Advantan Krem

Advantan Krem

Advantan krem egzama başta olmak üzeri deri yüzeyinde oluşan sorunların yok olmasında kullanılan bir kremdir.  Kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken advantan krem sivilcei egzama, kaşıntılı egzama, sivilce, iltihaplı sivilce başta pek çok cilt sorununda kullanılmaktadır. Advantan krem kortizonlu krem olduğundan dikkatli kullanılması gereken bir kremdir. Sizlere bu yazımızda etkili olduğu kadar ciddi yan etkilerinde olan advantan krem nediradvantan krem ne işe yararadvantan krem hakkında bütün sorular ve yan etkilerin bahsederek yardımcı olmaya çalışacağım.

Advantan Krem Nedir

Advantan krem yada losyon deri yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Advantan krem vücudun her yerinde kullanılabilen bir kremdir. Reçete ile eczanelerde satılan advantan krem 30 gramlık kutularda reçete edilmektedir. Her 1 gram advantan krem, 1 mg metilprednisolon aseponat (0,1%) içermektedir.

Advantan krem yüksek su ve düşük yağ özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı kaşıntılı egzama, akınlı egzama sorunları için çok etkili bir kremdir. İçeriğinde kortizon bulunan bu krem asla size bildirilen süreden fazla kullanılmamalıdır.

Kesinlik 1 aydan küçük çocuklarda kullanılmaması gereken advantan krem 1 aylık ile 23 aylık bebeklerde doktorunuzun bilgisi olmadan kullanılmaz. Çocuklarda ve bebeklerde doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir.

Advantan Krem Ne İşe Yarar

Advantan krem cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça fazla olan advantan krem neye yarar, advantan krem nerelerde kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • İltihaplı ve alerjik deri sorunlarında
 • Kızarıklık ve tahriş
 • Deri kalınlaşması ve deride tabaka oluşması
 • Ödem ve kaşıntı
 • Mayasıl
 • Güneş yanıkları
 • Kaşıntılı kronik egzama
 • Sulu egzama

Advantan krem birinci kullanım alanı egzama ve egzamaya bağlı sorunlardır.  Asla advantan krem açık yaraya, yanık yada direk olarak sivilcenin üzerine sürülmemelidir.

Advantan Krem Nasıl Kullanılır

Advantan krem kesinlikle doktorunuzun size bildirdiği şekilde ve dozda kullanılması gereken bir kremdir. Advantan krem size bildirildiği şekilde ve dozda kullanılması gerekmektedir. Advantan krem kortizonlu kremler sınıfında olduğundan size belirtilen süreden fazla kullanılmamalıdır. Krem yetişkinlerde 12 hafta, çocuklarda ise en fazla 4 hafta kadar kullanılır. Advantan krem kullanıl şekli ise;

 • Kremin sürüleceği bölge temizlenir
 • Krem ince tabaka halinde sürülür ve masaj yaparak ovalanır
 • Krem sürüldükten sonra asla üstü sarılmaz yada örtülmez
 • Günde 1 defa kullanılması gerekmektedir.
 • Çocuklar ve bebeklerde kullanım şekli aynıdır.

Advantan Krem Yan Etkileri

Advantan krem ciddi yan etkileri olan bir kremdir.  Yan etkileri genelde kremin içeriğinde olan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülür. Yan etkiler görüldüğünde kesinlikle kremi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz. Advantan krem yan etkileri ise;

 • Uygulandığı bölgede yanma ve kaşıntı
 • Uygulanan bölgede kuruluk, kızarıklık, kıl kökü iltihabı,
 • Döküntü, karıncalanma
 • Selülit, ödem, tahriş, deri enfeksiyonaları
 • Deride çatlaklar, deride incelme
 • Advantan krem sivilce oluşumuna neden olur
 • Deride renk değişimi

Yukarı görülen yan etkiler ciddi yan etkilerdir.

Advantan Krem Hamilelikte Kullanımı

Advantan krem kortizonlu bir krem olduğundan kesinlikle hamile olanların kullanması sakıncalı olan bir kremdir. Hamile iseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız bu kremi kesinlikle kullanmamalısınız.

Advantan Krem Emziren Anneleri Kullanımı

Advantan krem emziren annelerin kullanması konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu kremi emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Advantan Krem Hakkındaki Tüm Sorular

Advantan krem hakkın bilinmeyen ve merak edilen bütün sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde kem hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Advantan krem yüze sürülür mü

Advantan krem yüze sürülmesinde bir sakınca yoktur. Eğer sorun olan bölge yüzünüzde ise bu kremi bildirelen şekilde ve dozda olmak kaydı ile yüzünüze sürebilirsiniz.

Advantan krem tüylenme yapar mı

Advantan krem yan etkilerinden biride tüylenme yapmasıdır. Advantan krem kıl köklerini beslediğinden tüylenmeye neden olabilir.

Advantan krem sivilce yapar mı

Advantan krem sivilce yapar bir kremdir. Bu kremin yan etkilerinden biride sivilceye neden olmasıdır.

Advantan krem bebeklerde kullanımı

Advantan krem bebeklerde kullanılmasına karşın 28 gününü dolmuş bebeklerde 2 yaşına kadar olanlarda özel doz uygulanarak kullanılır.

Advantan krem topikal kortikoid ne için kullanılır

Advantan krem cilt yüzeyinde bulunan egzama tedavisinde kullanılan bir kremdir.

Advantan krem vajinada kullanılırmı

Advantan krem vajina bölgesinde oluşan sorunlarda kullanılmasına karşın kesinlikle doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Advantan krem kortizonlu mu

Advantan krem kortizonlu içeriğe sahip bir kremdir.

Asvantan krem günde kaç defa kullanılır

Aksi belirtilmedikçe kesinlikle günde 1 defadan fazla kullanılmaz.

Advantan Krem ne kadar kullanılır

Tedavi süresi yani kremin en fazla kullanım süresi yetişkinlerde 12 hafta bebeklerde ise 4 haftayı asla geçmemelidir.

Advantan merhem bebeğin yüzüne sürülür mü

Advantan krem bebeğin hassas olan yüzüne sürmek zorda kalırsanız çok miktarda sürülmeli ve takip edilmelidir.

Advantan Krem Kullananlar

Advantan krem kullananlar egzamaya çok iyi gelen bir krem olduğunu söylemişlerdir. Kremin çok etkili olmasına karşın kortizonlu olmasından dolayı kremi kullanırken dikkat edilmesi gerektiğini advantan krem kullananlar yorumlarda sıklıkla dile getirmiştir. Advantan krem mutlaka doktor tarafından reçete edildikten sonra kullanılmalı ve krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye prospektüs bilgileri okunarak bilgi sahibi olunmalıdır. Advantan kullananlar kremi doktor tavsiyesi ile kullandıklarını dile getirmişlerdir.

Advantan Krem Fiyatı

ADVANTAN 30 gr krem Fiyatı
Etken Madde Metilprednizolon Aseponat 7.57 TL
Geri Ödeme Kodu A00404 7.01 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.57 TL

Sizlere bu yazımızda Advantan krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Advantan nedir, advantan krem ne işe yarar, nasıl kullanır hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.