etkisi ile ada çayı ön plana çıkmaktadır. İlki ada çayı ter bezlerini yavaşlatır. İkincisi ise antibakteriyel özelliğiyle bir bitkidir. Hem daha az terlersiniz hem de bakteri oluşumunun önüne geçmektedir.

Ter Kokusunu Gidermek için Önerilerimiz

 • Ter kokusunu gidermek için gece yatmadan önce koltuk altınıza limon sürün. Sabah kalktığınız terleme olmadığını göreceksiniz.
 • Aktardan satın alacağınız geven çayı aşırı terlemesi olan kişilere iyi gelmektedir.
 • Eğer geniş ve içerisine girebileceğiniz bir küvetiniz varsa küveti doldurup içerisine 5 su bardağı domates suyu boşaltın ve küvette 30 dakika bekleyin. Ter kokunuz kısa sürede çözülecektir.
 • Adaçayı ter kokusunu önleyen bir bitkisel içecektir. Kullanabilirseniz günde 2 defa içmenizde fayda var.
 • Erik hoşafı veya sadece erik yemek ter kokusunu azaltan meyvelerdendir. 2 günde bir yediğinizde ter kokusuna çözüm olacaktır.
YORUMLAR

 1. blank Edü dedi ki:

  Arkadaşlar incir yiyebilirsiniz bende işe yaradı.